Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny na Podkarpaciu w trybie stacjonarnym. Szczepienia dzieci i młodzieży są dobrowolne

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Nauka w podkarpackich szkołach, podobnie jak w całej Polsce, rusza 1 września w trybie stacjonarnym. W razie pojawienia się ryzyka infekcji w danej szkole nauka może być prowadzona w trybie hybrydowym dla części uczniów lub całej szkoły. Szczepienia dzieci są dobrowolne od 12. roku życia, a dyrektorzy szkół nie mają obowiązku prowadzenia punktów szczepień w swoich placówkach.

O zasadach obowiązujących w nowym roku szkolnym mówiły w poniedziałek 30 sierpnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Ewa Leniart i kurator oświaty Małgorzata Rauch.

W roku szkolnym 2021/2022 nadal obowiązują zaktualizowane wytyczne Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Według nich dzieci mają zachować dystans, nosić maseczki we wspólnych przestrzeniach dla dzieci i młodzieży, często mają być wietrzone pomieszczenia szkolne i ma być zapewniona higiena otoczenia.

- Poprosiliśmy dyrektorów szkół, aby w najbliższych tygodniu zorganizowali cykl spotkań z rodzicami, aby zachęcić ich do tego, aby sami się zaszczepili, jak również, by zdecydowali się na zaszczepienie dzieci powyżej 12 roku życia. W miarę możliwości i zainteresowania lokalnej społeczności będziemy organizowali punkty mobilne szczepień w okolicy szkoły adekwatnie do możliwości i oczekiwań społeczności lokalnej - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

- Punkty szczepień w szkołach może zorganizować tylko medyczna palcówka, a dyrektor szkoły daje tylko lokal i tworzy warunki współpracy – uzupełniła ten temat kurator oświaty Małgorzata Rauch, akcentując że będzie to miało znacznie w mniejszych miejscowościach, gdzie jest daleko do specjalistycznych punktów szczepień.

- Rozpoczynamy zajęcia 1 września w trybie stacjonarnym, lecz w przypadku wystąpienia zagrożenia zainfekowania koronawirusem istnieje możliwość przejścia w tryb hybrydowy za zgodą powiatowego inspektora sanitarnego i organu prowadzącego szkołę. Ta procedura jest znana dyrektorom z poprzedniego roku – zapowiedziała pani wojewoda.

Poziom zaszczepienia nauczycieli w kraju wynosi około 70 procent. Wojewoda oceniła, że w naszym regionie jest podobnie.

– Mamy informacje od niektórych dyrektorów szkół, że ten poziom jest nawet wyższy, co jest bardzo ważne dla zapewnienia jak najdłuższego trybu stacjonarnego nauczania – wyraziła swój optymizm Ewa Leniart.

Do losowo wybranych szkół trafiają od 23 sierpnia ministerialne „pakiety bezpieczeństwa”. Składają się na nie stacje dezynfekcyjne, do mierzenia temperatury, termometry bezdotykowe, płyny do dezynfekcji i rękawiczki. W szkołach będzie prowadzona akcja edukacyjna o chorobach wirusowych i zakaźnych i roli szczepień w ogóle.

– Do szkół trafiły scenariusze zajęć i filmiki na ten temat – powiedziała kurator oświaty.

W szkołach rusza kilka programów:

  • zajęcia wspomagające dla uczniów, średnio na jeden oddział szkolnych w liczbie 15 godzin w roku, z przedmiotów obowiązkowych we wszystkich typach szkół podstawowych i średnich. Zajęcia mają wyrównywać zaległości wynikające z pandemicznych warunków uczenia się;
  • zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, interwencji kryzysowej dla uczniów przy udziale rodziców;
  • program ministra edukacji „Poznaj Polskę” polegający na organizowaniu wycieczek po kraju w celu budowania integracji uczniów i „nowoczesnego patriotyzmu”. Samorządy mogą rejestrować chęć takiego wyjazdu poszczególnych szkół i uczniów już 6 września.
  • program „Aktywna tablica” prowadzony do 2024 roku, wspiera on szkoły i nauczycieli w zdalnym nauczaniu. Nowością jest to, że można kupić zestaw dla nauczyciela do prowadzenia zajęć, m.in. laptop i tablet graficzny, słuchawki, statywy, kamery.

We wszystkich rodzajach szkół w woj. podkarpackim, których jest 2,5 tys., uczy się prawie 273 tys. uczniów. W klasie pierwszej szkoły podstawowej naukę 1 września rozpoczyna ponad 20 tys. uczniów, w szkołach średnich ponad 19 tys. W kuratoryjnej bazie ofert pracy dla nauczycieli składanych przez dyrektorów szkół widnieje obecnie 225 ofert pracy albo na cały etat, albo na godziny.

CKE podała terminy przyszłorocznych egzaminów. Matura rozpocznie się 4 maja 2022 i potrwa do 23 maja 2022. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w dniach 24-26 maja 2022.

Egzamin ósmoklasisty i matura 2022. Oto ostateczne decyzje w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24