Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny pełen zmian. Zobacz, co czeka Twoje dziecko

Beata Terczyńska
- Najbardziej emocjonuje mnie to, że będę się uczyć - mówiła nam wczoraj sześcioletnia Julka - Do pierwszej klasy idą też moje dwie najlepsze przyjaciółki: Martyna i Basia. Mam już książki, zeszyty, farby, papier kolorowy... Pojechałyśmy z mamą na rowerach po zakupy. Mam przygotowaną białą bluzkę i granatową spódniczkę. Uczeszę też warkoczyki, bo chcę wyglądać ładnie.
- Najbardziej emocjonuje mnie to, że będę się uczyć - mówiła nam wczoraj sześcioletnia Julka - Do pierwszej klasy idą też moje dwie najlepsze przyjaciółki: Martyna i Basia. Mam już książki, zeszyty, farby, papier kolorowy... Pojechałyśmy z mamą na rowerach po zakupy. Mam przygotowaną białą bluzkę i granatową spódniczkę. Uczeszę też warkoczyki, bo chcę wyglądać ładnie. FOT. KRZYSZTOF KAPICA
Pierwszy dzwonek oznacza tym razem nie tylko początek nowego roku nauki. W szkołach szykują się spore zmiany.

Kalendarz szkolny
23 - 31 grudnia - zimowa przerwa świąteczna;
30 stycznia - 12 lutego - ferie
5 - 10 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
3 kwietnia - sprawdzian szóstoklasistów
24 - 26 kwietnia - egzaminy gimnazjalne
4 - 25 maja - matury
29 czerwca koniec roku szkolnego

Julia Szura z Rzeszowa jest jednym z 2942 sześciolatków w regionie, które rozpoczynają dziś naukę w pierwszych klasach. To ostatni rok, kiedy rodzice mogli zdecydować, czy posłać je do szkoły czy przedszkola.
Ponad 300 tys. uczniów z Podkarpacia żegna dziś wakacje i rozpocznie rok szkolny. Wśród nich będzie ok. 26 tys. pierwszoklasistów w podstawówkach.

- W tej grupie mamy ponad 2,9 tys. sześciolatków, czyli dwukrotnie więcej, niż przed rokiem - wylicza Jadwiga Świętoń z podkarpackiego kuratorium oświaty.

Zostawić rodzicom wybór

To trudny rok dla wielu nauczycieli. Niż i likwidowane szkoły sprawiły, że setka nauczycieli ma stracić pracę, a wielu będzie miało obcięte etaty, a tym samym pensje. Ci, którzy zostaną, cieszyć się będą z podwyżki. Od września pensje nauczycieli wzrosną średnio o ok. 100 - 200 zł brutto.

Na posłanie 6-letniej Julii do szkoły zdecydowała się jej mama Katarzyna Obrzut-Szura.

- Szkoda byłoby zostawić ją w domu - mówi. - Córka w wieku 2,5 roku poszła do przedszkola. Przed rokiem chodziła do szkolnej zerówki. Jest bardzo rozgarnięta, elokwentna, zna literki, czyta. Julia jest przygotowana na szkołę pod względem emocjonalnym. To opinia nie tylko moja, ale i wychowawczyni z zerówki.

Za rok wyboru już nie będzie. Do pierwszej klasy pójdą wszystkie sześciolatki. Pani Katarzyna uważa, że rodzice powinni mieć jednak wybór.

- To sprawa naprawdę indywidualna. Dzieci są bardzo różne. Jeżeli szkoła miałaby stresować Julcię, na pewno nie posłałabym jej wcześniej - mówi.

Podobnie myślą organizatorzy ogólnopolskiej akcji "Ratuj maluchy", którzy zebrali 347 tys. podpisów pod projektem obywatelskim, który trafił do Sejmu. Rodzice chcą właśnie zachowania prawa wyboru.

Zmiany na egzaminie gimnazjalnym

Jeszcze nie wiadomo, jak za kilka lat będą wyglądały egzaminy gimnazjalne Julki. Wiadomo jednak, co się zmieni dla tegorocznych gimnazjalistów. Egzamin, nadal składa się z 3 części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej. Będzie jednak dłuższy, oceniany procentowo, a nie punktowo, w dodatku w rozbiciu na przedmioty: język polski, historia i wiedza o społeczeństwie, matematyka oraz przedmioty przyrodnicze. Język zdawany będzie na dwóch poziomach trudności.

- Rozszerzony będzie obowiązkowy tylko dla tych, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka rozpoczętą w podstawówce - tłumaczą w MEN. - Prawo przystąpienia do niego będzie miał też uczeń, który dobrze poznał język poza szkołą. Ocena z języka będzie liczyła się przy rekrutacji do szkół średnich.

Lekki tornister Julki

W tym roku szkoły muszą przygotować miejsca do przechowywania podręczników i przyborów. Dotyczy to uczniów klas 1 - 3 podstawówek i wszystkich klas gimnazjów. Odciąży to uczniowskie torby. Lekarze szacują, że tylko ok. 6 proc. uczniów nie ma wad postawy.

Julka pokazuje nam swój czerwono - szary plecak z przegródką na kanapki, który mama zamówiła jej przez internet.

- Szukałam tornistra, który waży mniej, niż kilogram, ma stelaż i jest tak wyprofilowany, by Julia miała zdrowy, a nie krzywy kręgosłup - mówi.

- W naszej szkole, rzeszowskiej "28" dzieci zostawiają przybory w szafkach. Do szkoły noszą tylko cieniutki zeszyt i książkę, która jest podzielona na miesiące.

Polski i matma rozbite na 4 dni

To nie koniec zmian w tym roku szkolnym. Ubiegłoroczni maturzyści, którzy pisali język polski i matematykę na poziomie rozszerzonym narzekali, że muszą zdawać oba egzaminy w jednym dniu, co jest męczące. To się zmieni. Maturę pisemną rozpoczną w piątek 4 maja od polskiego na poziomie podstawowym. 7 maja zaplanowany jest polski rozszerzony, matematyka podstawowa dopiero 8, a rozszerzona - 9.

W związku z Euro 2012 szkoły mogą zawiesić zajęcia, jeśli będą np. utrudnienia w dojazdach do szkół i domów.
Zmieniają się też zasady wydawania przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne opinii o dysleksji. Wydana raz opinia będzie ważna na cały okres edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24