Przetarg na dostawę śmigłowców dla polskiej armii oraz budowa nowego samolotu to ambitne plany Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Właśnie minęło 5 lat od prywatyzacji firmy.

W marcu 2007 r. nowym właścicielem PZL Mielec została amerykańska spółka United Technologies. W ten sposób zakłady stały się spółka zależną od Sikorsky Aircraft Corporation. Był to jedyny ratunek dla przemysłu lotniczego w Mielcu.

Przez 5 lat Amerykanie zainwestowali tu 100 mln dolarów. W PZL powstało 700 nowych miejsc pracy. W ciągu najbliższych miesięcy planowane zatrudnienie kolejnej grupy osób.

Obok sztandarowego produktu wcześniejszych lat czyli M28, w Mielcu zaczęły powstawać śmigłowce Black Hawk S-70i. Od 2010 roku PZL wyprodukował ich już 12, a w przyszłym roku planuje zwiększyć produkcję.

Ponadto Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec liczy, że kierowanej przez niego firmie uda się wygrać przetarg na dostawę śmigłowców dla polskiej armii, który ma być ogłoszony już w marcu.

PZL chce także poszerzyć swą ofertę i rozpocząć w Mielcu produkcję małego, pięciomiejscowego biznesowego samolotu Eclipse, napędzanego dwoma silnikami odrzutowymi.

- Obecnie te maszyny powstają w USA, ale koszt produkcji u nas byłby niższy. Rozmowy na ten temat już trwają – dodaje prezes Zakręcki.