Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sposób na zaćmę

Grażyna Woźniak
Dr naum med. Ewa Jakubiec-Blajer
Dr naum med. Ewa Jakubiec-Blajer Fot. Krzysztof Łokaj
Na pytania Czytelników odpowiada dr nauk med. Ewa Jakubiec-Blajer specjalista chorób oczu.

- Czy w Rzeszowie istnieje możliwość wykonania operacji katarakty nową, z pewnością lepsza dla pacjentów techniką?

- Obecnie na świecie, także i w Polsce, istnieją dwie główne metody operacji zaćmy. Operujemy metodą tradycyjną tzw. zewnątrztorebkową oraz ultradźwiękową, wykonywaną przy pomocy specjalnej aparatury zwanej fakoemulsyfikatorem. W przypadku zabiegu wykonanego tradycyjną metodą, zmętniałą soczewkę usuwa się w całości z oka. W przypadku drugiego zabiegu, jest ona rozdrabniana przy pomocy fal ultradźwiękowych wewnątrz oka.

- Jakie są wady i zalety obu tych metod?

- Tradycyjny sposób nie wymaga zakupu kosztownego sprzętu, co w polskich realiach jest bardzo istotne. Po zabiegu pozostaje jednak szeroka rana pooperacyjna. Nierzadko wymagane jest też zakładanie szwów w trakcie zabiegu. Przy pomocy tej metody trudno jest usuwać zaćmę początkową i tzw. niedojrzałą. W tego rodzaju przypadkach doskonale sprawdza się metoda ultradźwiękowa. Poradzenie sobie z zaćmą twardą, dojrzałą jest znacznie bardziej ryzykowne.

Wielką zaletą stosowania "ultradźwięków" jest wszczepienie w miejsce usuniętej, zmętniałej soczewki tzw. zwijanej soczewki. Dokonuje się tego przez małą ranę pooperacyjną (o połowę mniejszą, niż ta, jaka w powstaje w przypadku stosowania tradycyjnego zabiegu). Stosowanie szwów nie jest konieczne Następuje samoistne gojenie i zamykanie rany. W efekcie niweluje to ewentualne pojawienie się pooperacyjnych wad wzroku m.in. astygmatyzmu.

- Kto nie kwalifikuje się do zabiegu nową metodą?

- Przeciwwskazań w tym przypadku jest niewiele. Zaćmy powikłane, pourazowe, bardzo twarde i stare powinny być likwidowane starą metodą. O jej wyborze decyduje jednak chirurg, który indywidualnie ocenia rodzaj schorzenia, stan jego zaawansowania, wreszcie najbardziej skuteczny sposób jego usunięcia.

- Czy po zabiegu wykonanym nową metodą należy przestrzegać jakichś szczególnych zaleceń?

- Przez pewien określony okres czasu należy przyjmować leki oraz aplikować krople do operowanego oka. Konieczne są też kontrolne badania u okulisty, co najmniej raz po zabiegu. Po operacji pacjent może szybko wrócić do swoich podstawowych zajęć. Należy jednak unikać wykonywania pewnych czynności, związanych z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Wszelka aktywność, w trakcie której oko mogłoby być narażone na mechaniczne urazy, również nie jest wskazana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24