Nowy taryfikator mandatów już za kilka tygodni

  Nowy taryfikator mandatów już za kilka tygodni

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Nowy taryfikator mandatów już za kilka tygodni

  ©Archiwum

  Rozmawiasz przez komórkę podczas prowadzenia pojazdu? Lepiej zmień nawyki. Nowy taryfikator przewiduje za takie wykroczenie aż 5 punktów karnych.
  Nowy taryfikator mandatów już za kilka tygodni

  ©Archiwum

  Resort spraw wewnętrznych opracował taryfikator wspólnie z policjantami, którzy co roku wystawiają kierowcom ok. 2,5 mln mandatów.

  - W kwestii pieniędzy nie zmieni się nic, bo wielokrotnie przekonaliśmy się, że kierowcy nie boją się kar finansowych. Znacznie dotkliwiej będziemy za to karać ich punktami karnymi. Dotkliwymi sankcjami będą zagrożone najczęściej popełniane, niebezpieczne wykroczenia - tłumaczy nadkom. Marcin Książkiewicz z Komendy Głównej Policji.

  Komórka, pasy, fotelik...

  Więcej punktów za…


  * Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 5 pkt (dotychczas 0)
  * Rozmowa przez telefon komórkowy - 5 pkt (dotychczas 0)
  * Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie - 2 pkt (dotychczas 0)
  * Wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - 2 pkt (dotychczas 0)
  * Zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych - 3 pkt (dotychczas 0)
  * Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym - 3 pkt (dotychczas 0)
  * Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym - 3 pkt (dotychczas 0)
  * Skręcanie bez kierunkowskazu - 2 pkt (dotychczas 0)
  * Przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 pkt (dotychczas 3)
  * Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) - 4 pkt (dotychczas 1)
  * Przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów, a za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 pkt - od 1 do 10 pkt (dotychczas 1)
  * Nieprzepisowe przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną - 2 pkt (dotychczas 1 pkt)
  * Nieprzepisowe przewożenie osób w przyczepie - 2 pkt (dotychczas 1 pkt)
  * Ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach - 5 pkt (dotychczas 0)
  * Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - 10 pkt (dotychczas 8)
  * Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania - 6 pkt (dotychczas 5)
  * Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)
  * Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 9)
  * Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)
  * Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie - 5 pkt (dotychczas 3)
  * Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP - 2 pkt (dotychczas 1)  Jakie to wykroczenia? Przede wszystkim rozmowa w czasie jazdy przez telefon komórkowy, oraz parkowanie auta na miejscu dla inwalidy. Dzisiaj w obu przypadkach policja karze tylko mandatem. Od maja kierowca dostanie za każde z nich także pięć punktów. Aż sześć zamiast dotychczasowych trzech punktów będzie groziło za przewożenie dziecka bez fotelika. Cztery punkty (zamiast jednego) dostanie kierowca za przewożenie pasażera bez pasów. Policjanci tłumaczą, że zmiany były konieczne, ponieważ mimo wielu kampanii i akcji informacyjnych kierowcy ciągle lekceważą ten obowiązek.

  - Chyba dlatego, że nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. W razie wypadku pasażer niezapięty w pasy lub fotelik lata bezwładnie po całym pojeździe, uderzając z potężną siłą we wszystko, co napotka na drodze - mówi nadkom. Janusz Trzeciak, szef drogówki w Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie.

  Jego słowa potwierdzają eksperci Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obliczyli, że w chwili uderzenia w przeszkodę z prędkością 70 km/h, dorosły pasażer jadący bez pasów wylatuje przez przednią szybę z prędkością pocisku i siłą nacisku równą 1,3 tony! Według nich aż 50 proc. ofiar śmiertelnych mogłaby żyć, gdyby miała zapięte pasy.


  Kierowco, nie blokuj innych!

  Limit punktów karnych wynosi w tej chwili 24 oczka. W przypadku młodych kierowców, posiadających prawo jazdy krócej niż rok - to 20 punktów. Aby nie stracić prawa jazdy szofer nie może przekroczyć tej granicy w ciągu roku. Punkty kasują się z konta po 12 miesiącach od otrzymania mandatu. Kurs redukujący ich liczbę można odbyć raz w roku. Kosztuje 250 zł i uszczupla konto o 6 oczek. Kierowca musi wziąć udział w całodniowym szkoleniu z udziałem psychologa transportu i policjanta.  Autorzy nowego taryfikatora chcą także odkorkować ulice. Dwa punkty kierowca dostanie za skręcanie bez kierunkowskazu, albo wjazd na skrzyżowanie, którego nie jest w stanie opuścić przy jednej zmianie świateł.

  - Przez beztroskę jednych kierowców, inni po zmianie świateł zamiast jechać, stoją. Jak dojdą punkty, być może kierowca zastanowi się dwa razy zanim zablokuje pozostałych - mówi nadkom. Trzeciak.

  Zdaniem Marka Poręby, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie, zmiany idą w dobrym kierunku.

  - Polski kierowca na swoich drogach szaleje, ale gdy przekroczy granicę, od razu ściąga nogę z gazu. Powód? Chociażby na Słowacji mandaty są piekielnie wysokie. Każdy wie, że tam nie ma przelewek i dyskusji z policjantami. Jestem przekonany, że dodatkowe punkty przełożą się u nas na poprawę bezpieczeństwa - mówi dyrektor Poręba.

  Dodatkowym straszakiem na piratów drogowych są zmiany w zasadach kasowania punktów karnych. W tej chwili każdy kierowca raz do roku może wziąć udział w kursie redukującym ich liczbę o sześć. Od przyszłego roku kasowania już nie będzie.

  - Kto uzbiera w ciągu roku 24 punkty, zostanie skierowany na powtórny kurs i egzamin. To już nie przelewki - ocenia Poręba.

  Pod nowym taryfikatorem punktów karnych podpisał się już Jacek Cichocki, szef resortu spraw wewnętrznych. W tym tygodniu to samo mają zrobić ministrowie transportu oraz sprawiedliwości.

  - Przewidujemy, że nowe zasady zaczną obowiązywać w maju - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik ministra spraw wewnętrznych.  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo