Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tym zapomnieć nie wolno - IPN w 80. rocznicę wybuchu wojny

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
To był dzień, który rozpoczął zagładę 6 mln polskich obywateli, proces zmniejszenia terytorium kraju, dewastację polskiej gospodarki, diametralną zmianę ustrojową, utratę niepodległości na pół wieku. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej chce wszystkim przypomnieć, że… nie wolno nam zapomnieć.

Chce przypomnieć cyklem kilkudziesięciu organizowanych przez siebie wydarzeń w różnych formach: od publikacji, przez wystawy i konferencje po inscenizacje i rekonstrukcje. A budynku rzeszowskiego oddziału IPN przy ul. Słowackiego już umieszczono cztery wielkoformatowe fotografie, ilustrujące dramat ludzki pierwszych dni wojny.
IPN jest też organizatorem koncertu „W hołdzie wolności” jazzmana Andrzeja Jagodzińskiego, który 14 września w Przemyślu wykona m.in. utwory patriotyczne w aranżacji jazzowej. Także w Przemyślu zainaugurowana będzie 30 sierpnia wstrząsająca wystawa fotograficzna „Ukradzione dzieciństwo”, opowiadająca o dramatach „wojennych dzieci”, z których wiele kataklizm wojny zabił, okaleczył psychicznie i fizycznie, pozbawił rodziców, a często zmusił do walki. Nie przez przypadek wybrano Przemyśl na miejsce inauguracji tej ogólnopolskiej wystawy.
- To miasto – symbol, podzielone pomiędzy obydwie okupacje: niemiecką i sowiecką – tłumaczy Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN.
IPN, wspólnie z rzeszowskim ośrodkiem TVP, przygotował film dokumentalny „Podkarpacki wrzesień” o początkowej fazie wojny na tych terenach Rzeczpospolitej. Emisja – 1 września. 14 września będzie można obserwować rekonstrukcję bitwy pod Dachnowem, wyjątkowej dla tamtego okresu, bo ofensywnej ze strony wojsk polskich.
IPN rozpoczął już poszukiwania szczątków dwóch ofiar wojennych dramatów. W Kosinie już poszukuje się miejsca spoczynku żołnierza Wehrmachtu, który w 1944 roku został baz sądu zastrzelony przez swoich towarzyszy broni za to, że stanął w obronie ukrywających się Polaków, uciekinierów z rzezi wołyńskiej. W rzeczywistości nawet nie był Niemcem, a Ślązakiem o polskim nazwisku Michał Szydłowski. Druga ekshumacja dotyczy jednego z żołnierzy 17 Pułku Piechoty, którego szczątki poszukiwane są w Hucie Poręby.
Upamiętniania, organizowane przez IPN, nie ograniczą się tylko do terenu Podkarpacia, bo na początek września zaplanowano zajęcia edukacyjne w Mościskach i we Lwowie, 16 września – konferencję w Iwano-Frankowsku (Stanisławów), dzień później polska delegacja odwiedzi ukraińskie Kuty, gdzie dokładnie 80 lat wcześniej celebrowano mszę św. z udziałem naczelnego wodza Edwarda Rydza-Śmigłego, prezydenta Ignacego Mościckiego. Ostatnią mszę na terytorium wolnej Rzeczpospolitej.
Szczegółowy program obchodów rocznicowych będzie można śledzić na stronie internetowej IPN O/Rzeszów. Specjalną, rocznicową ofertę edukacyjną rzeszowski oddział Instytutu przygotował dla młodzieży szkolnej, liczy na zainteresowanie nią dyrekcji szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24