NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Obawiałem się o frekwencję

  Obawiałem się o frekwencję

  ALINA PUDŁO    

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Obawiałem się o frekwencję

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Rozmowa z sędzią JANEM JASKÓŁKĄ, komisarzem wyborczym w Rzeszowie: - Referendum niektórzy nazywają najważniejszym od 1989 roku głosowaniem Polaków. Czy komisje wyborcze poradziły sobie z tym zadaniem?
  Obawiałem się o frekwencję

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  - Głosowanie przebiegało normalnie. Po wynikach sobotnich niepotrzebnie wybuchła panika, że zbyt mało ludzi głosuje. Z góry przewidywałem, że pomysł 2-dniowego referendum jest chybiony. Ludzie mają już wyrobione nawyki wyborcze. Podkarpackie jest regionem rolniczym. W sobotę się pracuje, a w niedzielę, po mszy św. idzie głosować. I tak się stało. Z kilkunastu procent w sobotę, frekwencja w niedzielę wieczorem skoczyła do 59 proc.

  - Nasz region jednak pojawiał się w ogólnopolskich mediach.

  - Przypadek wesela z Załęża jest akurat wytłumaczalny.
  Para młodych wcześniej zarezerwowała remizę na wesele. Samorządowcy dzień przed głosowaniem zauważyli to i przenieśli lokal wyborczy do szkoły. Natomiast to, na co zdecydował się samorząd w Gaci, gdzie postanowiono na noc wynieść urnę z powodu dyskoteki jest karygodne. To świadczy o nieodpowiedzialnej władzy gminnej. Jak można było coś takiego wymyśleć.

  - Nie obawiał się pan o frekwencję?

  - Obawiałem się. Nawet nie z powodu niskiego udziału obywateli w ostatnich wyborach. Ale dziś wielu ludzi ledwo wiąże koniec z końcem. Co ich obchodzi w takich warunkach Unia i polska racja stanu?

  - Frekwencja była dzięki przeciwnikom Unii...

  - To prawda. Jeżeli chcieli, żeby referendum się nie udało, mogli nie pójść do urn. Zrobili inaczej i wymagana frekwencja jest.

  - O której komisje obliczyły głosy?

  - Szybko. Tuż po czwartej rano w poniedziałek znaliśmy już wyniki. W zalakowanej kopercie trzeba je tego samego dnia zawieźć do Warszawy. Wszystkie głosy znajdują się teraz w depozytach gmin. Kiedy Sąd Najwyższy uzna ważność referendum, trafią do naszego biura wyborczego.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo