Obiekty z województwa podkarpackiego w finale konkursu budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Materiał informacyjny Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego
Udostępnij:
Obiekty z województwa podkarpackiego w finale największego i najbardziej prestiżowego konkursu budowlanego w Polsce „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Celem Konkursu jest promocja oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. W trwającej 26. Edycji Konkursu z województwa podkarpackiego do finału zakwalifikowały się 1 realizacja.

Konkurencja jest duża, gdyż do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu zgłosiło się już 410 nowych i modernizowanych obiektów budowlanych z całego kraju i napływają kolejne. Warto dołączyć do najlepszych i zgłosić zakończoną budowę do 03.06.2022 r. Mapę Polski ze zgłoszonymi obiektami oraz ich prezentacje ze zdjęciami i opisami znajdziesz na www.modernizacjaroku.org.pl.

Co roku w przedsięwzięciu startuje od 400 do 900 obiektów zakończonych w ostatnich latach, z czego 100 finałowych realizacji wizytowanych jest przez Jury złożone z profesorów 11 politechnik, przedstawicieli ministerstw, marszałków województw, samorządowców, specjalistów branży budowlanej i architektonicznej. Patronat medialny sprawują m.in.: 20 gazet lokalnych - Grupy Polska Press, Telewizja Polska TVP Info, Wydawnictwo Inżynier Budownictwa, Serwis Muratorplus, Stowarzyszenie Polskich Mediów. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się tradycyjnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie we wrześniu. Gali towarzyszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Modernizacja i rozbudowa części biologicznej i mechanicznej Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie

Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie
Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie
 • Inwestor: Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.
 • Wykonawcy: AK NOVA Sp. z o.o. Poznań, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie SA, EUROPEL Sp. z o.o. Korczyna, Sutco Polska Sp. z o.o. Katowice, ECOL-Unicon Sp. z o.o. Gdańsk
 • Projektanci: proGEO Sp. z o.o. Wrocław AK, NOVA Sp. z o.o. Poznań

Inwestycja powstała w ramach projektu: „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie południowym województwa podkarpackiego- I etap”. Celem modernizacji części mechanicznej była automatyzacja procesów odzysku wybranych frakcji materiałowych przeznaczonych do recyklingu, zwiększenie efektywności procesu sortowania odpadów komunalnych zmieszanych oraz zbieranych selektywnie a także zwiększenie ilości wydzielanych frakcji materiałowych. Po modernizacji zakładu pracownicy będą jedynie kontrolować automatyczny system segregowania odpadów oraz będą „doczyszczać” odpady w kabinach sortowniczych. To znacząco poprawi efektywność i skuteczność pracy. Celem modernizacji części biologicznej była zmiana technologii przetwarzania odpadów, która obecnie odbywa się w 22 szczelnych i hermetycznych bioreaktorach żelbetonowych, a powietrze po procesowe, emitowane do środowiska, jest oczyszczane w systemie zamkniętym, w tzw. wentylatorni, przez płuczkę wodną i biofiltr. Do atmosfery uchodzi powietrze oczyszczone i pozbawione uciążliwych zapachów.
Dzięki tej modernizacji nasz Zakład stał się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w kraju w pełni ukierunkowanym na maksymalizowanie odzysku i segregacji odpadów.

Przebudowa budynku mieszkalnego przy ulicy Rynek 4 w Tarnowie wraz z adaptacją na potrzeby Tarnowskiego Parku Doświadczeń – Pasaż Odkryć

Tarnów, Pasaż Odkryć
Tarnów, Pasaż Odkryć
 • Adres: Rynek 4, 33-100 Tarnów (woj. Małopolskie)
 • Inwestor: Gmina Miasta Tarnów
 • Wykonawca: Usługi Budowlano-Transportowe ANKO Stanisław Onak Sp.j. Tarnów
 • Projektant: Inwestprojekt-Tarnów Sp. z o.o. Tarnów

Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania istniejącego zabytkowego budynku mieszkalnego z usługami przy ul. Rynek 4 w Tarnowie wraz z adaptacją poddasza z przeznaczeniem na potrzeby Tarnowskiego Parku Doświadczeń nazwanego Pasażem Odkryć w ramach projektu nr RPMP.11.01.01-12-0579/17 „Nowe Przestrzenie Zdarzeń w Tarnowie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Roboty budowlane obejmowały prace rozbiórkowe i wyburzeniowe, wymianę stropu drewnianego oraz wzmocnienie pozostałych stropów, prace wykończeniowe i renowacyjne oraz remont elewacji budynku. Ponadto kamienica została wyposażona w nowe instalacje i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dodatkową atrakcją budynku są zabytkowe polichromie, które zostały odkryte podczas prac remontowych i decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poddane konserwacji i wyeksponowaniu. Ozdabiają one sufity i ściany każdej z obszernych, wysokich sal, położonych na pierwszym, reprezentacyjnym piętrze dawnego pałacu biskupiego. W niektórych ujawniono obecność nawet kilku warstw malarskich leżących pod kolejnymi warstwami tynku, powstałych w różnym czasie, ale jednakowo cennych. Polichromie powstawały najprawdopodobniej na zamówienie biskupa tarnowskiego, którego siedzibą kamienica pod czwórką była od końca XVIII wieku do 1912 roku, kiedy to kupił ją burmistrz Tarnowa, Tadeusz Tertil. Zabytkowe i wartościowe malowidła pochodzą z XVIII i XIX wieku. Kolejnym etapem poza zakończonymi pracami budowlanymi będzie wyposażenie Pasażu Odkryć w specjalistyczne instalacje i urządzenia pozwalające na stworzenie parku edukacyjnego z interaktywną ekspozycją, gdzie na trzech piętrach i w zabytkowych piwnicach odwiedzający, przede wszystkim uczniowie, mają oswajać się z nowoczesnymi technologiami, poznawać ich związek z podstawowymi prawami nauki, a także dowiadywać się o sposobie działania wielu urządzeń i ich zastosowaniu w praktyce.

Budowa infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu zbiornika nr 1 w Przylasku Rusieckim w Krakowie

Kraków, Przylasek Rusiecki
Kraków, Przylasek Rusiecki
 • Adres: Rzepakowa, 31-989 Kraków (woj. Małopolskie)
 • Inwestor: Kraków Nowa Huta Przyszłości SA
 • Wykonawca: Krisbud Sp. z o.o. Trzebinia
 • Projektant: Saneccy Sp. z o.o. Kraków

Zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu zbiornika nr 1 w Przylasku Rusieckim. W ramach inwestycji kompleksowo zagospodarowaliśmy teren o pow. ponad 26 hektarów Pierwszym etapem przedsięwzięcia było opracowywanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a następnie wykonanie robót budowlanych. Przed­się­wzię­cie obejmowało utworzenie kąpieliska z plażą, placu zabaw, boiska do piłki plażowej, wy­bu­do­wa­nie bu­dyn­ków ser­wi­so­wych prze­zna­czo­nych na: sanitariaty, przebieralnie, pomieszczenia na sprzęt ratowniczy oraz na prze­cho­wy­wa­nie sprzę­tu wod­ne­go. 
Bar­dzo waż­nym ele­men­tem in­we­sty­cji było także za­cho­wa­nie ist­nie­ją­cej zie­le­ni, ale też wpro­wa­dze­nie no­wych na­sa­dzeń w po­sta­ci ro­ślin, krze­wów, czy traw ozdob­nych. Nie zapomniano o oświe­tle­niu te­re­nu i urzą­dze­niach zwią­za­nych z za­pew­nie­niem bez­pie­czeń­stwa. Celem pro­jek­tu było stwo­rze­nie atrak­cyj­ne­go obszaru re­kre­acji i wy­po­czyn­ku dla miesz­kań­ców mia­sta oraz osób przy­jezd­nych.

Zgłoś obiekt do 3.06 na www.modernizacjaroku.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie