Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblali maturę lub wypadli słabo. Teraz sprawdzają swoje prace w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie wpłynęły dotąd 3364 wnioski o wgląd do 6087 prac maturalnych. W tym także od zdających z Podkarpacia. Młodzi ludzie sprawdzają, czy egzaminatorzy nie pomylili się i dobrze przeliczyli im punkty. Chcą zobaczyć „czarno na białym”, jakie popełnili błędy, że zabrakło im punktów do satysfakcjonującego wyniku.

Do 26 lipca do OKE w Krakowie obejmującej zasięgiem: podkarpackie, małopolskie i lubelskie, wpłynęły 3364 wnioski o wgląd do 6087 prac maturalnych. - Zakończono już 2522 wglądów – podaje dr Krystyna Szmigel, wicedyrektor OKE.

- Najwięcej wniosków dotyczyło przedmiotów zdawanych zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. W przypadku języka polskiego - 1623, matematyki -1524. Kolejną grupę stanowią: biologia - 1003, chemia - 920, język angielski - 593, historia - 122, wiedza o społeczeństwie - 76, fizyka – 64 i geografia - 60.

Maturzyści, którzy sprawdzają swoje arkusze liczą na to, że uda im się wyłapać ewentualne błędy egzaminatorów przy sumowaniu punktów. Patrzą, czy jakieś zadanie przez przypadek nie zostało pominięte przy ocenie i chcą się przekonać, co napisali źle. Ile dotąd było poprawek wyników?

- Zmieniliśmy 249 – mówi wicedyrektor.

Stąd wniosek, że warto złożyć podanie o wgląd. Przed rokiem pisaliśmy, że jedna ze zdających z rzeszowskiego liceum odwołała się, bo doszło do kuriozalnej sytuacji: z rozszerzonego języka polskiego otrzymała 86 procent punktów, natomiast podstawy nie zdała, bo dostała zaledwie 17. - Co się wydarzyło? Nie wiadomo, ale trzeba sprawdzić, czy oby faktycznie policzono jej wszystkie punkty, czy nie ma jakiejś pomyłki – mówił nam dyrektor ogólniaka. Pisaliśmy, że we wcześniejszych latach bywało i tak, że krakowska OKE znalazła błędy w ocenie ponad 600 matur!

Kiedy i w jaki sposób absolwent może prosić o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy? Zgodnie z przepisami ma takie prawo w ciągu 6 miesięcy od otrzymania wyników. Wniosek do dyrektora OKE może złożyć sam przez osobę występującą w jego imieniu. Prościej wydaje się przesłać go do komisji drogą elektroniczną, faksem lub tradycyjną pocztą. Poza imieniem i nazwiskiem, PESEL-em, danymi kontaktowymi trzeba podać jakiego przedmiotu i poziomu egzaminu wgląd dotyczy. Ile czeka się na wyznaczenie terminu? Dyrektor OKE do 5 dni roboczych od otrzymania wniosku wyznacza dzień i godzinę, a komisja informuje o tym zainteresowanego. Jeśli absolwent się spóźni, z reguły termin jest przesuwany na późniejszą godzinę tego samego dnia. Jeżeli nie jest to już możliwe - wgląd jest przesuwany na inny dzień.

OKE uprzedza młodych ludzi, że nie zwraca kosztów podróży do Krakowa. Na wgląd trzeba zabrać dokument potwierdzający tożsamość. Oglądanie pracy trwa z reguły 30 minut, ale może dłużej w takim zakresie, w jakim jest to możliwe, po uwzględnieniu liczby wglądów wyznaczonych na dany dzień. Jest zakaz wykonywania kserokopii pracy egzaminacyjne. Możliwe jest natomiast robienie zdjęć np. telefonem komórkowym, w całości lub części, a także notatek (kartki A4 i długopisy w kolorze określonym przez OKE są na miejscu). Ze względu na epidemię obowiązują obostrzenia. Konieczne są maseczki i dezynfekcja rąk.

Co w sytuacji, gdy maturzysta znajdzie błąd? - Do dwóch dni po wglądzie ma prawo zgłosić wniosek o weryfikację sumy punktów, uzasadniając swoje oczekiwanie – tłumaczy dr Szmigel.

Pisemna odpowiedź powinna być do 2 tygodni. Jeśli suma punktów jest podwyższana, absolwent dostaje nowy dokument (świadectwo dojrzałości, aneks).

Przypomnijmy. W tym roku maturę na Podkarpaciu oblał co czwarty zdający. Z 16 719 zdało 12 487. Szansę na sierpniową poprawkę, bo nie powiodło się im tylko na jednym egzaminie, ma jeszcze 2 819 osób. Niestety, dopiero za rok taką próbę może podjąć 1 413 zdających, ponieważ „wyłożyły się” na więcej niż jednym przedmiocie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24