Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżka cen paliw. „Jest jeszcze jeden czynnik, o którym mało się mówi. Trwa test jak zareaguje Komisja Europejska”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Może dowiemy się, że postąpiliśmy niesłusznie z dyrektywą i będziemy musieli to bardzo szybko odkręcić, przywracając normalne stawki podatków na paliwa – przyznał Kościński.
– Może dowiemy się, że postąpiliśmy niesłusznie z dyrektywą i będziemy musieli to bardzo szybko odkręcić, przywracając normalne stawki podatków na paliwa – przyznał Kościński. Adam Jankowski/ Polska Press
– Im dłużej tarcza antyinflacyjna będzie działać, tym trudniej będzie ją przed wyborami wyłączyć – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" były minister finansów Tadeusz Kościński. - Skutki tego na pewno będą bolesne – dodał. Jednocześnie zwrócił uwagę, że mało się mówi o obniżce VAT na jedzenie. – Wiedzieliśmy, że Komisja Europejska nie powie "tak", ale nie powie też "nie" – stwierdził i dodał, że jest to o tyle ważne, że nowa dyrektywa pozwala bowiem na takie rozwiązanie. – Tylko, że w tym dokumencie nie ma nic o obniżaniu VAT na paliwa – przyznał. Co to oznacza?

Były już minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapytany o to, do kiedy powinna obowiązywać tzw. tarcza antyinflacyjna odparł, że "to bardzo trudne pytanie". – Im dłużej tarcza antyinflacyjna będzie działać, tym trudniej będzie ją przed wyborami wyłączyć. Skutki tego na pewno będą bolesne – przyznał.

– Ale gdy inflacja zacznie spadać, to pewnie tarcza zostanie wyłączona. Kłopot się pojawi, gdy inflacja nie będzie spadać albo będzie jeszcze większa – przyznał i dodał, że "nie jestem bowiem pewien, czy będzie tyle pieniędzy, aby ją utrzymać".

Jednak były szef resortu finansów podkreślił, że "jest jeszcze jeden czynnik, o którym mało się mówi" i wskazał na obniżkę stawki VAT na jedzenie. – Wiedzieliśmy, że Komisja Europejska nie powie "tak", ale nie powie też "nie". Nowa dyrektywa pozwala bowiem na takie rozwiązanie. Tylko, że w tym dokumencie nie ma nic o obniżaniu VAT na paliwa – wyjaśnił.

Jak przyznał w rozmowie z "Rz" trwa test, jak "zareaguje Komisja". – Może dowiemy się, że postąpiliśmy niesłusznie z dyrektywą i będziemy musieli to bardzo szybko odkręcić, przywracając normalne stawki podatków na paliwa – przyznał. – A może urzędnicy w Brukseli będą siedzieć cicho– dodał.

Obniżenie stawki podatku VAT

Zgodnie z nowymi przepisami w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. będzie obowiązywał obniżony VAT m.in. na żywność, gaz i nawozy.

VAT na żywność, gaz oraz nawozy spadnie do zera. Do 5 proc. zostanie obniżony VAT na energię cieplną. Z kolei VAT na paliwa (w tym: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna, gaz LPG) będzie wynosił 8 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obniżka cen paliw. „Jest jeszcze jeden czynnik, o którym mało się mówi. Trwa test jak zareaguje Komisja Europejska” - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24