Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obozy harcerskie nadal są popularne

Agnieszka Skowron
Harcerze 9. Rzeszowskiej Drużyny Harcerskiej na wakacyjnym obozie
Harcerze 9. Rzeszowskiej Drużyny Harcerskiej na wakacyjnym obozie Fot. Archiwum 9RwDH
Chorągiew Podkarpacka ZHP organizuje atrakcyjne letnie wypoczynki dla dzieci i młodzieży. Okazuje się, że chętnych na spędzenie wakacji w mundurze harcerza jest wielu.

Przykładem tradycyjnego obozu harcerskiego może być obóz organizowany w Bieszczadach w Solince. Obóz ze szczepu Górskie Bractwo z Hufca Krośnieńskiego stawiany jest od podstaw na polanie przy granicy państwa. Uczestnicy zaopatrzeni są we własne namioty. Przygotowują samodzielnie łóżka. Budują urządzenia obozowe, jadalnię oraz umywalnię.

- Dzieci i młodzież obozujące w Solince mają szansę zasmakować twardego harcerskiego życia oraz prawdziwego kontaktu z przyrodą - mówi Mariola Lentyńska, zastępca komendanta Chorągwi Podkarpackiej ZHP.

Przez 16 dni uczestnicy obozu myją się w rzece lub potoku. Korzystają z toalet typu Toi Toi. Obóz w Solince liczy około 40 uczestników.
Podobnym, ale sporo większym obozem jest ten, który odbywa się w Karwieńskich Błotach.

- Obóz w Karwieńskich Błotach liczy 200 uczestników. Też odbywa się pod namiotami. Ale taka liczba osób wymaga już pewnych zabezpieczeń sanitarnych - mówi Mariola Lentyńska. - Kuchnia i stołówka znajdują się w budynku stałym. Obecne są na obozie pawilony sanitarne, w których są ubikacje, umywalnia i natryski.

Dzień harcerza na obozie

Typowy dzień harcerza podzielony jest na główne części, począwszy od zaprawy porannej, a skończywszy na warcie nocnej. Obowiązkowy o poranku jest apel, na którym poznaje się program dnia.

Do codziennych zajęć programowych należą zwiady terenowe, w tym obserwacje przyrody.
- Na swoich obozach prowadzimy także szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Uczymy przede wszystkim dzieci i młodzież, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia - podkreśla Mariola Lentyńska.

Najbardziej tajemniczą częścią całego dnia jest obrzędowe ognisko. Zmiana nocnej warty odbywa się co pół godziny bądź co godzinę tak, aby każdy z obozowiczów miał szansę się wyspać.

Obozy harcerskie nie tylko dla harcerza

Podkarpackie ZHP organizuje także obozy dla dzieci i młodzieży niestowarzyszonej w harcerstwie.
- Na każdym naszym obozie wprowadzamy uporządkowany tryb dnia. Uważam, że dzięki temu młodzież ma szansę nauczyć się porządku we własnym życiu - dodaje zastępca komendanta.

Młodzi ludzie na takich obozach korzystają z systemu sprawności, chociaż nie zdobywają ich jak harcerze. Przykładowo, poznając sprawność ekologa, mogą dowiedzieć się, jak prowadzić zdrowy styl życia poprzez zdrowe odżywianie czy dbałość o środowisko.

Harcerska Akcja Letnia

Chorągiew Podkarpacka ZHP we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty i ośrodkami pomocy społecznej zorganizowali wypoczynek dla dzieci z rodzin o niskich dochodach. Dzieci te spędzają wakacje m.in. w Starej Dąbrowie, Wisełce i Międzywodziu.

- My jesteśmy organizatorem, dajemy naszych pracowników oraz jednostki. Podopiecznych wskazują ośrodki pomocy społecznej - mówią harcerze.

W wielu obozach w tym roku wzięły bądź wezmą udział dzieci z terenów popowodziowych. Wypoczywają one m.in. w Zaklikowie czy Myczkowcach.

100-lecie istnienia ZHP

W tym roku, w dniach od 16 do 24 sierpnia, odbędzie się Ogólnopolski Zlot Związku Harcerstwa Polskiego z okazji 100-lecia istnienia harcerstwa.

- To duże przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne. Przez kilka dni chcemy pokazać w pigułce 100-lecie harcerstwa, od początku jego powstania do współczesności - mówi Lentyńska.

Biesiada Harysmowiczowska

Chorągiew Podkarpacka zaprezentuje na zlocie Biesiadę Harasymowiczowską.

- Przed kilkoma laty zaprosiliśmy na nasz obóz małżonkę Jerzego Harasymowicza. Później przerodziło się to w cykliczne spotkania z nią i innymi artystami, których inspirują Bieszczady - mówi Lentyńska. - Warto też zaznaczyć, że co roku organizujemy konkurs literacki o Kwiat Goryczki z Berda. Przez cały rok twórcy mogą przesyłać nam swoje utwory.

Biesiada Harasymowiczowska będzie prezentowana na krakowskich błoniach, gdzie przybędą ludzie z całej Polski. Na zlot zaproszona została Maria Harasymowicz. Będzie też bieszczadzki artysta Zdzisław Pękalski oraz leśniczy i gawędziarz Edward Marszałek. Na zaproszenie chorągwi podkarpackiej przyjedzie także 10-osobowa grupa skautów z Rosji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24