Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Sanoka jest już gotowa. Czeka na odbiór przez nadzór budowlany [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Zakończyły się zasadnicze prace przy budowie obwodnicy Sanoka. Wykonawca złożył do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego wniosek o zezwolenie na użytkowanie inwestycji.

- Po uzyskaniu pozwolenia, nowa trasa zostanie udostępniona kierowcom - informuje Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawca obwodnicy zakończył już roboty zasadnicze, a na budowie trwają prace porządkowe oraz ostatnie prace wykończeniowe.

- W międzyczasie Wojewódzki Inspektorat Nadzory Budowlanego przystąpi do kontroli inwestycji oraz procedur związanych z rozpatrywaniem wniosku o zezwolenie na użytkowanie nowej drogi

- tłumaczy Joanna Rarus.

Zgodnie z przepisami, PINB w ciągu miesiąca od złożenie wniosku wydaje decyzję dotyczącą użytkowania drogi. Tak więc wszystko wskazuje na to, że na przełomie stycznia i lutego droga będzie dostępna, co znacznie usprawni nie tylko komunikację w Sanoku, ale tranzyt przez miasto, m.in. ruch w Bieszczady.

Wniosek dotyczy nie tylko jezdni głównej obwodnicy ale także jezdni dodatkowych i dróg poprzecznych (ul. Okulickiego, ul. M. Konopnickiej, Stróżowska oraz droga wewnętrznej - ul. Działkowej.

Obwodnica Sanoka znajdzie się w ciągu krajowej 28. Jej długość to 6,7 kilometra. Zaczyna się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 886 z ul. Krakowską (droga krajowa nr 28). Koniec stanowi włączenie obwodnicy do istniejącej drogi krajowej nr 84 (ul. Lipińskiego). Na obwodnicy są cztery jednopoziomowe skrzyżowania, które łączą ją z innymi drogami.

Trasa główna ma parametry techniczne drogi klasy GP (drogi ruchu przyspieszonego) o przekroju 2+1 (czyli drogi z trzema pasami, na której ruch odbywa się na przemian odcinkami z jednym i dwoma pasami, oddzielonymi barierą ze słupków).

Budowa sanockiej obwodnicy zaczęła się w połowie 2017 roku. Wykonawcą jest firma Max Bögl Polska a wartość kontraktu to prawie 172 mln zł. Cały projekt zyskał dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego koszt to ponad 207 mln zł.

Obwodnica Sanoka zgodnie z umową miała być gotowa pod koniec ubiegłego roku, ale ostatecznie datę zakończenia wszystkich robót ustalono na 7 kwietnia 2020. Kontrakt przedłużono z uwagi na napotkane w trakcie prowadzenia robót problemy, związane z dużo większym niż zakładano zakresem badań archeologicznych.


Zobacz też: Obwodnica Częstochowy oddana do ruchu. "Cały ciąg autostrady A1, to kręgosłup komunikacyjny Polski"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24