Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnicą Sanoka pojedziemy najprawdopodobniej w połowie stycznia. Jest szansa na drugi etap budowy

Sabina Tworek
Planowane wcześniej otwarcie obwodnicy Sanoka na koniec grudnia br. nie dojdzie do skutku. Mimo że drogi są już gotowe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie musi jeszcze złożyć wniosek o pozwolenie na ich użytkowanie. Jak zapewnia Marcin Prejznar, kierownik budowy, wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego wpłynie jeszcze w tym roku. Po jego złożeniu, czas oczekiwania na wszystkie pozwolenia wynosi 28 dni.

– Na obwodnicy Sanoka aktualnie trwają prace wykończeniowe związane z humusowaniem skarp i terenów zielonych – mówi Marcin Prejznar. – Sadzimy krzewy, drzewa i pnącze. Testowany jest również system zarządzania ruchem. Myślę, że drogi będą otwarte w połowie stycznia 2020 roku.

Obwodnica Sanoka to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w powiecie sanockim w ciągu ostatnich lat.

– Osoby, które będą wjeżdżać do Sanoka od strony Krosna i Brzozowa nie będą już musiały przejeżdżać przez całe miasto – mówi poseł Piotr Uruski. – To z pewnością zmniejszy korki i usprawni ruch, tym bardziej, że w czasie sezonu Bieszczady odwiedza ponad dwa miliony turystów.

Poseł zaznacza, że na obwodnicy zyskają nie tylko kierowcy, ale również mieszkańcy Sanoka i gminy wiejskiej Sanok, którzy w związku z dogodnym dojazdem, będą mieć większe możliwości inwestować i budować domy.

Przypomnijmy, że inwestycja obejmuje budowę obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator

- Medyka wraz z infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi. Termin zakończenia prac planowany był na kwiecień 2020 roku, ale sprzyjające warunki atmosferyczne umożliwiły szybszą realizację zadania.

Na 7-kilometrowym odcinku powstało 12 obiektów inżynierskich, 4 obiekty na potokach górskich, 6 przejść dla zwierząt i przepustów pod obwodnicą, 8 przepustów ramowych pod drogami bocznymi. Obwodnica jest połączona z innymi drogami za pomocą czterech skrzyżowań jednopoziomowych.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 200 mln zł. Wykonawcą jest spółka firma Max Bögl Polska Sp. z o.o.

Powstanie druga część obwodnicy?
Jest duża szansa, że w ciągu najbliższych pięciu lat, w Sanoku uda się wybudować obwodnicę prowadzącą od ronda przed Zagórzem w stronę Przemyśla.
– Bardzo się cieszę, że za moją namową Regionalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie zgłosiła inwestycję do rządowego programu budowy stu obwodnic – mówi poseł Uruski. – Dokumentacja projektowa jest już zatwierdzona. Teraz zostaje tylko batalia, aby spośród innych wniosków, dofinansowanie otrzymał właśnie nasz odcinek. Wierzę, że mamy na to bardzo duże szanse i liczę, że w tej kadencji uda nam się wybudować nowe drogi.

Zobacz też: Zerwij odblask z choinki - akcja głogowskich policjantów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24