Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocalił wiele zabytków

emes
Aleksander Rybicki
Aleksander Rybicki Marian Struś
Sanok. 14 bm. minęło 20 lat od śmierci Aleksandra Rybickiego, człowieka niezwykle zaangażowanego w ratowanie dóbr kultury.

Urodzony w Przemyślu, tamże chodził do szkoły. Studiował medycynę we Lwowie, mieszkał w Hołuczkowie i Tyrawie Wołoskiej, ale całe swe dorosłe życie związał z Sanokiem. Z wyjątkiem dziesięciu lat, które spędził w rumuńskich i sowieckich więzieniach oraz w łagrze pod Workutą, gdzie pracował w kopalni węgla.
Przed wojną 1939 r. przyłączył się do grupy osób czyniących starania o utworzenie Muzeum Ziemi Sanockiej, otwarte w 1934 roku. Tak rozpoczął swą wielką przygodę z muzealnictwem.
Po wojnie wyjazdy w teren uzmysłowiły mu ogrom zniszczeń spowodowanych walkami z UPA. Z garstką podobnych sobie zapaleńców przystąpił do ratowania ocalałych pamiątek. Jego pasja i upór doprowadziły do powstania Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, którego był dyrektorem przez czternaście lat.
Miał szerokie zainteresowania kolekcjonerskie, czego wyrazem stały się zbiory (m.in. ceramika huculska, malowane fajanse polskie, pamiątki związane z Piłsudskim). Posiadał też sporą bibliotekę. W 1978 r. przekazał Muzeum Historycznemu w Sanoku ponad 400 okazów pokuckiej ceramiki.
Zmarł 14 października 1983 r., pochowany został w Sanoku. Jego imię nosi ulica w tym mieście.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24