Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy Władzę 2012: Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy

Redakcja
Głosuj na Andrzeja Głaza, wójta gminy Tuszów Narodowy. Głos na tak -n24w.27.tak Głos na nie -n24w.27.nie

Samoocena dwuletniej kadencji wójta

5 października 2012 zainicjowaliśmy na łamach Nowin i w portalu nowiny24 obywatelską akcję "Oceniamy gospodarzy miast i gmin". Poprosiliśmy wójtów i burmistrzów o odpowiedź na dwa pytania:

1. Proszę wymienić 5 najważniejszych Pana/Pani dokonań dla lokalnej społeczności, które udało się zrealizować w tej kadencji.
2. Proszę wskazać, czego nie udało się zrobić Panu/Pani z planowanych lub zapowiadanych przedsięwzięć i dlaczego?

Oto co nam odpowiedział Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy

Dwa lata to z jednej strony długi , z drugiej zbyt krótki na dokonywanie oceny podejmowanych działań i ich skutków. Pewne decyzje, dzisiaj nie widoczne gołym okiem i nie odczuwalne przez mieszkańców będą dopiero skutkować w kolejnych latach. Dotyczy to chociażby przygotowywanych projektów do dofinansowań z środków unijnych, które wpisują się w strategie rozwoju gminy i podniosą poziom oraz jakość życia mieszkańców.
Najważniejsze z nich do realizacji na 2013 rok i kolejne to:
- Termomodernizacja 5 budynków użyteczności publicznej,
- Modernizacja stacji uzdatniania wody i sieci wodociągowej wraz z rozbudową,
- Kontynuacja budowy kanalizacji,
- Przystąpienie do opracowania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy oraz koncepcji a później planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przemysłowych.
Jeśli chodzi o bieżące zadania i realizowane projekty mające na celu poprawę życia mieszkańców i rozwój gminy, mogę powiedzieć, że podjęliśmy decyzję o uruchomieniu przedszkola samorządowego pełnowymiarowego w Tuszowie Narodowym -siedzibie gminy. Przy obecnej sytuacji finansowej gminy (wysokie zadłużenie z lat poprzednich), niełatwo było o podjęcie takiej decyzji , która skutkować będzie kolejnymi wydatkami z budżetu. W ten sposób wyszliśmy jednak na przeciw oczekiwaniom mieszkańców, stawiając na rodzinę i rozwój dziecka. Na siedzibę przedszkola użyczył pomieszczeń budynku byłej plebanii miejscowy ksiądz proboszcz. Ufam, że ta decyzja zaprocentuje w przyszłości. Bo wydatki na oświatę i wychowanie trudno dzisiaj przeliczać, ale "takie mamy Rzeczypospolite jakie ich synów chowanie".
Kolejnym problemem, przed którym stanęliśmy w czerwcu 2011 roku była sprawa finansowania Gminnego Zakładu Aktywności Zawodowej w Maliniu, który zatrudnia 32 osoby niepełnosprawne z terenu powiatu mieleckiego. Dotychczasowe finansowanie w myśl ustawy o Rehabilitacji zawodowej i społecznej raz zatrudniania osób niepełnosprawnych okazało się niemożliwe. Mogły z niego korzystać tylko zakłady działające w formie stowarzyszeń lub fundacji. Stanęliśmy wobec wielkiej niepewności finansowej co dalej? Od czerwca 2011 roku do czerwca 2012 roku przy zaangażowaniu wielu osób i instytucji w tym mieleckich parlamentarzystów podjęte zostały działania mające na celu zmianę zapisów w ustawie. Ustawa została opublikowana dopiero 31 sierpnia br., a jej zapis który dotyczy m.in. naszego zakładu wchodzi w życie od 1 października. Na okres niemalże roku brakujące kwoty do wynagrodzeń zatrudnionych tam osób zabezpieczyliśmy w budżecie gminy oraz otrzymaliśmy z dodatkowych dotacji Województwa Podkarpackiego i Starostwa Powiatowego w Mielcu.
Myślę, że nagroda Lodołamacz 2012 przyznana naszej Gminie jest odzwierciedleniem tych starań.
Bardzo krótko o zrealizowanych niektórych inwestycjach:
- Budowa Orlika z myślą o dzieciach i młodzieży
- budowy dróg lokalnych z środków popowodziowych, tzw. schetynówki, oraz z środków FOGR-u w miejscowościach: Tuszów Narodowy, Malinie, Jaślany, Sarnów, Dębiaki, budowa mostu Borki Nizińskie - uszkodzonego w czasie podtopień,
- remonty dwóch domów strażaka,
- remonty dwóch szkół; podstawowej w Czajkowej i Publicznego Gimnazjum w Tuszowie Narodowym z dotacji ministerialnych,
- budowa garażu przy domu strażaka w Czajkowej .

Przed nami bardzo ważne strategiczne wyzwanie. Przez gminę przebiegać będzie obwodnica miasta Mielca. Do niej przylegają tereny mienia komunalnego w miejscowości Tuszów Narodowy, które planujemy wykorzystać jako miejsce na lokalizację zakładów przemysłowych. Jest to szansa dla gminy i jej rozwoju, którą zamierzam wykorzystać .

Niestety, nie udało mi się rozpocząć budowy hali sportowej, co było również moim priorytetem na pierwsze lata kadencji którą rozpocząłem. Mam nadzieje, że perspektywa utworzenia terenów przemysłowych na terenie Tuszowa Narodowego, poprawi naszą niełatwą kondycje finansowa i umożliwi realizację tej inwestycji w przyszłości.

Koszt wysłania 1 SMS-a 1,23 zł z VAT.Na SMS-y o treści TAK lub NIE czekamy do 28 października 2012 do godz. 24.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24