Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziś cała Polska w strefie czerwonej. Obostrzenia - co wolno, czego nie wolno mieszkańcom

Katarzyna Mularz
Katarzyna Mularz
Marta Niewarta / Polska Press
Od soboty 24 października wchodzą w życie kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczą strefy czerwonej, którą objęta została cała Polska.

Ministerstwo Zdrowia publikuje listy powiatów oznaczonych kolorami czerwonym i żółtym. W ten sposób wskazuje miejsca, w których problem rozprzestrzeniania się koronawirusa jest szczególnie nasilony i w których w związku z tym wprowadza się czasowe, dodatkowe obostrzenia sanitarne:

Od soboty 24 października, zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego, cała Polska objęta zostanie strefą czerwoną. Zaostrzono też rygory sanitarne. Pod spodem skrócona lista najnowszych obostrzeń, a poniżej pełna.

 • szkoła podstawowa w klasach 4-8 w trybie zdalnym
 • w godz. 8-16 dzieci i młodzież (do 16 roku życia) - można przemieszczać się tylko pod opieką dorosłego
 • ograniczenia w branży gastronomicznej: zamknięte dla klientów, tylko sprzedaż na wynos (obostrzenie na 2 tygodnie - z możliwością przedłużenia)
 • zakaz aktywności grup powyżej 5 osób - spotkań, zebrań (wyjątki: wspólnie mieszkający, cele zawodowe)
 • sanatoria zostaną zamknięte
 • W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy.

Dotyczy strefy żółtej oraz czerwonej.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej:

 • w środkach transportu publicznego;
 • w miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych,
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim.
 • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);
 • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Strefa żółta i czerwona:

 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
 • Strefa żółta - W uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2.
 • Strefa czerwona - 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa Podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,

Strefa żółta i czerwona: Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi 50% liczby miejsc siedzących albo 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

 • Strefa żółta – obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa¬rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
 • Strefa czerwona – obowiązują limity dotyczące liczby osób w sklepach - dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2, obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

W strefie żółtej i czerwonej: wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

Strefa żółta:
1) Pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa. W przypadku innym niż organizowanie na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc
2) nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw powierzchni– jeżeli wymóg zapewniony to nie ma ograniczenia 150 osób.

Strefa czerwona: zakaz w obu przypadkach

Strefa żółta:
W pomieszczeniach pod warunkiem:

 • udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
 • zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:

 • udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
 • zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa czerwona:
Wydarzenia kulturalne odbywają się w pomieszczeniach pod warunkiem:

 • udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
 • zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:

 • udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
 • zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa żółta: w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc. Obsługa zakrywa usta i nos. Limit: 1 osoba na 4 m2. Lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;

Strefa czerwona: możliwa tylko sprzedaż na wynos. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.).

Strefa żółta i czerwona: jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni, gastronomii oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Zawieszenie działalności w obu strefach.

Strefa żółta: obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających z tych miejsc była nie większa niż 1 osoba na 10 mkw
Strefa czerwona: zakaz.

Zawieszenie działalności w strefie czerwonej.

Strefa żółta: zawieszenie działalności z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz przeznaczenia tych obiektów dla sportu wyczynowego, a także studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Strefa żółta i czerwona: 25% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Strefa czerwona: działalność zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Strefa żółta: na uroczystościach rodzinnych może być do 20 osób, z wyjątkiem obsługi, bez możliwości zabawy tanecznej.
Strefa czerwona: zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne).

Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Obie strefy: Zakaz prowadzenia działalności.

Strefa czerwona i żółta: W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci.

W strefie żółtej: w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
W strefie czerwonej: Możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 5 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos. Zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań w organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.Powyższe limity nie dotyczą miejsc kultury.

W strefie żółtej: w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
W strefie czerwonej: w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). W tryb zdalny w czerwonej strefie przechodzą także klasy 4-8.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24