Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od tygodnia niedźwiadek Ada przebywa w ośrodku w Przemyślu. Rokowania co do jego stanu zdrowia są złe

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Niedźwiadek Ada od tygodnia przebywa w ośrodku w Przemyślu.
Niedźwiadek Ada od tygodnia przebywa w ośrodku w Przemyślu. ORZCh w Przemyślu
Pracownicy Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu odpierają zarzuty części przyrodników, którzy twierdzą, że nie powinno się odławiać z lasu niedźwiedzia Adę. "Od 2009 r. w kwestii braku rozwiązań systemowych i procedur dotyczących interwencji kryzysowych związanych z dużymi drapieżnikami niewiele się zmieniło".

Tydzień temu na małego niedźwiadka natrafili leśnicy. Zwierzę błąkało się koło domów w okolicach Teleśnicy w powiecie bieszczadzkim. Po decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie miś został odłowiony i przetransportowany do ośrodka w Przemyślu. Takie działanie spotkało się z krytyką części przyrodników, którzy twierdzili, że niedźwiedź powinien pozostać w naturze.

- Od wyłapania niedźwiedzicy Przemisi w 2009 r. minęło ponad 12 lat. W międzyczasie był jeszcze Ursus zaplątany we wnyki kłusownicze oraz mała niedźwiedzica Cisna. Statystycznie raz na 3 lata pojawia się w Polsce sytuacja problematyczna związana z niedźwiedziem brunatnym. Niestety od 2009 r. w kwestii braku rozwiązań systemowych i procedur dotyczących interwencji kryzysowych związanych z dużymi drapieżnikami niewiele się zmieniło - twierdzi lek. wet. Jakub Kotowicz, współzałożyciel ORZCh.

Dodaje, że przemyski podczas postępowań interwencyjnych przemyski ośrodek musi korzystać z opracowań amerykańskich, gdyż "rodzime środowisko naukowców od kilkunastu lat nie jest w stanie stworzyć własnych".

- Szkoda, że tak łatwo, jak przychodzi nam ocena, co do słuszności czy zasadności podejmowanych przez kogoś działań, nie przychodzi nam gotowość do podjęcia decyzyjności w sytuacjach kryzysowych i wzięcia za te decyzje pełnej odpowiedzialności - twierdzi Kotowicz.

Co dalej z niedźwiadkiem Adą?

- Stan stabilny, ciężki. Rokowania złe. Drgawki, słaba koordynacja ruchów. Leki przyjmuje doustnie, kontaktu z człowiekiem ograniczony do minimum. Myślami razem z nim, z trwogą z całym światem. Walczymy… - twierdzą pracownicy ośrodka.

Miś ma problemy neurologiczne, które być może są efektem zakażenia odkleszczowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24