Od wtorku egzaminy gimnazjalne. Na początek historia, WOS i język polski

kbac
Próbny egzamin gimnazjalny w gimnazjum nr 2 w Rzeszowie.
Próbny egzamin gimnazjalny w gimnazjum nr 2 w Rzeszowie. Krystyna Baranowska
Udostępnij:
Gimnazjaliści będą drugim rocznikiem, który przystąpi do egzaminów gimnazjalnych według nowej formuły. Przypomnijmy, na czym polegają zmiany. Egzamin gimnazjalny, jak dawniej, składa się z trzech części, czyli humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej.

Ważne terminy

Ważne terminy

13-31 maja - przyjmowanie podań przez szkoły średnie
28 czerwca-2 lipca - przyjmowanie kopii świadectw ukończenia gimnazjum oraz kopii zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego z OKE
5 lipca - ogłoszenie listy kandydatów do szkoły na podstawie wyników rekrutacji.
do 8 lipca - potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole poprzez złożenie oryginałów dokumentów
do 10 lipca - nabór uzupełniający i ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych

W pierwszym dniu, czyli 23 kwietnia, gimnazjaliści o godz. 9 rozpoczną odpowiadanie na pytania tylko z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania te będą zamknięte (testowe).

Po przerwie, o godz. 11, czeka ich egzamin gimnazjalny z języka polskiego. Te zadania mają formę zamkniętą i otwartą - wymagającą samodzielnej odpowiedzi. Dłuższą wypowiedzią pisemną może być rozprawka, opowiadanie, charakterystyka, opis lub sprawozdanie.

Egzamin gimnazjalny 2013. Historia, WOS, język polski [PYTANIA i ODPOWIEDZI]

W drugim dniu egzaminu gimnazjalnego (24 kwietnia) sprawdzana będzie wiedza matematyczno-przyrodnicza. O godz. 9 uczniowie rozpoczną egzamin pytaniami z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii), a o 11 - z matematyki.

Dwa poziomy trudności

Ostatni dzień pisemnych zmagań z egzaminem gimnazjalnym to część językowa. Gimnazjalista może wybrać do zdawania język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Gimnazjalista zdaje tylko ten język, którego uczył się jako przedmiotu obowiązkowego.

Część egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowa tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej, ale jeśli ktoś jest chętny, też może ją zdawać.

Nowe zasady egzaminu gimnazjalnego i cała otoczka, czyli oddzielne miejsca dla piszących, zakaz wnoszenia na salę jedzenia, picia, telefonów, przypominają maturę. W pierwszym dniu wolno mieć tylko czarne długopisy, w drugim dopuszczone są jeszcze matematyczne akcesoria, jak linijka czy cyrkiel, ale nie wolno mieć kalkulatora.

Wyniki w procentach

Inaczej wygląda w tym roku zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. Te podawane są w procentach, jak na egzaminie dojrzałości.

Uczniowie dostają wyniki w sześciu zakresach, czyli osobno z polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, języka obcego na poziomie podstawowym oraz języka na poziomie rozszerzonym.

Co może być trudne

Przed rokiem w części z polskiego najłatwiejsze okazało się zadanie pokazujące, czy uczeń potrafi rozpoznać problematykę bajki Ignacego Krasickiego "Podróżny" i ocenić wydarzenie, które ma wpływ na losy bohatera. Najtrudniejsze okazało się to sprawdzające, czy potrafi przeanalizować treść recenzji przedstawienia teatralnego i poprawnie odczytać intencje autora.

- Trzeba doskonalić umiejętność czytania ze zrozumieniem różnych tekstów kultury. Uczeń powinien mieć możliwość zapoznania się z różnymi stylami wypowiedzi. Warto w większym stopniu wykorzystywać na lekcjach różnorodne teksty publicystyczne i popularnonaukowe - takie było zalecenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

W części egzaminu gimnazjalnego z historii i wos najwięcej trudności sprawiły zadania związane z chronologią historyczną. W matematyce szwankowała wiedza o potęgach, a w części przyrodniczej o dziedziczeniu barwy oczu.

Średni wynik z języka polskiego na Podkarpaciu przed rokiem wyniósł 67 proc., z historii i wos - 62, matematyki - 49, przedmiotów przyrodniczych - 51.

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego to warunek ukończenia gimnazjum. Egzaminu nie można nie zdać, bo nie ma określonego minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
skyman
Te dzisiejsze gimnazjalistki wyglądają bardzo poważnie.

Są już po ślubie.

btw. I tak im się ta wiedza nie przyda na studiach takze testy gimn to cos na poziomie matury, nic wartościowego.
K
Kamil
Te dzisiejsze gimnazjalistki wyglądają bardzo poważnie.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie