Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odcinek S19 w powietrzu. Zobacz jak na Przybyszówce rośnie estakada

Bartosz Gubernat
Do budowy estakady mostowcy zużyją: ok 2 100 000 kg stali zbrojeniowej, ok. 414 000 kg stali sprężającej i ok. 14 000 m3 betonu.
Do budowy estakady mostowcy zużyją: ok 2 100 000 kg stali zbrojeniowej, ok. 414 000 kg stali sprężającej i ok. 14 000 m3 betonu. Krzysztof Kapica
Prawie pół kilometra drogi ekspresowej będzie biegło w powietrzu, nad osiedlem Przybyszówka.

- Prace idą zgodnie z harmonogramem, nie ma żadnych opóźnień i na dzisiaj termin zakończenia budowy to koniec czerwca 2017 roku. Dotychczas wykonaliśmy wszystkie podpory, na które już od połowy kwietnia zaczniemy nasuwać ustroje nośne, czyli konstrukcje obu nitek jezdni. W tej chwili szykujemy stanowiska, na których będziemy wykonywać poszczególne elementy do nasuwania – mówi Rafał Włodyka z firmy Warbud SA.

13 metrów nad ulicą

Potężna estakada powstająca na osiedlu Przybyszówka jest częścią długiego na 6,3 km odcinka drogi ekspresowej S19 Świlcza-Kielanówka. To jeden z najbardziej okazałych tego typu obiektów w regionie. Zgodnie z projektem będzie miała 476,4 m długości, a jej wysokość od poziomu ul. Dębickiej do góry na jezdni estakady wyniesie 12,9 m. Aby zbudować tak potężny obiekt mostowcy musieli wcześniej solidnie wzmocnić grunt, na którym postawili już podpory podtrzymujące konstrukcję nośną. - Pod całą estakadą wykonaliśmy 514 sztuk pali o łącznej długości 8,32 km – wylicza Rafał Włodyka.

Rozpoczynająca się za dwa tygodnie operacja nasuwania przęseł konstrukcji nośnej będzie realizowana przy pomocy specjalnego, stalowego dziobu montażowego o długości 39,0 metrów, montowanego do pierwszego segmentu każdej z nitek estakady. Dwa przęsła ze specjalnego, sprężonego betonu będą miały po 476,4 m długości. - Wykonamy je odcinkowo na stanowiskach nasuwania, niezależnie dla obu nitek. Wysuniemy je na podpory, przy pomocy specjalnych pras. Konstrukcję przęseł każdej z nitek estakady podzieliliśmy na 17 segmentów montażowych o różnych długościach – mówi Rafał Włodyka.

Praca na dwie zmiany

Przy budowie estakady zaangażowanych było do tej pory średnio 80 osób, ale ta liczba zmienia się w zależności od rodzaju prac, które w danej chwili są wykonywane. Ze względu na bliskie sąsiedztwo domów robotnicy pracują w godzinach 6-22. Otwarcie całego odcinka S19 jest planowane na drugą połowę przyszłego roku. Koszt jego budowy to 342 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24