Oddychające ściany? TAK! Takie ekologiczne murale powstaną już niebawem

Materiał informacyjny - Strefa Energii Paweł Lechowicz
Ekologiczne murale oczyszczające powietrze? To nie futurystyczny pomysł, który uda się zrealizować za kilkadziesiąt lat! Oddychające ściany już niebawem pojawić się w miastach południowej i środkowej Polski. Wiadomość ta powinna ucieszyć wszystkich! Wszak od lat walczymy o czyste powietrze i lepsze jutro.

Katastrofalne skutki zmian klimatycznych są coraz bliżej, a zmiany, które zachodzą w środowisku są już praktycznie nieodwracalne. Każdy z nas powinien zwracać uwagę na codzienne decyzje, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Segregacja odpadów, wybór roweru, farby oczyszczające powietrze, a może montaż fotowoltaiki – to tylko kilka sposobów na dbanie o środowisko.

Więcej ekologicznych rozwiązań Dbanie o zieleń, rezygnacja z samochodu na rzecz roweru, czy ograniczenie nadprodukcji śmieci to proste przyzwyczajenia, które w kontekście ogólnoświatowych zmian niosą za sobą olbrzymie efekty. Tak samo rzecz ma się w przypadku poprawienia efektywności energetycznej naszego gospodarstwa czy firmy.

A skoro o energetyce mówimy, to oczywistym tematem jest kwestia odnawialnych źródeł energii, w tym i fotowoltaiki.

Fotowoltaika to przyszłość

Konwencjonalne źródła energii, czyli węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny przyczyniają się do niszczenia ekosystemu. Na szczęście powoli idą w zapomnienie. Ich spalanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Natomiast produkcja energii z coraz popularniejszej fotowoltaiki, należącej do odnawialnych źródeł energii, w żaden sposób nie wpływa na gospodarkę naturalną.

Fotowoltaika nie emituje dwutlenku węgla, instalacje nie spalają paliw kopalnych ani też nie zawierają żadnych substancji, którym groziłoby ulotnienie się wskutek fizycznego uszkodzenia. Dlatego coraz chętniej decydujemy się na takie rozwiązanie.

Ściany płucami miast

Ale można iść krok dalej w walce o czyste powietrze. Oddychające ściany to innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące najnowsze technologie. Murale wykonane w ramach projektu mają realny wpływ na oczyszczanie powietrza. 100 mkw powierzchni pokrytej PF10

Airsol oczyszcza nawet 100 m³ powietrza (między innymi zanieczyszczenia tlenków siarki i azotu, które przyczyniają się do powstawania smogu). Proces ten jest stały i zachodzi także w zimie pod wpływem światła. Co więcej, powłoka ta jest wodoodporna, samoczyszcząca, a także bakteriostatyczna i odkażająca.

Ekologiczny mural, czyj to pomysł?

Akcja „Ściany płucami miast” to inicjatywa krakowskiej firmy fotowoltaicznej. Ma ona na celu stworzenie ekologicznych murali, mających właściwości oczyszczające powietrze. Murale mają powstać w różnych miastach w południowej i środkowej Polsce, między innymi w województwie łódzkim czy małopolskim. Pierwszy z nich planowany jest w Zduńskiej Woli już w czerwcu. Sam projekt graficzny nie został jeszcze ujawniony, ale ma nawiązywać do ekologii i innowacyjnych rozwiązań dbania o środowisko. Wiadomo również, że będzie inspirowany „Bajką o miasteczku”, stworzoną przez Strefę Energii. Projekt został zainicjowany przez pracowników Strefy Energii - firmy, działającej w branży Odnawialnych Źródeł Energii. Ich celem jest szerzenie świadomości ekologicznej, a także aktywne działania, które mają realny wpływ na środowisko naturalne. Mural jest właśnie jedną z tych akcji.

Materiał oryginalny: Oddychające ściany? TAK! Takie ekologiczne murale powstaną już niebawem - Kurier Poranny

Dodaj ogłoszenie