Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli, lecz pozostali w naszych wspomnieniach

Jakub Hap
Wspominamy kolejnych zmarłych z naszego regionu - Małgorzatę Rudnicką, Czesława Ziębę, Zbigniewa Breja i Elżbietę Dubiel.

Małgorzata Rudnicka
historyk, dziennikarka, społeczniczka

Odeszli, lecz pozostali w naszych wspomnieniach

Na świat przyszła 26 lipca 1950 roku, jako córka Aleksandra i Wandy z domu Leszczyńskiej. Po zdaniu matury w jasielskim liceum im. króla Leszczyńskiego podjęła studia historyczne na UJ, zwieńczając je uzyskaniem tytułu magistra. Była cenionym nauczycielem, m.in. w liceum które ukończyła, i trzcinickim technikum rolniczym. Pracowała też jako bibliotekarka w MBP w Jaśle oraz inspektor w JDK.Wyróżniał ją patriotyzm i wierność Bogu. - Służyła Kościołowi swoją wiedzą i talentem. Była współautorem książki „Kościół katolicki w Jasielskiem 1939-1945”. Wspólnie z Jerzym Adamskim opracowała „Księgę jubileuszową - 25 lat pasterskiego posługiwania ks. biskupa Ignacego Tokarczuka”. (...) Była członkiem Rady Diecezjalnej utworzonej przy ks. biskupie Ignacym Tokarczuku .(...) M. Rudnickiej udało się nawiązać kontakt z Watykanem po wyborze na Stolicę Piotrową (...) Jana Pawła II. Pozyskała bogaty zbiór albumów, książek, czasopism, znaczków pocztowych i innych pamiątek dotyczących Ojca Świętego z różnych stron świata. Uczestniczyła w składzie delegacji ówczesnej diecezji przemyskiej w spotkaniu z (...) Janem Pawłem II w bazylice św. Piotra w Watykanie 11 IX 1991 r. Wspólnie z ks. Ryszardem Buryło wręczyła Papieżowi egzemplarze wydanych w diecezji książek o tematyce religijno-historycznej. (...) Uzyskała od Ojca Świętego błogosławieństwo dla autorów i redaktorów tych wydawnictw oraz (...) autograf - informuje „Encyklopedia Jasła” pod red. Z. Świstaka. W trudnych latach PRL-u była związana z jasielskim środowiskiem solidarnościowym, za co nie raz - mimo że formalnie nie przynależała do związku - była prześladowana. Po zniesieniu stanu wojennego prowadziła na terenie Jasła punkt leków francuskich, z których tutejsi mieszkańcy mogli korzystać bezpłatnie. Wielką pasją śp. Małgorzaty Rudnickiej było dziennikarstwo. Oddawała się mu z wielkim zamiłowaniem - m.in. na przestrzeni ośmioletniej pracy w rzeszowskim dzienniku „Nowiny”. Znana była również jako zapalona działaczka charytatywna i kulturalna. Uzdolniona muzycznie... Chętnie pomagała młodym jaślanom w nauce języka angielskiego. M. Rudnicka zmarła 23 lutego 2008 roku w wieku 58 lat. Spoczywa na starym cmentarzu w Jaśle.

Czesław Zięba
inż. chemii, zasłużony dla jasielskiej rafinerii

Odeszli, lecz pozostali w naszych wspomnieniach

Urodził się 18 kwietnia 1933 roku w Bączalu Dolnym, jako syn Józefa i Józefy z domu Jandury. W jasielskiej społeczności jest kojarzony głównie za sprawą wieloletniej pracy w tutejszej rafinerii nafty, dla której rozwoju wielce się przysłużył. Zaczynał w 1957 roku jako laborant analityk, później pełnił funkcje m.in. kierownika oddziału produkcyjnego i dyrektora ds. produkcji. Jak można przeczytać w „Encyklopedii Jasła” pod red. Z. Świstaka: „Zgłosił ponad 140 projektów racjonalizatorskich, które zostały wdrożone do produkcji, a ponad 30 z nich opatentował (...). Wpłynęły one na intensyfikację produkcji, eliminowały uciążliwe warunki pracy, a także miały wpływ na poprawę środowiska naturalnego”.Czesław Zięba był trzykrotnym wicemistrzem Polski w dziedzinie osiągnięć technicznych. Po zakończeniu pracy w rafinerii założył Zakład Usług Technicznych w Krośnie, został jego dyrektorem. Za pracę na wielu polach otrzymał szereg odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Czesław Zięba zmarł 28 czerwca 2010 roku. Spoczywa na nowym cmentarzu w Jaśle.

Zbigniew Brej
działacz kulturalny, członek kapeli ludowej „Pogórzanie”,
szef zakładowego domu kultury jasielskiej rafinerii nafty

Odeszli, lecz pozostali w naszych wspomnieniach

Człowiek pełny pasji, urodzony w Dobryni. Niezwykle skromny, o szlachetnym sercu. Szczególnie miłował wszystko to, co związane był z kulturą. Na początku zawodowej drogi był związany z Domem Pomocy Społecznej w Dębowcu, gdzie m.in. popularyzował wśród jego podopiecznych Teatr Telewizji - zyskując przez to ogólnopolskie uznanie.

Jego nazwisko nierozerwalnie związane jest z kapelą ludową „Pogórzanie”. Także zespół folklorystyczny o tej samej nazwie, który działał przy jasielskiej rafinerii, przed długie lata był kojarzony z tym szefem zakładowego domu kultury. Zbigniew Brej był współrealizatorem wielu akcji kultury, aktywnie włączył się w organizację Festiwalu Kapel Ludowych, Śpiewaków i Instrumentalistów „Jasielskie Okółki’, będąc jego współtwórcą.

To pod batutą śp. Zbigniewa Zakładowy Dom Kultury Rafinerii Jasło stał się siłą napędową nowych wartości w folklorze regionu, opracowując tzw. „pracę w nafcie”, jako element koncertów pogórzańskich. Placówka słynęła wówczas także ze świetnej orkiestry dętej, aktywnych kół zainteresowań, edukacji lingwistycznej i dobrze funkcjonującej biblioteki .

W ostatnich latach życia pracując w Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. ks. W. Findysza dążył do odtworzenia „Pogórzan”. Zabrakło sił... Zmarł 13 października 2013 roku w wieku 66 lat. Spoczął na nowym cmentarzu w Jaśle.

Elżbieta Dubiel
działaczka kulturalno-oświatowa, wieloletni pracownik Jasielskiego Domu Kultury

Odeszli, lecz pozostali w naszych wspomnieniach

Dla bliskich kochana żona, mama, siostra i babcia, a dla naszej jasielskiej społeczności wyjątkowo oddana swej pracy aktywistka - zwłaszcza na niwie kultury. Na przestrzeni swojej długoletniej pracy w Jasielskim Domu Kultury we wszystko czego się podejmowała wkładała całe serce, nie zabiegając przy tym o niepotrzebny rozgłos. Odeszła zdecydowanie za wcześnie, 25 maja 2013 roku, w wieku 65 lat.

- Wielkie merytoryczne zaangażowanie świętej pamięci Elżbiety Dubiel w działalność kulturalno-oświatową miasta i powiatu, przenosiło się, z powodzeniem, na kulturotwórcze funkcjonowanie niezliczonych środowisk. Było nie tylko inspiracją dla wyzwolenia wielu znakomitych akcji społeczno-kulturalnych, ale i przyczynkiem do rozwoju zawodowego wielu lokalnych animatorów kultury - wspomina postać zmarłej Zbigniew Dranka, były dyrektor JDK i wieloletni szef jasielskiego MDK, miłośnik Jasła.
Przyjaciele i znajomi pożegnali śp. Elżbietę Dubiel we wtorek 28 maja 2013 roku. Msza święta pogrzebowa odbyła się w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle. Zasłużona dla regionu działaczka kulturalna spoczęła na miejscowym nowym cmentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24