Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkopali przedwojenny kanał oczystkowy. Ciekawe odkrycie na stacji kolejki wąskotorowej w Jaworniku Polskim [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Kanał oczystkowy na stacji kolejowej w Jaworniku Polskim.
Kanał oczystkowy na stacji kolejowej w Jaworniku Polskim. A. Wierzbiński/WUOZ w Przemyślu
Na stacji kolejki wąskotorowej w Jaworniku Polskim, w trakcie prac remontowo-rewitalizacyjnych, odkopano kanał oczystkowy. Najprawdopodobniej został wybudowany przed 1939 r., a więc w pierwszym okresie funkcjonowania linii kolejowej Przeworsk - Dynów.

Na stacji kolejki wąskotorowej w Jaworniku Polskim, w trakcie prac remontowo-rewitalizacyjnych, odkopano kanał oczystkowy. Najprawdopodobniej został wybudowany przed 1939 r., a więc w pierwszym okresie funkcjonowania linii kolejowej Przeworsk - Dynów.

Odkopany obiekt ma ok. osiem metrów długości. Ma konstrukcję kamienno-betonową.

- Kanał oczystkowy jest w bardzo dobrym stanie zachowania. Najprawdopodobniej pochodzi z pierwszego okresu funkcjonowania przeworskiej wąskotorówki, przed 1939 rokiem. W najbliższym czasie we współpracy z inwestorem zostanie ustalony dalszy tok postępowania przy obiekcie - informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Kanał oczystkowy to wykop wewnątrz torowiska służący do szlakowania parowozu. Czynność ta polegała na opróżnieniu popielnika pod paleniskiem parowozu z resztek spalonego węgla, czyli szlaki. Zazwyczaj w takim kanale na dole znajdowały się wózki, do których z czyszczonego parowozu spadała szlaka. Wózki były wyciągane suwnicą i opróżniane na zewnątrz.

- Kanał ten służył on nie tylko do oczyszczania parowozów, ale był również wykorzystywany do oględzin ich stanu technicznego oraz konserwacji dostępnych tylko od spodu trących części układu biegowego - dodają eksperci Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Na znajdującej się niedaleko stacji w Kańczudze pracownicy WUOZ w Przemyślu przeprowadzili komisję konserwatorską, w której trakcie sprawdzano stan zachowania budynków stacyjnych w Kańczudze. To najładniejsza stacja na całej trasie kolejki wąskotorowej z Przeworska do Dynowa, czyli Przeworskiej Kolei Dojazdowej.

- Budynek dworca, magazyn spedycji kolejowej z murem pruskim, wodociągowa wieża ciśnień, drzewa pomnikowe w otoczeniu, wszystkie te obiekty zasługują na uwagę i przenoszą w inną rzeczywistość - zachwalają urzędnicy z WUOZ.

W sierpniu 2021 r. Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku (któremu podlega przeworska wąskotorówka) otrzymał pozwolenie konserwatorskie na przeprowadzenie prac budowlano-remontowych budynków stacyjnych kolejki wąskotorowej, w tym obiektów na stacji w Kańczudze.

- Spodziewamy się, że realizacja zamierzonych prac umożliwi przywrócenie autentycznego wyglądu i charakteru zabytkom oraz powstrzyma postępujące procesy degradacji - twierdzi WUOZ.

Przeworska wąskotorówka jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Jej stan ma poprawić realizowany od 2021 roku projekt "Rewitalizacja Kolei Dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów".

ZOBACZ TEŻ:

Bajkowo zamarznięty tunel kolejki wąskotorowej w Szklarach w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24