Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiednia rehabilitacja dla malucha

Ula Sobol
10-miesięczna Marysia z przyjemnością uczestniczy w zajęciach z fizjoterapeutką. - Ćwiczenia polegają na stosowaniu specjalnych technik i wspomagań wpływających na napięcie mięśniowe, ruch dziecka oraz utrzymanie postawy ciała - wylicza Anna Jamróz, fizjoterapeutka z Rzeszowa.
10-miesięczna Marysia z przyjemnością uczestniczy w zajęciach z fizjoterapeutką. - Ćwiczenia polegają na stosowaniu specjalnych technik i wspomagań wpływających na napięcie mięśniowe, ruch dziecka oraz utrzymanie postawy ciała - wylicza Anna Jamróz, fizjoterapeutka z Rzeszowa. Bartosz Frydrych
Ostatnio mocno promowana jest metoda usprawniania takich malców, zwana NDT-Bobath. Bazuje ona na dokładnej znajomości rozwoju dziecka, nie ma ograniczeń wiekowych ani przeciwwskazań.

Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath

Metodę NDT-Bobath stworzyło małżeństwo Berta i Karel Bobath. Służyła jako pomoc do pracy z dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym. Modyfikacji tej metody dokonali E. Klient i M. Quinton, przystosowując ją do usprawnienia niemowląt i dzieci.

Zazwyczaj rodzice sami zauważają coś niepokojącego u niemowlaka np. to, że leży z głową przechyloną na bok lub dziwnie odchyla ją do tyłu. Zmartwieni i zaniepokojeni kontaktują się wówczas ze specjalistą, szukając pomocy.

Ostatnio mocno promowana jest metoda usprawniania takich malców, zwana NDT-Bobath. Bazuje ona na dokładnej znajomości rozwoju dziecka, nie ma ograniczeń wiekowych ani przeciwwskazań. Oczywiście, mamy tutaj na uwadze "zdrowe" dziecko, czyli w dobrej kondycji m.in. niegorączkujące.

- NDT-Bobath jest metodą "żywa", czyli wciąż się rozwija oraz jest ciągle modyfikowana wraz z aktualnymi osiągnięciami wiedzy medycznej - zaznacza Anna Jamróz, mgr fizjoterapii z Rzeszowa. Istotą tej koncepcji jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, szczególnie tego najmłodszego oraz jego potrzeb.

Kontakt z Bobath

Dla kogo ta metoda:

Metodę NDT-Bobath stosuje się u dzieci i niemowląt z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową, wadami genetycznymi, dystrofią mięśniową, zaburzeniami napięcia mięśniowego, asymetrią ciała, kręczem szyi, wadami postawy (skoliozy).

Czasami pierwszy kontakt rodziców z metodą NDT-Bobath następuje już w szkole rodzenia, gdzie pokazywana jest prawidłowa pielęgnacja noworodka - jak trzymać dziecko w kąpieli, jak nosić, przewijać, jak sobie bezpiecznie podawać malucha.

Kolejnym etapem może być praca z pediatrą czy rehabilitantem, gdy rodzice
zauważą coś niepokojącego i postanawiają szybko zweryfikować swoje
wątpliwości.

- Czasami terapia rozpoczynana jest zaraz po porodzie, kiedy maluch jest jeszcze w inkubatorze - dodaje Anna Jamróz.

NDT-Bobath polega na stosowaniu specjalnych technik i wspomagań wpływających na napięcie mięśniowe, ruch dziecka oraz utrzymanie postawy ciała. W tej metodzie ważną role odgrywają ręce fizjoterapeuty, które dostarczają bodźców sensomotorycznych bardzo potrzebnych do tworzenia się schematu ciała.

Fizjoterapeutka podkreśla, że osoby pracujące tą techniką odbierają informacje zwrotne od dziecka, wyczuwając rękoma zachowanie ciała. Dlatego ważna jest obserwacja pacjenta, analiza jego możliwości oraz ograniczeń.

Rodzice także pracują

Rodzice niemowląt, zaczynają pracę z rehabilitantem od nauki pielęgnacji,
która nie jest trudna, a bardzo pomaga dziecku.

- To terapeuta prowadzi terapię, ale w domu rodzice mają podtrzymywać to, co
zostało osiągnięte podczas ćwiczeń. Dlatego uczą się m.in. noszenia, podnoszenia, odkładania i przewijania niemowlaka - dodaje specjalistka.

Fizjoterapeutka zawsze poleca rodzicom jedno lub dwa proste
ćwiczenia do domu, które tak naprawdę są formą zabawy z dzieckiem. Dzięki temu
rodzice często zauważają poprawę u niemowlaka już po dwóch, trzech
spotkaniach.

- Jednak trzeba pamiętać, że nie ma reguły i każdy pacjent jest inny, a
terapię dobiera się indywidualnie - podsumowuje Anna Jamróz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24