Odpowiedzialny biznes w Grupie Enea

Materiał informacyjny ENEA S.A.

Enea realizuje różnorodne działania lokalne, regionalne i ogólnopolskie odpowiadające na potrzeby i oczekiwania jej interesariuszy. Tego lata jest partnerem głównym akcji „Pociąg do marzeń”, dzięki której dzieci mogą wyjechać na wymarzone wakacje. Jednak to nie jedyne działania społecznie odpowiedzialne Grupy Enea, która od lat wspiera potrzebujących oraz edukację uzdolnionych, młodych ludzi. Dba też o bezpieczeństwo, polską kulturę i pamięć historyczną. O społecznej odpowiedzialności Grupy rozmawiam dziś z Arturem Murawskim, dyrektorem Departamentu PR i Komunikacji w Grupie Enea, koordynującym m.in. działania CSR w Enei.

Jak Pan ocenia efekty akcji „Pociąg marzeń”?

Nasze wspólne przedsięwzięcie przyniosło nam wiele satysfakcji, a zadowolenie i prawdziwa radość dzieci, które mogły pojechać na upragnione wakacje, tylko potwierdza wartość tego projektu. To najlepsza ocena „Pociągu marzeń”. Z pewnością jest to akcja warta kontynuowania. Cieszę się, że mogliśmy połączyć siły w tak szczytnym celu.

To jeden z wielu projektów CSR, w które realizuje i wspiera Grupa Enea. Co leży u podstaw tych projektów, co je łączy?

Wartości. To nasz fundament. Przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo i edukację. Szczególnie teraz, w obliczu wojny w Ukrainie wartości te stały się niezwykle istotne. Jako Grupa Enea bardzo zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie na wielu płaszczyznach. Organizowaliśmy zbiorki darów, pieniędzy, realizowaliśmy projekty pomocowe dla Ukrainy inicjowane przez pracowników i Fundację Enea. Wspieraliśmy finansowo działania Caritasu i Czerwonego Krzyża, udostępniliśmy nasze ośrodki wypoczynkowe, oferując bezpieczne schronienie dla około 270 osób. I nadal podtrzymujemy to wsparcie już od wielu miesięcy. Mamy świadomość konieczności niesienia pomocy w długiej perspektywie czasowej, dlatego edukujemy również społeczności lokalne, zachęcając do własnych inicjatyw, realizowanych przy naszym wsparciu.

Jakie praktyki CSR stosowane są w Enei?

Działamy zgodnie z przyjętymi celami zrównoważonego rozwoju, oferując programy dla różnych grup społecznych – naszych klientów i pracowników. Wspieramy młodych zdolnych ludzi za sprawą autorskiego programu stypendialnego Enea Akademia Talentów. Realizujemy projekty z obszaru edukacji i ochrony zdrowia, zaangażowania i rozwoju społeczności lokalnych, partnerujemy akcjom sportowym. Nasze działania kierujemy do odbiorców, beneficjentów w każdym wieku, od dzieci do seniorów. Angażują się w nie nasi pracownicy, którzy najlepiej znają potrzeby małych społeczności i swoich sąsiadów. Wierzymy, że połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników z zasobami finansowymi, którymi dysponujemy jako firma daje olbrzymie możliwości działania i niesienia pomocy. Jesteśmy dumni z naszego programu wolontariackiego. Gotowość naszych pracowników do angażowania się w akcje pomocowe, to ogromny potencjał.

Czy Enea wspiera też działania innych?

Tak. Partnerujemy wielu przedsięwzięciom, korzystając z doświadczenia innych organizacji i ekspertów z wielu dziedzin. Współpracujemy również z małymi, lokalnymi organizacjami pozarządowymi i dużymi instytucjami o zasięgu ogólnopolskim. Dzięki wspólnym inicjatywom docieramy do odbiorców, do których jako firma energetyczna być może nie dotarlibyśmy. Łączymy siły tam, gdzie jest to potrzebne, jak choćby w przypadku projektu „Pociąg marzeń”.

Jakie działania podejmuje Enea na rzecz kultury?

Kultura jest ważnym aspektem życia każdego z nas, dlatego zachęcamy naszych klientów i pracowników do angażowania się w wydarzenia kulturalno-społeczne, które wspieramy lokalnie i na poziomie krajowym. Od siedmiu lat jesteśmy mecenasem poznańskiego Teatru Wielkiego, od pięciu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Po raz kolejny partnerujemy projektowi pn. „Nagrania nad Rusałką”, który obejmuje cykl koncertów, w tym koncerty plenerowe w Poznaniu, aktywizujące osoby niepełnosprawne. Wspieramy konkurs Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, promujący polską muzykę chóralną. Wszyscy znamy markę Enter Enea Festiwal, którą budujemy ją już od 7 lat. Staramy się towarzyszyć ciekawym projektom, które wzbogacają życie kulturalno-społeczne w regionach, w których funkcjonują spółki Grupy Enea.

Jaką rolę pełni w Państwa działaniach Fundacja Enea?

Fundacja jest podmiotem wspierającym finansowo cele społeczne ze środków z darowizn przekazywanych przez należące do niej spółki. Jest organizacją pożytku publicznego i prowadzi projekty w takich obszarach jak bezpieczeństwo, edukacja dzieci i młodzieży, ochrona środowiska, pomoc osobom potrzebującym oraz sport, kultura i sztuka. W sytuacjach wyjątkowych, takich jak epidemie, klęski żywiołowe, czy wojna, Fundacja udziela wsparcia poszkodowanym i jednostkom ochrony zdrowia. W trosce o zdrowie i życie lokalnych społeczności oraz pracowników realizuje projekt pn. „Misja profilaktyka”. Fundacja jest więc operacyjną wyspecjalizowaną jednostką, bez której nie moglibyśmy tak skutecznie i efektywnie działać na wielu polach i wspierać tak wielu beneficjentów.

Czy Fundacja realizuje jedynie własne projekty społeczne, czy współpracuje z innymi podmiotami? Fundacja

Fundacja jest otwarta na ciekawe i wartościowe inicjały. Dlatego chętnie podejmuje współpracę z partnerami, którzy proponują właśnie takie przedsięwzięcia. Fundacja otwarta jest też na propozycje pracowników Grupy Enea!. Wspieramy także działania naszych pracowników, m.in. w ramach wolontariatu pracowniczego w programie grantowym Potęga poMocy, który realizujemy już od pięciu lat. Pracownicy uzyskują wsparcie działań na rzecz osób potrzebujących, mogą również zrealizować inicjatywę ważną dla nich lub lokalnej społeczności uzyskując grant o wartości od 3 000 do 4 000 złotych. W tym roku zrealizowano dwie edycje programu, w tym specjalną „Na pomoc Ukrainie!”. Do końca roku planowane są jeszcze dwie edycje.

Enea dba również o świadomość historyczną i lokalny patriotyzm. Widać to w przestrzeni medialnej…

Dla Grupy Enea niezwykle ważne są wartości patriotyczne, podtrzymywanie tradycji pracy organicznej oraz nieustanne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Polski. Enea od lat wspiera ważne dla Polski i naszego regionu inicjatywy, także jako aktywny uczestnik działań edukacyjnych. Pamięć historyczna, szczególnie u dzieci i młodzieży to ważny aspekt. Chcemy utrwalać w pamięci młodych Polaków ważne dla Polski wydarzenia. Przykładem może być zwycięskie Powstanie Wielkopolskie - największe z polskich powstań narodowych, na temat którego od kilku lat organizujemy konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski.

Chcemy też przypominać o mniej znanych wydarzeniach historycznych. W ramach projektu historycznego „Szczecin Niepokorny” przygotowujemy kampanię społeczną na terenie woj. zachodniopomorskiego pokazującą wydarzenia z ostatnich stu lat, jak np. powstanie i działalność szczecińskiej Polonii, Zlot 1946, drugą konspirację, Grudzień 1970, porozumienia sierpniowe... Liczymy, że kampania dotrze nawet do 50 tys. uczniów.

Nie sposób dziś mówić o społecznej odpowiedzialności bez działań na rzecz ekologii i ochrony środowiska…

Z pewnością. Poszanowanie środowiska naturalnego jest integralną częścią strategii Grupy Enea. Zgodnie z nią stawiamy sobie za cel zrównoważony rozwój w całym łańcuchu wartości oraz przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii przyjaznych środowisku. Zresztą jako firma szczegółów komunikujemy nasze działania proekologiczne, publikując co roku specjalistyczny raport ESG (Enviromental - środowisko, Social responsibility – społeczna odpowiedzialność, Corporate Governance – ład korporacyjny). To wysoki standard spółek giełdowych, a Enea do nich należy. Dbałość o środowisko jest też jedną z naczelnych zasad „Kodeksu Etyki Grupy Enea”, zgodnie z którą Grupa Enea włącza się do działań i aktywnie uczestniczy w akcjach na rzecz ochrony środowiska, zarówno lokalnie, jak i na poziomie działań ogólnopolskich. Z dumą mogę powiedzieć, że dbałość o nasze najbliższe otoczenie i środowisko to nasza codzienność i cieszę się, że pracownicy Grupy Enea chętnie się angażują.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odpowiedzialny biznes w Grupie Enea - Dziennik Bałtycki

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie