Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Krzysztof Ruszel - wieloletni kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Krzysztof Ruszel.
Krzysztof Ruszel. Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie
21 października w wieku 77 lat zmarł dr Krzysztof Ruszel – etnograf, muzeolog, badacz kultury ludowej w Rzeszowskiem, wieloletni kierownik Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli, oddziału Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 27 października o godz. 14 w kościele parafialnym w Boguchwale, po niej nastąpi odprowadzenie zwłok w miejsce spoczynku.

Krzysztof Ruszel urodził się 12 kwietnia 1944 r. w Łańcucie. Ukończył studia w zakresie etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę etnografa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, od 1970 r. do przejścia na emeryturę w 2009 r. pełnił funkcję kierownika Działu Etnograficznego, przekształconego w 1990 r. w Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

W 1975 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Promotorem pracy doktorskiej był prof. Józef Burszta. W 2001 r. został mianowany przez ministerstwo kultury kustoszem dyplomowanym.

Dr Krzysztof Ruszel pracując w rzeszowskim muzeum prowadził badania terenowe, których rezultatem były nie tylko opracowania, publikacje naukowe i popularyzatorskie, ale również wzbogacenie kolekcji muzealiów oraz liczne ekspozycje.

Zmarły był autorem wielu artykułów, katalogów wystaw, recenzji publikacji. W bogatym dorobku wydawniczym można znaleźć m.in.: „Studia nad kulturą ludową Puszczy Sandomierskiej”, Rzeszów 1978; „Sprawy chłopskie przed sądem dominialnym w Nienadowej w latach 1806 – 1843”, Przemyśl 1989; „Lasowiacy. Materiały do monografii etnograficznej”, Rzeszów 1994; „Ludowe zwyczaje pogrzebowe”, Rzeszów 1995, „Obrzędowość weselna w Rzeszowskiem”, Rzeszów 2001; „Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem”, Rzeszów 2004.

Krzysztof Ruszel był również organizatorem konferencji naukowych: „Ziołoznawstwo w dawnej i współczesnej kulturze Rzeszowszczyzny” (wspólnie z Pracownią Historii Nauk o Leku PAN w Warszawie, 1991); „Folklor Małopolski Wschodniej” (wspólnie z Katedrą Wychowania Muzycznego, WSP w Rzeszowie, 1993); „Wisłok. Rola rzeki w krajobrazie naturalnym i kulturowym regionu” (1994); „Obrzędowość weselna w Rzeszowskiem” (1999); „Zapomniane przemysły i rzemiosła” (2001).

Równolegle z działalnością muzealną, naukowo-badawczą i edytorską Krzysztof Ruszel zajmował się nauczaniem. W latach 1968-1970 objął asystenturę w Katedrze Etnografii Słowian Uniwersytetu Jagiellońskiego. W późniejszych latach prowadził wykłady z etnografii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Studium Kulturalno-Oświatowym kształcącym choreografów.

Laureat Nagrody im. Franciszka Kotuli i Nagrody im. Oskara Kolberga. „Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem” został wyróżniony w 2005 r. w prestiżowym Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” – III nagrodą w kategorii „Dokonania z zakresu działalności naukowej”.

Śmierć Krzysztofa Ruszla jest wielką stratą dla rzeszowskiego środowiska etnografów oraz historyków i konserwatorów sztuki. Przypomnijmy, że w 2012 roku odeszła dr Barbara Tondos, historyk sztuki, konserwator zabytków, a w 2009 jej mąż Jerzy Tur, założyciel Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie (ob. Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Rzeszowie); oboje byli znawcami architektury drewnianej i zajmowali się m.in. inwentaryzacją zabytków w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Na podst. www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24