Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono konkurs na upamiętnienie Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu [WIDEO]

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wideo
od 16 lat
Promowanie heroicznych działań Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest celem specjalnego konkursu ogłoszonego przez zarząd województwa podkarpackiego.

Konkurs „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu” został ogłoszony przez zarząd województwa 9 maja, a oferty można składać do 31 maja. W ramach konkursu można ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć upamiętniających i popularyzujących Rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej na terenach obecnego województwa podkarpackiego.

200 tysięcy złotych

Przedmiotem konkursu może być dowolna forma wypowiedzi kulturalnej: festiwale, koncerty, filmy, wystawy, programy i warsztaty edukacyjne, konferencje, konkursy. Na realizację zadań konkursowych zarząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych. Maksymalnie można ubiegać się o 30 tysięcy złotych na zadanie.

- Nie ma tu ograniczenia minimalnego, mogą być mniejsze projekty, przedsięwzięcia. I też dobra informacja dla organizacji pozarządowych - nie jest wymagany wkład własny – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Robert Godek.

Podmioty uprawnione do składania ofert muszą prowadzić działalność statutową w zakresie kultury. Mogą to być: organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w RP, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty przed 30 czerwca br., a realizacja zadań konkursowych ma odbywać się od 1 sierpnia do 31 grudnia br.

Rok Rodziny Ulmów

Rok 2023 decyzją radnych wojewódzkich został ogłoszony na Podkarpaciu rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Dziećmi. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl na konferencji prasowej pokreślił, że rodzina Ulmów jest symbolem wszystkich Polaków ratujących Żydów, stąd konkurs, który ma przypominać o innych bohaterskich mieszkańcach Podkarpacia, którzy pomagali Żydom.

- Tych działań, tych osób jest na Podkarpaciu więcej, więc chcemy je przypomnieć, odnaleźć, zapromować i myślę, że te organizacje pozarządowe, które są przypisane często do danego miejsca i do danej społeczności, bardzo ładnie to uwypuklą i wyeksponują – powiedział marszałek.

Nie tylko beatyfikacja

W ramach obchodów Roku Rodziny Ulmów - oprócz ich beatyfikacji, która ma się odbyć 10 września – wpisane zostały inne wydarzenia m.in. koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”, widowisko słowno-muzyczne dedykowane Rodzinie Ulmów przez Filharmonię Podkarpacką w wigilię mszy beatyfikacyjnej, zaproszenie przedstawicieli żydowskich rodzin oraz ich potomków, uratowanych przez mieszkańców Markowej i Podkarpacia, a także promocja dziedzictwa oraz historii o Rodzinie Ulmów podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz w Brukseli i Rzymie.

- Chcielibyśmy, aby beatyfikacja, która jest ogromnym wydarzeniem o charakterze religijnym, ale także o ogromnej wadze społecznej i obywatelskiej, stała się pretekstem do tego, aby historię rodziny Ulmów i Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, nie raz jeszcze opinii publicznej zaprezentować, przypomnieć o prawdzie historycznej, jaka jest z tym związana – mówił Michał Tabisz, pełnomocnik Zarządu Województwa Podkarpackiego ds. koordynacji przedsięwzięć związanych z beatyfikacją Rodziny Umów.

Przygotowaniami do uroczystości beatyfikacyjnych zajmują się komitety powołane przez prezydenta RP, premiera i wojewodę podkarpackiego z udziałem przedstawicieli samorządu województwa.

- To wydarzenie, jak i wielkie dziedzictwo rodziny Ulmów, jest ważne, nie tylko w kategorii ilości wiernych, uczestników tej beatyfikacji, ale też z punktu widzenia wagi przesłania, wartości uniwersalnych i wielkiego dziedzictwa z tym związanego, dlatego jest dla nas, jako dla władz regionalnych, najważniejszym wydarzeniem tego roku – podkreślił Władysław Ortyl.

tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24