Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogórki na balkonie – możesz je mieć przez całe lato! Kiedy sadzić ogórki i jak o nie zadbać? Uprawa ogórków w donicach i na sznurkach

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ogórki na balkonie najlepiej prowadzić przy podporach - barierkach, kratach lub sznurkach. Można też wybrać odmiany krzaczaste, o krótkich pędach.
Ogórki na balkonie najlepiej prowadzić przy podporach - barierkach, kratach lub sznurkach. Można też wybrać odmiany krzaczaste, o krótkich pędach. Oleg Elkov/GettyImages
Chrupiące, zdrowe ogórki można bez większych problemów wyhodować na balkonie. Będą tak samo smaczne, jak kupione, ale będziemy mieć też pewność, że są naprawdę ekologiczne. Bo w balkonowej uprawie nie trzeba używać „chemii”. Ogórki na balkonie nie muszą też zajmować dużo miejsca. Ich pędy można prowadzić na sznurkach lub innych podporach. W takiej formie dobrze rosną i planują, a wyglądają też dekoracyjnie. Podpowiadamy, jakie ogórki wybrać, by dobrze rosły na balkonie i jak je uprawiać.

Spis treści

Ogórki to jedne z bardziej popularnych i lubianych warzyw. Zjadamy je na surowo, kiszone, marynowane. Ogórki przeważnie uprawia się w ogrodach – w gruncie lub w szklarniach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by hodować ogórki również na balkonie (gdzie warunki w pewnym stopniu przypominają te panujące pod osłonami).

Czy ogórki można uprawiać na każdym balkonie?

Ogórki to rośliny, które lubią światło i ciepło. Udadzą się na balkonach wychodzących na wschód, zachód i południe (oraz kombinacje tych kierunków), natomiast jeśli mamy balkon wychodzący na północ lub mocno ocieniony, np. przez drzewa lub budynki, to na uprawę ogórków nie warto się decydować. Jeśli balkon wychodzi na południe i jest bezpośrednio nasłoneczniony, podczas upałów może przydać się osłona, która lekko ocieni nasze uprawy, tak, aby słońce nie spaliło roślin.

Uwaga: Oczywiście jeśli zamierzamy uprawiać jakiekolwiek jadalne rośliny na balkonie, to nie powinien on wychodzić na ruchliwą ulicę.

Sprawdź też: Jak uprawiać ogórki w ogrodzie? Na to zwróć uwagę!

Jakie ogórki wybrać na balkon?

Na balkonie można uprawiać różne typy i gatunki ogórków, zarówno sałatkowe (długie, o gładkiej skórce), jak i gruntowe (krótsze, o skórce z „wypustkami”). Te pierwsze nadają się tylko do jedzenia na surowo, drugie można również kisić i marynować, ale trzeba wiedzieć, że nie wszystkie odmiany nadają się równie dobrze do każdego celu. Są jednak także uniwersalne, dobre do różnych zastosowań.
Na balkony szczególnie polecane są niskie odmiany ogórków, czyli m.in.:

  • ogórek gruntowy odmiany Dar, który ma krótkie pędy i krzaczasty pokrój, a nadaje się zarówno do jedzenia na surowo, jak i na przetwory;
  • ogórek Iznik F1 – również ma krótkie pędy, ale jest ogórkiem typu sałatkowego, a jego owoce nie nadają się do marynowania czy kiszenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ogórki na balkon?

Możemy też wybrać inne odmiany, o tradycyjnych długich pędach – ich wybór jest znacznie większy. Jeśli kupujemy nasiona, warto zwrócić uwagę, by miały symbol F1 (są specjalnie selekcjonowane). Na balkony warto wybierać też ogórki partenokarpiczne. To określenie, które znajdziemy w opisach odmian, oznacza, że kwiaty nie muszą być zapylone przez owady, by rośliny owocowały (choć ogórki nazywamy warzywami, to botanicznie są one owocami). A z zapylaczami na balkonie może być problem. Poza tym takie ogórki mają mniejsze nasiona (lub nie mają ich wcale).

Kiedy i jak siać ogórki na balkonie?

Jeśli chcemy całkiem samodzielnie wyhodować ogórki, możemy przygotować rozsady. W tym celu nasiona sieje się w kwietniu do małych doniczek i trzyma w cieple (w mieszkaniu), aż na sadzonkach pojawią się tzw. liście właściwe. Wtedy przesadza się je do donic na balkonie. Pamiętajmy jednak, by wcześniej je zahartować, tzn. wystawiać na balkon na kilka godzin i przyzwyczajać do warunków zewnętrznych.

Znacznie łatwiejszą metodą jest kupienie gotowych sadzonek. W maju i na początku czerwca są one dostępne w sklepach ogrodniczych, a nawet na bazarach.

Ogórki wysadzamy do donic po połowie maja – jeśli jest ciepło! Przy chłodnej pogodzie poczekajmy nawet do końca miesiąca. Można je także dostać i sadzić na początku czerwca.

Sprawdź: Z czym posadzić ogórki, żeby dobrze rosły? Niektóre połączenia są dla nich korzystne, a inne - nie

Uwaga na przesadzanie sadzonek ogórków!

Warto wiedzieć, że ogórki nie lubią przesadzania. Dlatego jeśli sami robimy rozsady, zainwestujmy w torfowe doniczki, które umieszcza się potem w ziemi razem z sadzonką. Nasiona wkładamy do ziemi pojedynczo (lub po dwa, a potem słabszą roślinkę usuwamy). Natomiast jeśli kupiliśmy gotową sadzonkę w plastikowej doniczce, wyjmijmy ją jak najostrożniej – tak, żeby bryła korzeniowa wyszła razem z ziemią. Sadzonki natychmiast umieszczamy w przygotowanej donicy.

Siew ogórków prosto do donicy

Ogórki można posiać też bezpośrednio do donic na balkonie, jednak będzie trzeba czekać o ok. miesiąc dłużej na owoce, bo w ten sposób ogórki możemy posiać dopiero w drugiej połowie maja. Nasiona umieszcza się pojedynczo (lub po dwa), na głębokości ok. 1 cm.

Jaka donica dla ogórków na balkonie?

Ogórki należy sadzić w dużych donicach – na jedną roślinę powinno przypadać co najmniej 10 litrów ziemi (a jeśli doniczka będzie jeszcze większa, to łatwiej nam będzie utrzymać rośliny w dobrym stanie). Dobrze sprawdzają się doniczki plastikowe, a jeśli mamy ceramiczne, to najlepiej o szkliwionej powierzchni (dzięki temu woda nie paruje przez ścianki). W dnie koniecznie musi być odpływ, zaopatrzmy się też w podstawki, żeby woda nie ściekała na balkon poniżej.

Podłoże dla ogórków

Na dno donicy warto wysypać warstwę drenażu, a na nią – żyzną i próchniczą ziemię. Można kupić podłoże do uprawy warzyw, natomiast podłoże uniwersalne warto wymieszać z kompostem (jeśli tylko mamy jakiegoś zaprzyjaźnionego działkowca) lub kupioną ziemią kompostową. Podłoże można też „wzbogacić” skórkami z bananów.

Po posadzeniu ogórków podłoże wokół nich można wyłożyć np. włóknem kokosowym (można je kupić w wygodnych opakowaniach, za kilka złotych). Dzięki temu woda będzie wolniej parowała, a temperatura podłoża będzie stabilniejsza.

Ogórki na sznurkach lub kracie – metoda dobra na balkon

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na odmiany krzaczaste, tylko posadziliśmy bardziej popularne ogórki o długich pędach, warto prowadzić je pionowo. Na balkonie dobrze sprawdzi się tradycyjna drewniana kratownica, ale możemy też rozpiąć poziomo sznurki. Pędy ogórków częściowo pną się same, ale warto przywiązać je do podpór (róbmy to ostrożnie, bo są dość kruche). Ogórki prowadzone w ten sposób potrzebują mniej miejsca, co na balkonie jest szczególnie ważne. Są też dobrze oświetlone i „przewietrzone”, dzięki czemu dobrze plonują i mniej chorują. W przypadku odmian potrzebujących zapylenia, kwiaty są łatwiej dostępne dla owadów. W dodatku ogórki jako pnącze wyglądają całkiem ładnie.

Podlewanie i nawożenie ogórków na balkonie

Decydując się na uprawę ogórków na balkonie, musimy się liczyć z koniecznością ich regularnego podlewania. Rośliny, tworząc owoce, mają duże zapotrzebowanie na wodę, a pojemność doniczki jest przecież ograniczona (to ze względu właśnie na magazynowanie wody warto wybierać jak największe doniczki). Jednak nie są to rośliny bagienne i nie zniosą stale mokrej, zalanej wodą ziemi. Uwaga: Trzeba też wiedzieć, że jeśli rośliny będą miały za mało wody, to nawet jeśli doczekamy się ogórków, to będą one gorzkie!

Ogórki trzeba podlewać nawet codziennie, a jeśli jest bardzo słonecznie, to bywa, że i dwa razy dziennie (najlepiej rano i dodatkowo wieczorem). Wilgotność ziemi trzeba po prostu sprawdzać i podlewać rośliny, kiedy górna warstwa podłoża lekko przeschnie.

Uwaga: do podlewania ogórków używajmy letniej wody! Są one wrażliwe na zmiany temperatur i jeśli ich korzenie polejemy zimną wodą (szczególnie po ciepłym dniu), możemy pożegnać się z udaną uprawą. W praktyce wystarczy wcześniej nalać wody do konewki i zostawić na balkonie, żeby się ogrzała.

Nawożenie ogórków na balkonie

Ogórki są dość żarłoczne, dlatego należy je regularnie zasilać. Warto stosować biohumus – to rodzaj „płynnego kompostu”, który dodaje się do podlewania. Można także stosować nawozy ekologiczne, przeznaczone do warzyw (granulowane lub płynne, które rozcieńcza się z wodą). W sezonie bywają nawet w marketach, są też w sklepach ogrodniczych i Internecie. Choć są naturalne i ekologiczne, stosujmy je zgodnie z zaleceniami producenta.

Domowe nawozy do ogórków

Z domowych sposobów na użyźnianie, można stosować nawóz ze skórek bananów. Korzystny jest także nawóz z drożdży (można je także wykorzystać do oprysku, co zapobiegnie też chorobom grzybowym, na które ogórki są podatne). Sprawdź, jak stosować drożdże do nawożenia i oprysków.

Zbiory ogórków z balkonu

Ogórki należą do tych owoców, które zbiera się, zanim dojrzeją i zżółkną. Można zrywać już całkiem młodziutkie lub nieco większe, ważne, żeby to robić w miarę systematycznie. W dobrych warunkach ogórki plonują przez całe lato (lipiec-wrzesień) i co kilka dni pojawiają się kolejne. Ogórki najlepiej obcinać, bo zrywając, możemy uszkodzić pędy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogórki na balkonie – możesz je mieć przez całe lato! Kiedy sadzić ogórki i jak o nie zadbać? Uprawa ogórków w donicach i na sznurkach - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24