MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodzenia elektryczne od Fundacji WWF ochronią pszczele pasieki przed niedźwiedziami brunatnymi

beta/ mat. prasowe
Wojciech Wojtkielewicz
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie trafiły ogrodzenia elektryczne od Fundacji WWF Polska. Zostały bezpłatnie przekazane pszczelarzom.

Odpowiednie zabezpieczenie gospodarstwa pozwala ograniczyć ataki wilków na zwierzęta hodowlane czy ataki niedźwiedzi na pszczele pasieki. W obydwu przypadkach skuteczną formą ochrony są ogrodzenia elektryczne.

Fundacja WWF Polska już od kilkunastu lat nieodpłatnie przekazuje odpowiednie zabezpieczenia pszczelarzom i hodowcom, we współpracy z właściwymi miejscowo regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska. Tak było i tym razem. RDOŚ w Rzeszowie, tylko w tym roku, otrzymał od WWF 14 zestawów ogrodzeń elektrycznych dla pszczelarzy z regionu.

Trafiły one do potrzebujących gospodarstw pasiecznych znajdujących się w okolicy, w której zdarzają się ataki niedźwiedzi na pasieki, a zakup ogrodzeń elektrycznych jest dla pszczelarzy zbyt dużym obciążeniem finansowym. Do tej pory takim gospodarstwom, WWF Polska przekazało ponad 150 ogrodzeń elektrycznych, a we współpracy z gminami w woj. małopolskim i podkarpackim, zamontowano ponad 50 kontenerów na odpady, specjalnie zabezpieczonych przed niedźwiedziami.

– Zwierzęta, które nauczą się zdobywać pożywienie w pobliżu człowieka i skojarzą sobie jedzenie z jego obecnością, mogą później powodować sytuacje konfliktowe domagając się pokarmu. Możemy im jednak w łatwy sposób zapobiec. Kluczem do dobrej koegzystencji jest edukacja i zabezpieczanie gospodarstw, dlatego będziemy kontynuować naszą współpracę z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska także w kolejnych latach – mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w WWF Polska.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie już od kilku lat pomaga w ten sposób pszczelarzom, a także hodowcom zwierząt gospodarskich i obserwuje realne korzyści.

– Pomoc w ograniczaniu szkód wyrządzanych przez niedźwiedzie jest istotna i bardzo ważna z punktu widzenia ochrony niedźwiedzia, który w mniemaniu znacznej części hodowców jest postrzegany jako „niepożądany gość”. Przekazywane przez Fundację WWF, jak również kupowane przez nas zabezpieczenia, trafiają do pasiek najbardziej dotkniętych szkodami. Nasze wspólne działania dają pozytywne efekty zarówno bezpośrednie, jak również pośrednie, ponieważ część pszczelarzy widząc skuteczność dobrze wykonanego ogrodzenia elektrycznego, kupuje je indywidualnie – mówi Łukasz Lis z RDOŚ w Rzeszowie.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24