NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Ogromny napis "Konstytucja, dzbany" naprzeciw siedziby PiS w...

  Ogromny napis "Konstytucja, dzbany" naprzeciw siedziby PiS w Przemyślu. Powstał podczas Prodemokratycznego Eventu Lingwistycznego

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Nowiny

  Napis "Konstytycja, dzbany" na skarpie Sanu w Przemyślu, przeciw okien biur Prawa i Sprawiedliwości.

  Napis "Konstytycja, dzbany" na skarpie Sanu w Przemyślu, przeciw okien biur Prawa i Sprawiedliwości. ©Archiwum/Podkarpackie Rebelianty

  Ogromny napis "Konstytucja, dzbany" powstał podczas Prodemokratycznego Eventu Lingwistycznego w Przemyślu. Powstał na skarpie Sanu, naprzeciw siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz biura poselskiego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS).
  Napis "Konstytycja, dzbany" na skarpie Sanu w Przemyślu, przeciw okien biur Prawa i Sprawiedliwości.

  Napis "Konstytycja, dzbany" na skarpie Sanu w Przemyślu, przeciw okien biur Prawa i Sprawiedliwości. ©Archiwum/Podkarpackie Rebelianty

  Ogromny napis "Konstytucja, dzbany" powstał podczas Prodemokratycznego Eventu Lingwistycznego w Przemyślu. Został wykonany w śniegu, na skarpie Sanu, naprzeciw siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz biura poselskiego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS).

  Akcję zorganizowali członkowie grupy Rebelianty Podkarpackie.

  Skarpa, na której znajduje się napis "Konstytucja, dzbany", to centrum Przemyśla. Tuż przy moście Orląt Przemyskich, głównym w mieście. Jest z niego doskonale widoczny, ale przede wszystkim z okien biur Prawa i Sprawiedliwości, w których mieści się m.in. biuro marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

  Autorzy napisu nie są anonimowi. Akcja została nagłośniona na Facebooku, zamieszczone zostały m.in. filmy.  - To pierwszy, tego typu event lingwistyczny, zorganizowany nie tylko na Podkarpaciu, ale w całej Polsce. Nikt jeszcze w ten sposób nie uczcił słów, które w 2018 r. wygrały plebiscyt na słowo roku.

  "Konstytucja" została uznana za słowo polityczne 2018 r. przez naukowców Instytut Języka Polskiego Uniwesytetu Warszawskiego. "Dzbany" zostało uznane za Młodzieżowe Słowo Roku, w plebiscycie Wydawnictwa Naukowego PWN. "Dzban" w młodzieżowym slangu oznacza kogoś mało rozumnego, niektórzy tłumaczą, że kogoś, kto ma głowę pustą jak dzban.

  Autorzy eventu, obok dużego napisu, umieścili tabliczki z hasłami. "Nie wywołuj dzbana z lasu", "Dzban ma krótkie nogi", Wyszło szydło z dzbana", "Komu w drogę, temu konstytucja", "Gdy konstytucji nie ma, dzbany harucją" i inne.

  Informację o napisie "Konstytucja, dzbany" na Twitterze zamieścił poseł Marek Rząsa (Platforma Obywatelska) z Przemyśla. Jednym z kilkuset komentatorów był prezydent Polski Andrzej Duda.  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (23) forum.nowiny24.pl

  O hejcie w internecie i mowie nienawiści

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO