Ogromny sukces polskich skoczków w Planicy!

Przemysław Markocki
Adam Małysz był najmocniejszym punktem polskiego zespołu.
Adam Małysz był najmocniejszym punktem polskiego zespołu. MAREK DYBAŚ
Polacy zajęli historyczne drugie miejsce podczas drużynowych zawodów Pucharu Świata na skoczni HS-215 w Planicy. Zwyciężyli Norwegowie, a trzecie miejsce zajęli Rosjanie.

To ogromny sukces polskich skoczków - w zawodach drużynowych dopiero drugi raz w historii udało nam się zająć miejsce na podium (w 2001 roku zajęliśmy trzecie miejsce w austriackim Villach). Po raz pierwszy w historii też Polacy znaleźli się w pierwszej trójce podczas zawodów w lotach narciarskich.

Pogoda w słoweńskiej Planicy nie była tego dnia zbyt przychylna skoczkom, zawody kilkukrotnie były przerywanie, a jury poważnie zastanawiało się nad rozgrywaniem drugiej serii.

Ostatecznie, kiedy już udało się zacząć, zawody zostały przerwane przed ostatnią grupą zawodników i utrzymane zostały wyniki z I serii.

Poza zasięgiem rywali tego dnia byli Norwegowie, którzy zwyciężyli dzięki dobrym skokom Toma Hilde (209 m), Johana Remena Evensena (216 m), Andersa Jacobsena (195,5 m) i Andersa Bardala (201,5 m).

Rewelacyjnie spisali się podopieczni Łukasz Kruczka, którzy do zwycięzców stracili ok. 30 punktów. Już w pierwszej grupie znakomicie skoczył Kamil Stoch (205,5 m), a bardzo solidne skoki oddali Łukasz Rutkowski (192,5 m) i Stefan Hula (194,5 m).

Najlepszy wynik zanotował oczywiście skaczący w ostatniej grupie zawodników Adam Małysz, który lądował na 207 metrze.
Na trzecim miejscu uplasowali się Rosjanie, którzy znaleźli się na podium głównie dzięki świetnej postawie Dimitrija Wasiljewa (216,5 m). Nieźle skoczyli też Denis Korniłow (192 m) i Paweł Karelin (190,5 m), a nieco słabiej Ilja Rosljakow (179 m).

Ogromnym zaskoczeniem była słaba forma Austriaków i Finów, którzy zajęli odpowiednio dopiero 4. i 8. pozycję.

W obozie Austriaków słabe skoki oddali Wolfgang Loitzl (184,5 m), Thomas Morgenstern (178,5 m) i Gregor Schlierenzauer (185 m). Nie pomógł nawet świetny wyniki Martina Kocha (217,5 m), który w pojedynkę nie mógł wiele zdziałać.

O sporym pechu mówić może reprezentacja Finlandii, która ostatecznie zajęła słabiutkie ósme miejsce. Nieźle spisali się Harii Olli - 193,5 m i Kalle Keituri - 199 m, a skaczący jako pierwszy Matti Hautamaeki oddał najdłuższy skok całych zawodów - 220,5 m.

Całkowicie swój skok jednak zepsuł Ville Larinto, który zaliczył zaledwie 111 m i zepchnął Finów na 8. miejsce.

Jutro odbędą się ostatnie indywidualne zawody tegorocznego Pucharu Świata. Początek o godz. 10.15, relacja "na żywo" w TVP1.