Ogrzewanie drewnem w zgodzie z naturą

Materiał informacyjny grupy Drewno Pozytywna Energia
Termin kultura ogrzewania drewnem w kominkach i piecach funkcjonuje w wielu krajach Europy od 12-15 lat jednocząc mieszkańców wokół Czystego Powietrza. Proces jest inspirowany przez środowiska naukowe, ekologiczne, medyczne, rządowe oraz aktywnie wspierany przez środowiska producentów i rzemieślników zajmujących się urządzeniami spalającymi biomasę drzewną, na którą składa się drewno kawałkowe, pellet, zrębki i brykiet. Natomiast w Polsce w większości wymienionych grup temat wzbudza niedowierzanie, że przy ogrzewaniu drewnem trzeba zachować odpowiednią kulturę. Jak przekonują eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia, powyższy termin jak najbardziej istnieje i równocześnie opiera się na zasadach programu Czyste Powietrze.

Najstarsze OZE

Rozważania na temat kultury ogrzewania drewnem warto rozpocząć od określenia jakim jest paliwem. Drewno nie jest paliwem stałym. To biopaliwo stałe odnawialne. W tym przypadku „bio” robi wielką różnicę. Drewno nie jest paliwem kopalnym, niszczącym klimat jak węgiel, gaz, olej opałowy. Łączenie drewna z paliwami stałymi to brak wiedzy lub manipulacja faktami. Biomasa drzewna to biopaliwo niekopalne, w pełni odnawialne źródło energii i co istotne, najbardziej przyjazne OZE dla klimatu i środowiska, w pełni przewidywalne w wytwarzaniu energii.

Drewno na wagę złota

- Ogrzewanie drewnem wymaga minimalnej wiedzy o jego spalaniu oraz nieco trudu w celu przygotowania i wysuszenia go przed spaleniem. Nowoczesne urządzenie grzewcze oraz znajomość techniki właściwego ekologicznego spalania drewna zamieni ten wysiłek w wyjątkową atmosferę, relaks i ekologiczne ciepło w zimowe wieczory. Wartością dodaną będzie świadomość ochrony Czystego Powietrza i klimatu – mówi Witold Jaworski, członek Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.

Drewno, aby spełniło swoje właściwości jako ekologiczne paliwo musi spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim nie należy spalać go, gdy jest mokre oraz w urządzeniach niezgodnych z obowiązującym prawem. Obecnie jest już w Polsce ok. 40 - 50% nowoczesnych urządzeń spalających w sposób ekologiczny biomasę drzewną, spełniających wymagania emisji spalin wg ogólnie obowiązującej europejskiej dyrektywy Ekoprojekt. Polska jest potentatem w ich produkcji. Montowane są najczęściej przez wykwalifikowanych montażystów z uprawnieniami, którzy od wielu lat pracują zgodnie z powszechnym trendem europejskim, z kilkuletnim wyprzedzeniem rządowych decyzji o ochronie powietrza.

Przepis na ochronę klimatu i środowiska

Na czym polega kultura ogrzewania drewnem? Wymaga ona spełnienia trzech poniższych warunków jednocześnie:

  1. Drewno musi być suche (poniżej 20% wilgotności) i odpowiednio drobno połupane
  2. Urządzenie musi spełniać dyrektywę Ekoprojekt
  3. Palenie odbywa się wyłącznie współprądowo (w kominkach i piecach – od góry!)

Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

1. Przechowując drewno za zewnątrz, przygotowania rozpoczynamy 2 lata wcześniej. 24 miesiące to optymalny czas na to, by drewno po ścięciu i połupaniu odpowiednie wyschło.
2. Grubość kawałka drewna powinna mieć obwód do 30 cm, natomiast przekrój max.10-12 cm. Drewno układamy luźno w stosy odległe od siebie ok. 10-15 cm.
3. Zawsze rozpalamy od góry!

Sposób rozpalania od góry ma w Polsce ponad 70-letnią historię, same zalety, gwarancję braku dymu z komina i całą Europę fanów. Ba! Jest obowiązkowo stosowany w wielu krajach dbających o Czyste Powietrze i ochronę klimatu. Np. w Austrii „twarzą” kampanii promującej kulturę ogrzewania drewnem jest minister środowiska.

- Stosowanie tej metody to doskonały sposób na redukcję zanieczyszczenia ze spalania paliw o 80-90%, wpisujący się w kampanię Czystego Powietrza bez potrzeby natychmiastowej wymiany urządzeń. Daje mieszkańcom czas na stopniową, rozłożoną w czasie wymianę starych urządzeń oraz natychmiast – Czyste Powietrze bez smogu do oddychania. To wszystko bez potrzeby rujnowania domowych budżetów i nieprzyjaznego nastawienia mieszkańców do urzędów wprowadzających natychmiastowe nakazy i zakazy oderwane od realnych możliwości społeczeństwa oraz naukowych podstaw - opowiada Krzysztof Woźniak, sekretarz Polskiego Forum Klimatycznego, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.

Poziom emisji substancji szkodliwych przy zachowaniu powyższych reguł jest uznany przez Światową Organizację Zdrowia WHO za nieistotny. Potwierdzają to badania kominków w warunkach rzeczywistych, w notyfikowanych labolatoriach - to dwa dolne wiersze w tabelce. Wyniki obliczeniowe zanieczyszczeń na potrzeby uchwał antysmogowych - dwa górne wiersze.

Tu podaj tekst alternatywny

4. Po skończonym procesie palenia, kiedy nad węglem drzewnym znikną płomienie, dopływ powietrza powinien zostać całkowicie zamknięty. Piec nie będzie chłodzony przepływem powietrza z zewnątrz pomieszczenia, a natura wyżarzy pozostałość na niewielką ilość bogatego w minerały popiołu, który można wysypać na grządki, trawnik czy do kompostu. Świetnie rosną po nim róże... taka naturalna utylizacja pozostałości ze spalania to dowód niezwykłej mądrości natury i fenomenu biomasy drzewnej.

Energia z drewna

Drewno kawałkowe to zdrowa, pozytywna energia i rodzima recepta ochrony naszego środowiska i klimatu. To niezbędny składnik naszego bezpieczeństwa energetycznego i działań ograniczających ubóstwo energetyczne.

- Drewno stanowi najtańszy magazyn energii - 1 m³ suchego drewna, np. grabu, to magazyn ok. 2,5 MW energii cieplnej. Ilość 3-4 m³ takiego drewna pozwala ogrzać samodzielnie, tylko tym drewnem, dom o pow.100 m2 zbudowany zgodnie z warunkami WT 2021 przez cały (jeden) sezon grzewczy. To dzięki niemu wytwarzamy ilość energii odnawialnej z biopaliw stałych na poziomie ok. 72% - w stosunku do wszystkich Odnawialnych Źródeł Energii (wiatr, woda, pompy ciepła, fotowoltaika) razem wziętych (dane GUS 2020). To dzięki obywatelom, którzy ogrzewają domy drewnem, uniknęliśmy unijnych kar (ok. 8 mld zł) i spełniliśmy cel OZE 2020 na poziomie 16,13% (wymagany był 15%), choć wynik ten mógłby być jeszcze lepszy - podsumowuje Wojciech Perek, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.

Biomasa drzewna stanowi najlepszą receptę wśród Odnawialnych Źródeł Energii na ochronę klimatu i środowiska, która jest propagowana na całym świecie. Nie powiększa efektu cieplarnianego. Drewno wytwarza podczas spalania (lub gnicia w lesie) tyle samo dwutlenku węgla ile pochłonęło w procesie fotosyntezy rosnąc.

Dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na temat kultury palenia drewnem w kominkach i piecach polecamy niedawny bestseller: https://www.agora.pl/porab-i-spal-nowa-ksiazka-wydawnictwa-agora

Po więcej informacji na temat ogrzewania drewnem zapraszamy TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie