Najstarsze OZE
Rozważania na temat kultury ogrzewania drewnem warto rozpocząć od określenia jakim jest paliwem. Drewno nie jest paliwem stałym. To biopaliwo stałe odnawialne. W tym przypadku „bio” robi wielką różnicę. Drewno nie jest paliwem kopalnym, niszczącym klimat jak węgiel, gaz, olej opałowy. Łączenie drewna z paliwami stałymi to brak wiedzy lub manipulacja faktami. Biomasa drzewna to biopaliwo niekopalne, w pełni odnawialne źródło energii i co istotne, najbardziej przyjazne OZE dla klimatu i środowiska, w pełni przewidywalne w wytwarzaniu energii.
Drewno na wagę złota
- Ogrzewanie drewnem wymaga minimalnej wiedzy o jego spalaniu oraz nieco trudu w celu przygotowania i wysuszenia go przed spaleniem. Nowoczesne urządzenie grzewcze oraz znajomość techniki właściwego ekologicznego spalania drewna zamieni ten wysiłek w wyjątkową atmosferę, relaks i ekologiczne ciepło w zimowe wieczory. Wartością dodaną będzie świadomość ochrony Czystego Powietrza i klimatu – mówi Witold Jaworski, członek Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.
Drewno, aby spełniło swoje właściwości jako ekologiczne paliwo musi spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim nie należy spalać go, gdy jest mokre oraz w urządzeniach niezgodnych z obowiązującym prawem. Obecnie jest już w Polsce ok. 40 - 50% nowoczesnych urządzeń spalających w sposób ekologiczny biomasę drzewną, spełniających wymagania emisji spalin wg ogólnie obowiązującej europejskiej dyrektywy Ekoprojekt. Polska jest potentatem w ich produkcji. Montowane są najczęściej przez wykwalifikowanych montażystów z uprawnieniami, którzy od wielu lat pracują zgodnie z powszechnym trendem europejskim, z kilkuletnim wyprzedzeniem rządowych decyzji o ochronie powietrza.
Przepis na ochronę klimatu i środowiska
Na czym polega kultura ogrzewania drewnem? Wymaga ona spełnienia trzech poniższych warunków jednocześnie:
- Drewno musi być suche (poniżej 20% wilgotności) i odpowiednio drobno połupane
- Urządzenie musi spełniać dyrektywę Ekoprojekt
- Palenie odbywa się wyłącznie współprądowo (w kominkach i piecach – od góry!)
Jak przygotować się do sezonu grzewczego?
1. Przechowując drewno za zewnątrz, przygotowania rozpoczynamy 2 lata wcześniej. 24 miesiące to optymalny czas na to, by drewno po ścięciu i połupaniu odpowiednie wyschło.
2. Grubość kawałka drewna powinna mieć obwód do 30 cm, natomiast przekrój max.10-12 cm. Drewno układamy luźno w stosy odległe od siebie ok. 10-15 cm.
3. Zawsze rozpalamy od góry!
Sposób rozpalania od góry ma w Polsce ponad 70-letnią historię, same zalety, gwarancję braku dymu z komina i całą Europę fanów. Ba! Jest obowiązkowo stosowany w wielu krajach dbających o Czyste Powietrze i ochronę klimatu. Np. w Austrii „twarzą” kampanii promującej kulturę ogrzewania drewnem jest minister środowiska.
- Stosowanie tej metody to doskonały sposób na redukcję zanieczyszczenia ze spalania paliw o 80-90%, wpisujący się w kampanię Czystego Powietrza bez potrzeby natychmiastowej wymiany urządzeń. Daje mieszkańcom czas na stopniową, rozłożoną w czasie wymianę starych urządzeń oraz natychmiast – Czyste Powietrze bez smogu do oddychania. To wszystko bez potrzeby rujnowania domowych budżetów i nieprzyjaznego nastawienia mieszkańców do urzędów wprowadzających natychmiastowe nakazy i zakazy oderwane od realnych możliwości społeczeństwa oraz naukowych podstaw - opowiada Krzysztof Woźniak, sekretarz Polskiego Forum Klimatycznego, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.
Poziom emisji substancji szkodliwych przy zachowaniu powyższych reguł jest uznany przez Światową Organizację Zdrowia WHO za nieistotny. Potwierdzają to badania kominków w warunkach rzeczywistych, w notyfikowanych labolatoriach - to dwa dolne wiersze w tabelce. Wyniki obliczeniowe zanieczyszczeń na potrzeby uchwał antysmogowych - dwa górne wiersze.
4. Po skończonym procesie palenia, kiedy nad węglem drzewnym znikną płomienie, dopływ powietrza powinien zostać całkowicie zamknięty. Piec nie będzie chłodzony przepływem powietrza z zewnątrz pomieszczenia, a natura wyżarzy pozostałość na niewielką ilość bogatego w minerały popiołu, który można wysypać na grządki, trawnik czy do kompostu. Świetnie rosną po nim róże... taka naturalna utylizacja pozostałości ze spalania to dowód niezwykłej mądrości natury i fenomenu biomasy drzewnej.
Energia z drewna
Drewno kawałkowe to zdrowa, pozytywna energia i rodzima recepta ochrony naszego środowiska i klimatu. To niezbędny składnik naszego bezpieczeństwa energetycznego i działań ograniczających ubóstwo energetyczne.
- Drewno stanowi najtańszy magazyn energii - 1 m³ suchego drewna, np. grabu, to magazyn ok. 2,5 MW energii cieplnej. Ilość 3-4 m³ takiego drewna pozwala ogrzać samodzielnie, tylko tym drewnem, dom o pow.100 m2 zbudowany zgodnie z warunkami WT 2021 przez cały (jeden) sezon grzewczy. To dzięki niemu wytwarzamy ilość energii odnawialnej z biopaliw stałych na poziomie ok. 72% - w stosunku do wszystkich Odnawialnych Źródeł Energii (wiatr, woda, pompy ciepła, fotowoltaika) razem wziętych (dane GUS 2020). To dzięki obywatelom, którzy ogrzewają domy drewnem, uniknęliśmy unijnych kar (ok. 8 mld zł) i spełniliśmy cel OZE 2020 na poziomie 16,13% (wymagany był 15%), choć wynik ten mógłby być jeszcze lepszy - podsumowuje Wojciech Perek, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.
Biomasa drzewna stanowi najlepszą receptę wśród Odnawialnych Źródeł Energii na ochronę klimatu i środowiska, która jest propagowana na całym świecie. Nie powiększa efektu cieplarnianego. Drewno wytwarza podczas spalania (lub gnicia w lesie) tyle samo dwutlenku węgla ile pochłonęło w procesie fotosyntezy rosnąc.
Dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na temat kultury palenia drewnem w kominkach i piecach polecamy niedawny bestseller: https://www.agora.pl/porab-i-spal-nowa-ksiazka-wydawnictwa-agora
Po więcej informacji na temat ogrzewania drewnem zapraszamy TUTAJ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?