Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojcowie Bernardyni otworzą ogrody w centrum Rzeszowa na Euro 2012

Bartosz Gubernat
Betonowa płyta na wiosnę zostanie obsadzona krzewami i drzewami.
Betonowa płyta na wiosnę zostanie obsadzona krzewami i drzewami. Dariusz Danek
Przy klasztorze ojców Bernardynów w Rzeszowie rozpoczął się kolejny etap budowy zespołu ogrodów w stylu włoskim. Po dłuższej przerwie, od kilku dni robotnicy znowu pracują na betonowej płycie, która już na wiosnę zostanie obsadzona krzewami i pokryta alejkami.

Ogród, parking, pomieszczenia

Ogród, parking, pomieszczenia

Klasztorna inwestycja ma w sumie 7600 m kw. powierzchni całkowitej (kubatura to 28 540 m sześc.). Poza wykonaniem ogrodów i przebudową parkingu składa się na nią m.in. budowa trzech sal wielofunkcyjnych wraz z zapleczem sanitarnym oraz korytarza prowadzącego z krużganków w kierunku kaplicy. W ogrodach wykonanych w stylu włoskim będą m.in. plac z miejscem na ołtarz polowy, trawniki, labirynty z krzewów i kwatery z drzewami owocowymi. Teren będzie wyposażony m.in. w efektowne, wbudowane w posadzkę oprawy oświetleniowe. Inwestycja ojców Bernardynów została dofinansowana przez marszałka województwa z pieniędzy Unii Europejskiej. Umowny termin zakończenia prac to koniec przyszłego roku.

Budowa wartego ok. 30 mln zł kompleksu przy klasztorze Bernardynów w Rzeszowie rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Podzielono ją na kilka etapów. Najpierw na dotychczasowym parkingu między Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim a Sanktuarium powstała osadzona na betonowych słupach konstrukcja ogrodu.

Po wykonaniu potężnej, betonowej płyty wykonawca przeniósł się do klasztoru, gdzie od strony północno-wschodniej dobudował nową część świątyni, oraz zaadaptował poddasza na pomieszczenia mieszkalne.

- W budynku najtrudniejsze prace zostały już wykonane. Można powiedzieć, że roboty murarsko-tynkarskie mamy już za sobą. Teraz czas na wykończeniówkę, czyli m.in. instalacje wewnętrzne i posadzki. Z zewnątrz nowa część wymaga jeszcze malowania. Tynk jest już gotowy - mówi ojciec Rafał Klimas, wikariusz klasztoru, proboszcz parafii.

Beton zmienia kolor

Zgodnie z harmonogramem idą także prace na zewnątrz. Od kilku dni płyta, która posłuży jako podłoże dla ogrodów zmienia kolor z popielatego na czarny.

- To specjalistyczny podkład pod warstwę papy antykorzennej, chroniącej płytę przed bezpośrednim oddziaływaniem roślin i ziemi ogrodniczej. Na tym jednak nie koniec. Na ogrodach przewidzianych jest jeszcze kilka innych warstw odprowadzających, bądź zatrzymujących wodę. Taki układ ma zapobiegać nasiąkaniu betonu, a w czasie suszy zapewnić roślinom dostęp do wody - tłumaczy Jerzy Gil z firmy Best Construction, kierownik budowy.

Drzewa i krzewy na wiosnę

Adaptacja płyty pod ogrody rozpocznie się na wiosnę. Wtedy wykonawca ułoży tu na alejkach kostkę i wykona zieleńce. Teren w większości zostanie obsadzony niskimi krzewami, które stworzą coś na kształt labiryntu.

Od strony pomnika i al. Cieplińskiego, na skarpie zostaną posadzone drzewa owocowe. Ojciec Rafał Klimas ma nadzieję, że ogrody będą gotowe w czerwcu przyszłego roku.

- Na Euro 2012. A potem zabierzemy się za renowację pozostałej części świątyni, aby wyglądała okazale na obchody jubileuszu 500-lecia objawień w Rzeszowie Maryi - mówi duchowny.

Także na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku gotowy ma być ogólnodostępny parking pod ogrodem. Zmieści się na nim prawie 200 samochodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24