Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ok. 160 osób wzięło udział w konsultacjach społecznych w Sokołowie Młp. Nie chcą wytwórni bitumicznej

Anna Janik
B.Frydrych
To były jedne z najliczniejszych w ostatnich latach konsultacji społecznych. W niedzielę w ośrodku kultury zjawiło się ok. 160 mieszkańców.

Niedzielne konsultacje w Sokołowie Młp. dotyczyły planowanej przez firmę Budimex tymczasowej, mobilnej wytwórni mas bitumicznych. Budynek nie ma mieć nawet fundamentów, a jedynie być konstrukcją metalową, w której postawione zostaną specjalistyczne urządzenia. W tym m.in. linia dozowania i sortownik kruszywa, silos magazynowy na pył węgla brunatnego, zbiornik gotowej masy.

Firma planuje używać instalacji do grudnia 2021 r., a zakładany czas pracy wytwórni to 10 godzin dziennie przez ok. 200 dni w roku. Inwestor złożył w gminie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a burmistrz ogłosił w tej sprawie konsultacje społeczne. Ich wynik zaskoczył nawet jego.

- Słyszałem głosy sprzeciwu, ale nie podejrzewałem nawet, ze nastawienie do tej inwestycji jest aż tak negatywne. Przeciw zagłosowało 148 ze 160 obecnych na sali osób - mówi Andrzej Ożóg, burmistrz Sokołowa Młp. - Ludzie obawiają się smrodu, wpływu oparów na ich zdrowie i zanieczyszczenia wód gruntowych. Przedstawiciele inwestora nie rozwiali wątpliwości mieszkańców odnośnie wpływu inwestycji na pobliskie ujęcia wody - dodaje.

W odpowiedzi na nasze pytania firma Budimex wyjaśniła, że zamontowane w ich 12 podobnych wytwórniach w Polsce filtry mają sprawność na poziomie 99,99 proc.

- To oznacza, że wychwytują taki procent zanieczyszczeń pyłowych. Dwa razy w roku każda wytwórnia przechodzi pomiary emisyjne przez akredytowane laboratorium pod kątem spełniania limitów emisyjnych w obowiązującym pozwoleniu emisyjnym - mówi Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimexu. - Nigdy nie przekroczyliśmy w naszej historii parametrów dopuszczonych w pozwoleniach emisyjnych. Wszystkie nasze wytwórnie staramy się lokalizować w najbliższej możliwej odległości od realizowanego przedsięwzięcia, celem jak najmniejszej interakcji z otoczeniem i uciążliwości związanej z obciążeniem lokalnych dróg -dodaje.

I zapewnia, że inwestycja nie będzie też uciążliwa pod kątem hałasu.

- W bezpośrednim otoczeniu nie występują tereny chronione akustycznie. Najbliższe zabudowania podlegające ochronie akustycznej zlokalizowane są w odległości ok. kilometra. Odległość wytwórni od Sokołowa Młp. wynosić będzie około półtora kilometra - mówi Michał Wrzosek.


zobacz też: Zrekonstruowana Willa Zofia w Rymanowie-Zdroju odzyskała dawny blask

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24