Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okna piękne i inteligentne – komfort bez ograniczeń

Materiał partnera
Odpowiednio dobrane okna mogą zmienić wnętrze domu. Widać to szczególnie na poddaszu, które wymaga specyficznych, dopracowanych rozwiązań. Doświetlenie, podkreślenie walorów wnętrza i funkcjonalność podnosząca komfort użytkowania to główne wytyczne wyboru okien dachowych.

Dużo światła w ładnej oprawie

Tradycyjnym problemem mieszkalnych poddaszy była jeszcze nie tak dawno kwestia doświetlenia. Trochę paradoksalnie, bo to przecież mieszkanie na krawędzi nieba. A jednak: drogie okna dachowe w ciężkich, szerokich ramach dawały żałośnie mało światła. Na szczęście, w ciągu ostatnich lat wiele się tutaj zmieniło i dziś najlepsze na rynku, nowoczesne dachowe okna wpuszczają do wnętrza o wiele więcej słońca.

Jest to możliwe choćby dzięki zastosowaniu węższych profili okiennych, na czym zyskuje powierzchnia szyb – nawet 10%! Inwestorom pomaga również coraz bardziej zróżnicowana oferta: okien dachowych, połaciowych do płaskiego dachu, a nawet balkonowych. I to w różnych rozmiarach. Z możliwością nieograniczonego niemal łączenia okien z sobą: pionowo, czy poziomo, co pozwala na osiągnięcie ciekawego efektu panoramicznego dachu.

Warto też zwrócić uwagę na detale wykończeniowe, które decydują o wyglądzie okna, a w efekcie rzutują również na wnętrze, w którym zostaną zamontowane. Jakość i rodzaj użytego materiału, ilość użytych wkrętów, trwałość zastosowanych powłok lub innych sposobów wykończenia, zaokrąglone krawędzie, czy widoczność łączeń poszczególnych elementów to subtelności, które zauważalne będą we wnętrzu.

Kolejna ważna dla estetyki kwestia to wygląd dachu. Okna wystające ponad jego powierzchnię zaburzają jego linię. Dotąd wydawało się to nie do uniknięcia, ale pojawiły się na rynku okna w nowatorski sposób rozwiązujące ten problem, dzięki możliwości obniżonego montażu okien. Zainstalowane aż o 4 cm niżej w połaci okno wtapia się w dach, który dzięki temu nabiera lekkości i wygląda dużo ładniej.

Wietrzenie bez otwierania, bezpieczne szyby

W nowoczesnych oknach estetyka płynnie przechodzi w funkcjonalność. Są w zasadzie nierozdzielne. Lżejsze, cieńsze profile dają więcej miejsca na szyby, ale - choć odchudzone - są o wiele bardziej stabilne i trwałe, niż niejedne dużo szersze, o bardziej „przysadzistej” konstrukcji. Delikatne ramy kryją też w sobie wiele niezbędnych rozwiązań, które przecież muszą się tam pomieścić. Mamy więc zintegrowane nawiewniki, umożliwiające wietrzenie mieszkania bez konieczności otwierania okien. Mamy też komfortowe systemy otwierania, które dostosować można do konkretnych potrzeb wnętrza: z górnym otwieraniem okien zamontowanych nisko (90 cm od podłogi), z dolnym dla tych wyżej albo wręcz z górnym i dolnym, gdy sytuacja tego wymaga. Zgrabne, ergonomiczne uchwyty lub klamki mogą pomóc w ustawieniu okna w odpowiedniej pozycji, dzięki dyskretnym i czytelnym ikonom.

Jeśli już wspominamy o niżej zamontowanych oknach, to te wyposaża się w system górnego otwierania nie tylko dla wygody, ale i bezpieczeństwa, gdy np. w domu mieszkają, lub często przebywają dzieci. Dla komfortu dorosłych i maluchów, okna można wyposażyć dodatkowo w bezpieczne szyby. Albo poszukać takich, które mają je w standardzie. Nieważne wówczas, czy trafi w nie piłka, wleci rozpędzony ręką rozbawionego małolata odrzutowiec, czy drewniane klocki po wielkim wybuchu. Szyba nawet jeśli pęknie, pozostanie na swoim miejscu. Nikogo nie pokaleczy i nie pozostawi nas nagle z wielką dziurą w dachu.

Sterowane elektrycznie, zasilane słońcem

Okna sterowane elektrycznie wydają się wciąż luksusowym rozwiązaniem, jednak coraz łatwiej osiągalnym dla polskich kieszeni. A dają wiele: bezpieczeństwa, funkcjonalności, komfortu. Wyobraźmy sobie relaksującą, gorącą kąpiel, z której jednak... trzeba wreszcie wyjść. I podejść do zaparowanego – a jakże- lustra. Nie mówiąc już o zawrotach głowy, jakie przydarzają się co wrażliwszym po godzinie spędzonej w gorącej wodzie i zaparowanym pomieszczeniu. Rozgrzani otwieramy okna, by trochę parnego zaduchu zamienić na świeże powietrze? A może mroźne powietrze? A gdyby tak na chwilę przed wyjściem z wanny przesunąć palcem po dotykowym panelu i uchylić na parę minut okno, bezpiecznie ukryci jeszcze pod wodą? Albo zaprogramować sobie kilkuminutowe wietrzenie wcześniej? Albo wręcz zdalnie otworzyć nawiewnik, dzięki czemu pomieszczenie przewietrzy się bez większego wychłodzenia?

To jedna z wielu możliwości, jakie dają inteligentne okna. Możemy zaprogramować też otwieranie rolet zewnętrznych lub uchylanie okien w sypialni o świcie lub o określonej godzinie, by przyjemnie i świeżo zacząć dzień. Albo też zaprogramować system, by pod nieobecność domowników przewietrzył mieszkanie. Jeśli w systemie inteligentnego domu mamy też zintegrowane ogrzewanie, na czas wietrzenia automatycznie wyłączą się grzejniki, by włączyć się po ich zamknięciu, zaplanowany czas przed naszym powrotem do domu. Będzie to możliwe, jeśli wybierzemy okna działające w jednym z uniwersalnych protokołów komunikacyjnych, wykorzystywanych również przez innych producentów rozwiązań inteligentnych. Takim protokołem jest np. io-homecontrol®, dający szerokie możliwości rozbudowy systemu.

Jeśli takie rozwiązania wydają się kuszące, ale chwilowo niedostępne dla kieszeni, nic nie stoi na przeszkodzie, by odłożyć je na później. Wystarczy spełnić dwa warunki: doprowadzić w trakcie budowy lub adaptacji poddasza zasilanie w okolice okien, a także wybrać okna, do których można później dokupić zestaw adaptacyjny.

Nowoczesnym, oszczędnym, ekologicznym, a także bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są okna zasilane energią słoneczną, magazynowaną w niewielkich akumulatorach umieszczonych po zewnętrznej stronie okna. To rozwiązanie dla myślących ekologicznie, ale też dla tych, których doprowadzenie zasilania do okien kosztowałoby zbyt wiele. Na przykład gdy pomysł pojawi się tuż po remoncie. W zależności od produktu, naładowana bateria wystarcza na 100 do 300 cykli otwierania i zamykania.

Okna ubrane pięknie i funkcjonalnie

Pisząc o pięknych oknach, nie sposób pominąć akcesoriów: chroniących je, funkcjonalnych, a także tych dekoracyjnych. Mowa oczywiście o roletach. Okno ubrane w roletę zewnętrzną znacznie zwiększa swą funkcjonalność i komfort użytkowania. Solidne rolety zewnętrzne stanowią zabezpieczenie przed włamaniem, dodatkową barierę izolacyjną przed przeróżnymi czynnikami z zewnątrz. Wygłuszają deszcz i rozmaite inne odgłosy. Zatrzymują aż 27% ciepła, próbującego zimą ulecieć do nieba. Latem z kolei aż w 92% powstrzymują upał przed wtargnięciem do środka. Pozwalają na nawet całkowite zaciemnienie. I również mogą być sterowane elektrycznie, stanowiąc jeden system wraz z oknami.

Podobnie jak markizy, które osłaniają okno z zewnątrz przed promieniami słonecznymi. Ozdobne i praktyczne, jednak tylko na lato.

Warto też pamiętać o ubraniu okna od wewnątrz. Wybór odpowiedniej rolety wewnętrznej uzupełni walory osłony zewnętrznej. Pozwoli na zacienienie – od całkowitego po nieznaczne, ale przede wszystkim ozdobi okna, dodając im i całemu wnętrzu ciepła i wdzięku. Wybór na rynku – ogromny. Od zwykłych rolet zamykanych w kasetach, po niezwykle dekoracyjne roletki rzymskie. Niektóre modele banalnie łatwe w samodzielnym montażu, z możliwością wymiany tkaniny w kasecie, łatwe do utrzymania w czystości.

Z kolei w pokoju dziecięcym na pewno z radością przyjęte zostaną kolorowe rolety z bajkowymi postaciami, choćby rodem z filmów Disneya.

Jeśli to możliwe, warto dobierać je wraz z oknami i roletami u jednego producenta. Zapewni to pełną kompatybilność i niczym nie zakłócony komfort użytkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Okna piękne i inteligentne – komfort bez ograniczeń - Dziennik Łódzki

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24