Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulista: musimy dobrze widzieć

Rozmawiał Marek Jakubowicz
Jadwiga Nowosad
Jadwiga Nowosad KRYSTYNA BARANOWSKA
Rozmowa z lekarzem medycyny, okulistą - JADWIGĄ NOWOSAD z Rzeszowa: - Październik to zazwyczaj najtragiczniejszy miesiąc na polskich drogach: w wypadkach ginie najwięcej osób. Z czego to wynika?

- W październiku jesień trwa już na dobre - wcześniej zapada zmrok, często pada deszcz, zmniejsza się widoczność i pogarszają warunki drogowe. Jezdnie są śliskie, często zalegają na nich mokre liście lub błoto. Kierowcy przyzwyczajeni do słonecznego lata i suchych dróg zapominają, że w zmienionych warunkach atmosferycznych powinni jeździć wolniej i ostrożniej. Przede wszystkim powinni uczynić wszystko, by jak najlepiej widzieć. O tej prawdzie zmotoryzowani zapominają.

- Jesienny przegląd świateł, wycieraczek i szyb to obowiązek każdego kierowcy…

- Sprawne i dobrze ustawione reflektory, nowe wycieraczki nie rysujące szyb - są podstawą dobrej widoczności. Niestety, bardzo mocno ogranicza ją np. porysowana przednia szyba. Szczególnie podczas jazdy nocą daje się ona we znaki kierowcy.

Przy mijaniu innego samochodu jego oczy narażone są na dodatkowe refleksy światła rozszczepionego na rysach. Ogranicza to bardzo widoczność i powoduje zmęczenie oczu. Pomocne w takich sytuacjach są zalecane przez optyków specjalne okulary, tzw. blueblockery.

Ich soczewki mają charakterystyczny żółtawo-niebiesko-fioletowy kolor. Poprawiają kontrast, ocenę odległości i chronią przed promieniowaniem UV.

- Nowoczesne auta wyposażone są w światła przeciwmgielne o specjalnych żarówkach ze światłem żółto-niebieskim, które się nie rozszczepia. Mimo to podczas mgły jedzie nam się fatalnie.

- Bo męczą się oczy. Często łzawią, a wtedy ostrość wzroku spada. Kierowcy nagminnie popełniają ten sam błąd patrzą długo w jedno miejsce przed samochodem.

Podczas jazdy we mgle trzeba często zmieniać kierunek wzroku, bo inaczej mogą wystąpić halucynacje, a wtedy nietrudno o wypadek.

- Czy kierowcy używający okularów powinni ograniczyć jazdy nocą?

- Decyzja należy do nich samych, od stanu ich kondycji psychofizycznej. Osobiście osobom starszym, o słabym wzroku, odradzałabym dłuższe podróże nocą w porze jesienno-zimowej.

- Czy kierowcy w podeszłym wieku, używający okularów do jazdy nie powinni podlegać częstym, okresowym kontrolom u lekarza?

- Polskie prawo tego nie przewiduje. Lekarz medycyny pracy, który dopuszcza osoby używające okularów do prowadzenia pojazdów zaznacza na jak długo prawo jazdy jest wydane i kiedy jego właściciel powinien poddać się kolejnemu badaniu.

- Czy pani doktor zaleciłaby jakąś specjalną dietę dla kierowców jeżdżących często nocą?

- O takiej diecie nie słyszałam, ale zachęcałabym ich do zażywania witaminy A i wyciągu z borówek. Jak wiadomo borówki podawano dla poprawienia ostrości wzroku pilotom samolotów podczas II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24