Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olej konopny koi skórę

al/Ula Sobol
Olej konopny jest stosowany zarówno w przemyśle spożywczym w postaci czystego oleju, jak i kosmetycznym.
Olej konopny jest stosowany zarówno w przemyśle spożywczym w postaci czystego oleju, jak i kosmetycznym. Archiwum prywatne
Konopie kojarzą się głównie z marihuaną, tymczasem wytwarzany z nich olej jest cennym produktem w kosmetyce.

Z konopi przemysłowych (siewnych), poza olejem wytwarza się bardzo wiele produktów takich, jak papier, tkaniny, wysokoenergetyczny opał, białko nasion spożywczych oraz kosmetyki.

Olej konopny pozyskiwany jest z nasion konopi siewnej (Cannabis Sativa). Ze względu na duże stężenie chlorofilu ma barwę zieloną i lekko orzechowy smak. Wartościowy i niedoceniany produkt w ostatnim czasie wraca do łask oraz zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Tłoczony jest na zimno.

- Charakteryzuje się wyjątkowo wysokim stężeniem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), dlatego jest stosowany zarówno w przemyśle spożywczym w postaci czystego oleju, jak i kosmetycznym, jako bazowy składnik aktywny - wyjaśnia Katarzyna Osypiuk, kosmetolog, właściciel firmy KIU Care. - Ze względu na negatywny wizerunek konopi w mediach i kojarzenie konopi wyłącznie z marihuaną, często jest pomijany i traktowany z przymrużeniem oka.

Tymczasem dostarcza on substancji niezbędnych do prawidłowej regeneracji organizmu, wzmacnia układ odpornościowy oraz zmniejsza stany zapalne i urazy. Ma także działanie przeciwgrzybicze oraz bakteriostatyczne.

Koi podrażnienia

Kosmetolog podkreśla, że olej konopny ze względu na szereg właściwości odżywczych i regeneracyjnych jest stosowany w kosmetykach wspomagających leczenie wielu chorób skórnych, m.in. w atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, trądziku oraz w przypadku skóry nadmiernie suchej, z oznakami starzenia.

- To surowiec hipoalergiczny, więc nadaje się dla osób z problemem nadwrażliwości, z przewlekłymi dermatozami oraz dla alergików. Jest odpowiedni także dla delikatnej skóry dziecka - ma właściwości łagodzące, gojące i wzmacniające - wylicza kosmetolog. - Dla niemowląt trzeba jednak wybierać specjalne linie kosmetyków konopnych. Takie, które nie zawierają innych substancji drażniących. Natomiast czysty olej jest bezpieczny i skuteczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Swoje właściwości olej z konopi zawdzięcza m.in dużo wyższemu stężeniu kwasów omega 3 i omega 6 niż w większości popularnych olejów roślinnych. Wpływa korzystnie na cement międzykomórkowy, wzmacniając hydrolipidową barierę, która chroni skórę przed działaniem wiatru, słońca i niskich lub wysokich temperatur.

Stosuj cały rok

Nasz ekspert radzi, że kosmetyki z olejem konopnym możemy stosować przez cały rok. - W okresie jesienno-zimowym możemy wybierać preparaty, które zawierają wyższe stężenie oleju (25-50 proc.)

W okresie letnim, jeżeli nie mamy określonego problemu skórnego, możemy stosować lżejsze kosmetyki pielęgnacyjnie, z niższą zawartością oleju, a najlepiej z dodatkiem innych naturalnych surowców - ekstraktów z arniki, kasztanowca, lawendy, jodły syberyjskiej, czy drzewa herbacianego, które działają antyrodnikowo, stymulują ukrwienie i odżywiają skórę - dodaje kosmetolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24