Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Gala i bankiet w Sztokholmie [ZDJĘCIA] [WIDEO] List gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News
Udostępnij:
Aż 23 lata czekaliśmy na taki dzień. Tyle lat minęło od uroczystości wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej w 1996 r. We wtorek w Sztokholmie znów był polski dzień. List gratulacyjny dla Olgi Tokarczuk wystosował prezydent RP.

Noblistom podczas ceremonii w Filharmonii Sztokholmskiej nagrody wręczał król Szwecji Karol XVI Gustaw w obecności królowej Sylwii oraz następczyni tronu księżniczki Wiktoria a także księcia Daniela.

W tym roku Karol XVI Gustaw miał co robić, bo w stolicy Szwecji pojawiło się aż 14 laureatów. Ceremonia była prowadzona w języku szwedzkim. Piętnasty laureat - swoją Pokojową Nagrodę Nobla - został uhonorowany w stolicy Norwegii Oslo.

Sama uroczystość noblowska jest ściśle zaplanowana i nie przewiduje odstępstw od etykiety.

Co wiesz o twórczości Olgi Tokarczuk? NOBEL 2019

W trakcie ceremonii wywołany laureat występuje i odbiera nagrodę z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tak jest od 1902 r. Na początku król Oskar II nie zgadzał się, by nagradzać cudzoziemców, ale pod naciskiem opinii publicznej zmienił zdanie i zgodził się wziąć udział w ceremonii.

Laudacja na cześć Olgi Tokarczuk

Laudację na cześć Tokarczuk wygłosił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej. - Polska literatura błyszczy w Europie - ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru (...) - mówił Per Waesterberg. - Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny - o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata - wyjaśniał, dodając, że największym dziełem Tokarczuk są "Księgi Jakubowe".

Luźniejszy charakter miał bankiet noblowski w którym uczestniczyło ok. 1350 gości. Od 1934 r. odbywa się on w ratuszu w Sztokholmie. Olga Tokarczuk wystąpił w sukni zaprojektowanej specjalnie na tę okazję przez Tomasza Ossolińskiego, natomiast na gali w filharmonii w kreacji od Gosi Baczyńskiej.

Laureaci podczas bankietu noblowskiego wygłaszają przy stole mowę o lekkim charakterze. Bankiet noblowski trwa cztery godziny. Koszty noblowskiego bankietu idą w miliony koron szwedzkich. Fundacja Nobla pokrywa koszt bankietu, koszty podróży i pobytu gości w Sztokholmie.

Nagrodę Nobla z literatury dla Olgi Tokarczuk świętował Wrocław. Na rynku we Wrocławiu można było obejrzeć transmisję wprost ze Sztokholmu, wziąć udział w konkursach z wyjątkowymi nagrodami, a także kupić książki Olgi Tokarczuk.

Mariusz Grabowski poleca sześć książek Olgi Tokarczuk, które warto przeczytać

Olga Tokarczuk na targach książki w Krakowie w 2017 r.

Najważniejsze książki Olgi Tokarczuk. Które powieści laureat...

List gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy:

"Wielce Szanowna Laureatko!

Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego.

To Pani wielkie osobiste osiągnięcie i wspaniały sukces, który zapisze się w historii literatury polskiej i światowej. To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich, urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie. Pani książki odpowiadają na odwieczną – starą jak sama kultura – potrzebę opowiadania wciąż na nowo losów całego świata i pojedynczego człowieka. I może właśnie dlatego skupiają uwagę tak szczególnej wspólnoty czytelniczej, wiernej i głęboko wdzięcznej.

Raz jeszcze gratulując nagrody, życzę Pani wielu kolejnych wybitnych dokonań pisarskich, satysfakcji z owoców pracy twórczej i wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku i sympatii,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda"

Transmisja na żywo z Gali Noblowskiej we wtorek, 10 grudnia 2019 r., od godz. 16.30.

Książki Olgi Tokarczuk, które warto przeczytać.

„Prawiek i inne czasy” (1996)
Przez wieś nazywaną Prawiek z hukiem przetacza sie walec XX w. Pisarka przybliża nam dramat jej mieszkańców, a ich losy układają się w uniwersalną przypowieść o bezlitosnym czasie, przemijaniu i tragicznym ludzkim przeznaczeniu.

„Dom dzienny, dom nocny” (1998)
Gdy bohaterka wprowadza się do domu w Nowej Rudzie, zaczyna poznawać kolejne opowieści, wciąż żywe wśród mieszkańców osady. Pomaga jej to zrozumieć klimat i historię miejsca, w którym się osiedliła.

„Bieguni” (2007)
Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż: od dawnych sułtańskich pałaców, przez XVII-wieczne gabinety osobliwości, po współczesne hale odlotów. Zaprasza tym samym do porzucania utartych szlaków.

Przemowa noblowska Olgi Tokarczuk w Sztokholmie [CAŁY TEKST]:

Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. W 2018 r. nie wręczono jej w ogóle ze względu na seks aferę w jury Akademii Szwedzkiej, ale za to w 2019 r. jurorzy nadrobili zaległości, wyłaniając laureatów za 2018 i 2019 rok. Niewątpliwie wielkim sukcesem jest literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Postanowiliśmy porównać wartość nagrody z innymi Noblami dla Polaków i osób silnie związanych z Polską.Sprawdź, ile można zarobić na Nagrodzie Nobla

Być jak Olga Tokarczuk. Zobacz, ile zarabia noblista. Oto pr...

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009)
Thriller moralny z wątkiem kryminalnym. W górskiej osadzie w Kotlinie Kłodzkiej mieszka Janina Duszejko, miłośniczka astrologii. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw.

„Księgi Jakubowe” (2014)
Literacka wyprawa w XVIII w. Książkę można czytać jako refleksyjne dzieło o historii i jej zakrętach. To właśnie u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

„Opowiadania bizarne” (2018)
Pisarka na ulubionych historycznych ścieżkach i jej 10 opowiadań, z których każde toczy się w innej przestrzeni: Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca całkiem wyimaginowane.

Wykład Olgi Tokarczuk NA ŻYWO

Literacka Nagroda Nobla od 1926 r.

Uroczyste wręczenie wyróżnień ma miejsce w budynku filharmonii sztokholmskiej każdego 10 grudnia - w dniu rocznicy śmierci fundatora, czyli Alfreda Nobla. Mury Stockholms Konserthus są gospodarzem uroczystości od 1926 r. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom.

Wolą Alfreda Nobla było, aby nagroda trafiła w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym.

W latach 1901–2019 literacka Nagroda Nobla została przyznana 112 razy (siedmiokrotnie nagrody nie przyznano).

Od poprzedniej uroczystości, tak dla nas pamiętnej, czyli od uhonorowania Wisławy Szymborskiej, minęły 23 lata. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Gdzie transmisja uroczystości noblowskiej? Ostatecznie transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć w TVP Info. Transmisję pokażą też stacje TVN24 i PolsatNews.

Olga Tokarczuk jest dopiero 15. kobietą uhonorowaną Noblem z literatury (na 116 laureatów w całej historii Literackiej Nagrody Nobla). Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro).

Uroczystość i bankiet noblowski

Noblistom podczas ceremonii w Sztokholmie nagrody wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw. W uroczystości brała też udział królowa Sylwia oraz następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel. Karol XVI Gustaw wręczył nagrody aż 14 laureatom. Ceremonia była prowadzona w języku szwedzkim. Piętnasty laureat - swoją Pokojową Nagrodę Nobla - został uhonorowany w Oslo.

Laureaci Nagrody Nobla 2019

Fizyka:
James Peebles
Michel Mayor
Didier Queloz

Chemia:
John B. Goodenough
M. Stanley Whittingham
Akira Yoshino

Fizjologia lub medycyna
Peter J. Ratcliffe
Gregg L. Semenza
William Kaelin Jr.

Literatura 2018
Olga Tokarczuk uhonorowana w tym roku
(w 2018 r. formalnie nie przyznano Nobla z powodu skandali seksualnych w otoczeniu członków Akademii Szwedzkiej)

Literatura 2019
Peter Handke

Pokojowa
Abiy Ahmed Ali

Ekonomia
Abhijit Banerjee
Esther Duflo
Michael Kremer

Spośród 919 indywidualnych laureatów w gronie nagrodzonych Noblem znalazły się 54 kobiety i 865 mężczyzn. Pierwszą kobietą wyróżnioną Nagrodą Nobla była Maria Skłodowska-Curie wyróżniona w dziedzinie fizyki w 1903 i chemii w 1911. Jest też jedną z dwóch osób, obok Linusa Paulinga, która otrzymała nagrodę w dwóch różnych dziedzinach.

Współpraca: Mariusz Grabowski

Zobacz też zapowiedź niezwykłego koncertu:

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Gala i bankiet w Sztokholmie [ZDJĘCIA] [WIDEO] List gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy - Polska Times

Komentarze 301

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hektor

Cała prawda o "naszej" noblistce... Dr Ewa Kurek: Cała prawda o Oldze Tokarczuk- https://www.youtube.com/watch?v=9nDr-nybdBs

G
Gość

Ale mamy całą masę głupków w narodzie!

Kto wynajdzie lek na ludzką głupotę ,pewny Nobel.

E
Emma

Chcesz znaleźć dziewczynę na jedną noc? Witamy - www.GetMeets.com

G
Gość

Jak uważają ukraińscy śledczy, muzyk rockowy i żołnierz sił specjalnych Andrij Antonenko był organizatorem grupy, która miała zabić dziennikarza Pawła Szeremeta. W dokumencie napisano, że kierował się „ultranacjonalistycznymi ideami” i kultywował „wielkość aryjskiej rasy”.

Śledczy twierdzą, że celem zrealizowania tego planu, Antonenko zaangażował Julię Kuzmenko oraz ochotniczkę i medyczkę Janę Duhar, a także „niezidentyfikowane osoby, które miały podobne poglądy i intencje, w celu przyciągnięcia publicznej uwagi na idee narodowo-radykalne, które w ich opinii, byłyby w stanie przynieść zmianę”. Grupa miała działać w konspiracji, posiadając jasny podział funkcji między członków. Co więcej, Antonenko, jak uważają śledczy, „wziął na siebie funkcję organizatora i lidera” grupy.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainscy-sledczy-muzyk-i-weteran-ato-organizatorem-zabojstwa-szeremeta-kierowal-sie-ultranacjonalistycznymi-ideami/

G
Gość
11 grudnia, 16:47, Stanley Blade:

Wyciągnęli jakąś kobietę z kołtunem na głowie, prawdopodobnie komunistkę (podobnie jak tą wcześniejszą sprzed dwunastu lat, autorkę poematu "lenin" i "wstępującemu do partii"), o której nikt wcześniej nie słyszał, z przysłowiowego zadu...ia i obdarowali ją tzw. nagrodą nobla. Na pewno nie jest to Polka Katoliczka, ponieważ takich nie obdarowują tego typu nagrodami.

12 grudnia, 9:41, katolik z fary:

Z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przypuszczać, że tak właśnie było.

13 grudnia, 12:16, Polak ateista:

bo polscy katolicy umia tylko uprawiac pedofilie i klepać modlitwy czyli nie moga stworzyc nic orginalnego. Polactwo katolickie powinno dostac Nobla za bycie prymitywnymi anty- semitami i faszystami ktorzy zabiili wraz z SS mnostwo Zydow podczas wojny.

Ty nie jesteś Polak bo nie umiesz pisać po polsku

G
Gość
12 grudnia, 9:50, Gość:

Przypomnijmy, że według badań przeprowadzonych w 2015 roku pod kierunkiem prof. dr. hab. Mariusza Kowalskiego dla Fundacji Wolność i Demokracja, wśród posiadaczy Karty Polaka ponad 10% oficjalnie deklarowało inną narodowość niż polska. Stanowiło to zaprzeczenie idei tego dokumentu. Sam autor badań zaznaczał, że takich osób jest prawdopodobnie znacznie więcej. Największy udział nie-Polaków (Ukraińców) wśród ankietowanych posiadaczy Karty Polaka zanotowano na Wołyniu (1/3 ankietowanych), w łuckim okręgu konsularnym. Wysoki odsetek nie-Polaków (Białorusinów) stwierdzono też w okręgu grodzieńskim, gdzie ponadto, według badań ankietowych, 20% posiadaczy Karty Polaka nie miało ani jednego dziadka Polaka.

13 grudnia, 12:13, ewa:

a kogo to obchodzi...im wiecej imigrantow tym lepiej bo potrzebujemy rak do pracy

I do POsuwania takich qrew jak ty.

G
Gość
12 grudnia, 8:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

12 grudnia, 9:39, Brzeszczot:

Dla komunistów i genderystów - literacka nagroda nobla i tefałen i pejsat. Dla Polaków - wartościowe i pouczające programy w naszej narodowej TVP, TV Trwam i TV Republika.

13 grudnia, 12:18, anty PISdy:

i pedofilia w waszym kosciele. wasz idolek jan pawel 2 byl tez pedofilem tak samo wyszynski i popieluszko. wasi moherowi wyznawcy sekty smoelsnkiej [wulgaryzm]a ze starosci haha. Europa i prawdziwi europejscy Polacy górą!

13 grudnia, 12:25, papiez pedofilek:

pacan jan pawel 2 podobno zgwalcil wiele ministrantow w watykanie no bo im "sie to kur... po prostu nalezy" - to takie katolicko- PISowskie podejscie do tematu

Ile dzieci zgwałcił w michael jackson w swoim neverlandzie?

p
papiez pedofilek
12 grudnia, 8:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

12 grudnia, 9:39, Brzeszczot:

Dla komunistów i genderystów - literacka nagroda nobla i tefałen i pejsat. Dla Polaków - wartościowe i pouczające programy w naszej narodowej TVP, TV Trwam i TV Republika.

13 grudnia, 12:18, anty PISdy:

i pedofilia w waszym kosciele. wasz idolek jan pawel 2 byl tez pedofilem tak samo wyszynski i popieluszko. wasi moherowi wyznawcy sekty smoelsnkiej [wulgaryzm]a ze starosci haha. Europa i prawdziwi europejscy Polacy górą!

pacan jan pawel 2 podobno zgwalcil wiele ministrantow w watykanie no bo im "sie to kur... po prostu nalezy" - to takie katolicko- PISowskie podejscie do tematu

s
smierc religii
11 grudnia, 20:18, oryginały w j.hajdamackim:

Kolejne jakże „miłe" wieści dla nas Polaków. Decyzja ukraińskie Sądu Najwyższego w Kijowie jednak pozostaną ulice zbrodniarzy wojennych i kolaborantów hitlerowskich Stepana Bandery Oraz Romana Szuchewycza.

https://strana.ua/news/238292-reshenie-suda-po-prospektam-bandery-i-shukhevicha-v-kieve-osporjat-v-verkhovnom-sude.html

12 grudnia, 7:39, dudu:

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, która pod koniec II wojny światowej współpracowała z hitlerowskimi Niemcami.

czemu sie dziwisz? wszak PIS to jest taki nasz polski faszyzm, dodatkkowego kochajacy pedofilow w sutannach

u
ukrainiec
12 grudnia, 9:05, Gość:

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wyniki kontroli przyznawania Kart Polaka osobom zamieszkałym za wschodnią granicą RP. W raporcie wytknięto polskim służbom konsularnym szereg uchybień związanych z tym obowiązkiem. Jako przykład podano m.in. opieszałość konsula w kwestii odebrania Kart Polaka ukraińskim nacjonalistom pozującym z banderowską flagą w 2014 roku w Przemyślu. W wyniku tego zaniechania dwóch z nich otrzymało pozwolenie na pobyt stały w Polsce. Według Najwyżej Izby Kontroli, głównymi problemami ws. wydawania Kart Polaka są: niewystarczająca liczba urzędników konsularnych zajmujących się tym zadaniem, brak szkoleń dotyczących przepisów ustawy o Karcie Polaka oraz brak profesjonalnego sprzętu do wykrywania sfałszowanych dokumentów. Jak informowaliśmy, NIK zaprezentowała wyniki swojej kontroli w Senacie.

Portal Kresy.pl opracował ekspertyzę, wykazując, że filozofią leżącą u podstaw nowelizacji ustawy o Karcie Polaka za rządów PiS jest ostateczna depolonizacja Kresów. Przygotowywane wówczas i wprowadzone zapisy mają na celu premiowanie obywatelstwem jedynie tych Polaków, którzy zdecydują się opuścić Kresy.

mam w dupie kresy one juz dawno nie istnieja to jest Ukraina czy Bialorus Polska nie ma i nigdy nie miala prawa do tych ziem

a
anty PISdy
12 grudnia, 8:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

12 grudnia, 9:39, Brzeszczot:

Dla komunistów i genderystów - literacka nagroda nobla i tefałen i pejsat. Dla Polaków - wartościowe i pouczające programy w naszej narodowej TVP, TV Trwam i TV Republika.

i pedofilia w waszym kosciele. wasz idolek jan pawel 2 byl tez pedofilem tak samo wyszynski i popieluszko. wasi moherowi wyznawcy sekty smoelsnkiej [wulgaryzm]a ze starosci haha. Europa i prawdziwi europejscy Polacy górą!

P
Polak ateista
11 grudnia, 16:47, Stanley Blade:

Wyciągnęli jakąś kobietę z kołtunem na głowie, prawdopodobnie komunistkę (podobnie jak tą wcześniejszą sprzed dwunastu lat, autorkę poematu "lenin" i "wstępującemu do partii"), o której nikt wcześniej nie słyszał, z przysłowiowego zadu...ia i obdarowali ją tzw. nagrodą nobla. Na pewno nie jest to Polka Katoliczka, ponieważ takich nie obdarowują tego typu nagrodami.

12 grudnia, 9:41, katolik z fary:

Z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przypuszczać, że tak właśnie było.

bo polscy katolicy umia tylko uprawiac pedofilie i klepać modlitwy czyli nie moga stworzyc nic orginalnego. Polactwo katolickie powinno dostac Nobla za bycie prymitywnymi anty- semitami i faszystami ktorzy zabiili wraz z SS mnostwo Zydow podczas wojny.

e
ewa
12 grudnia, 9:50, Gość:

Przypomnijmy, że według badań przeprowadzonych w 2015 roku pod kierunkiem prof. dr. hab. Mariusza Kowalskiego dla Fundacji Wolność i Demokracja, wśród posiadaczy Karty Polaka ponad 10% oficjalnie deklarowało inną narodowość niż polska. Stanowiło to zaprzeczenie idei tego dokumentu. Sam autor badań zaznaczał, że takich osób jest prawdopodobnie znacznie więcej. Największy udział nie-Polaków (Ukraińców) wśród ankietowanych posiadaczy Karty Polaka zanotowano na Wołyniu (1/3 ankietowanych), w łuckim okręgu konsularnym. Wysoki odsetek nie-Polaków (Białorusinów) stwierdzono też w okręgu grodzieńskim, gdzie ponadto, według badań ankietowych, 20% posiadaczy Karty Polaka nie miało ani jednego dziadka Polaka.

a kogo to obchodzi...im wiecej imigrantow tym lepiej bo potrzebujemy rak do pracy

m
marek
12 grudnia, 08:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

13 grudnia, 8:50, Gość:

Dla ciebie GWno

haha dobre...A PIS i ich ciemny kler powinni dostac Nobla za faszyzm i pedofilię- to taki idealny Nobel dla prymitywnego polactwa

P
PIS to dno
11 grudnia, 12:07, Gość:

A Bolek TOWARZYSZył POdczas ceremoni

11 grudnia, 14:28, .:

Piierdolisz pisowski tłuku

13 grudnia, 8:55, Gość:

MOrda w kUBeł łachu

A czemu ci sami posłowie z PIS nie zaglosuja zeby dac odszkodowania tym ktorych ich katolicki kler gwałcił lub maltretował jako dzieci? Czemu nie dadza tym ktorych na miliony zlotych oszukal Kaczynski w aferze Get Backu czy SKOKOW? Czemu nie tym ktorych okradł, opluł i oszukał Rydzyk? Czemu nie tym ktorych ksieza oszukali na miejsca na cmentarzach, celowo sprzedajac dwom roznym rodzinom te same miejsca i potem mowiac ze maja balagan w dokumentacji? Czemu nie kobietom bitym w katolickich rodzinach w imie "katolickiej moralnosci i patriachiatu" ? Wreszcie czemu nie tym kobietom, ktore nie mogly w cywilizowany sposob zrobic aborcji i musialy pozbyc sie niechcianego balastu przez wyrzucenie ich dzieci na śmietnik lub zakopanie kolo domu? Rzadko kiedy zdarza sie na Swiecie cos tak ohydnego i plugawego jak polski katolicyzm i PISowski faszyzm. Ale z pomoca nowoczesnej Europy, nieuchronnego postępu historii i wszystkich ludzi dobrej woli rozprawimy sie z tym rakiem na ciele polskiego narodu jakim jest kosciol rzymskokatolicki i ich PIS.

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie