Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Gala i bankiet w Sztokholmie [ZDJĘCIA] [WIDEO] List gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Aż 23 lata czekaliśmy na taki dzień. Tyle lat minęło od uroczystości wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej w 1996 r. We wtorek w Sztokholmie znów był polski dzień. List gratulacyjny dla Olgi Tokarczuk wystosował prezydent RP.

Noblistom podczas ceremonii w Filharmonii Sztokholmskiej nagrody wręczał król Szwecji Karol XVI Gustaw w obecności królowej Sylwii oraz następczyni tronu księżniczki Wiktoria a także księcia Daniela.

W tym roku Karol XVI Gustaw miał co robić, bo w stolicy Szwecji pojawiło się aż 14 laureatów. Ceremonia była prowadzona w języku szwedzkim. Piętnasty laureat - swoją Pokojową Nagrodę Nobla - został uhonorowany w stolicy Norwegii Oslo.

Sama uroczystość noblowska jest ściśle zaplanowana i nie przewiduje odstępstw od etykiety.

Co wiesz o twórczości Olgi Tokarczuk? NOBEL 2019

W trakcie ceremonii wywołany laureat występuje i odbiera nagrodę z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tak jest od 1902 r. Na początku król Oskar II nie zgadzał się, by nagradzać cudzoziemców, ale pod naciskiem opinii publicznej zmienił zdanie i zgodził się wziąć udział w ceremonii.

Laudacja na cześć Olgi Tokarczuk

Laudację na cześć Tokarczuk wygłosił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej. - Polska literatura błyszczy w Europie - ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru (...) - mówił Per Waesterberg. - Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny - o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata - wyjaśniał, dodając, że największym dziełem Tokarczuk są "Księgi Jakubowe".

Luźniejszy charakter miał bankiet noblowski w którym uczestniczyło ok. 1350 gości. Od 1934 r. odbywa się on w ratuszu w Sztokholmie. Olga Tokarczuk wystąpił w sukni zaprojektowanej specjalnie na tę okazję przez Tomasza Ossolińskiego, natomiast na gali w filharmonii w kreacji od Gosi Baczyńskiej.

Laureaci podczas bankietu noblowskiego wygłaszają przy stole mowę o lekkim charakterze. Bankiet noblowski trwa cztery godziny. Koszty noblowskiego bankietu idą w miliony koron szwedzkich. Fundacja Nobla pokrywa koszt bankietu, koszty podróży i pobytu gości w Sztokholmie.

Nagrodę Nobla z literatury dla Olgi Tokarczuk świętował Wrocław. Na rynku we Wrocławiu można było obejrzeć transmisję wprost ze Sztokholmu, wziąć udział w konkursach z wyjątkowymi nagrodami, a także kupić książki Olgi Tokarczuk.

Mariusz Grabowski poleca sześć książek Olgi Tokarczuk, które warto przeczytać

Najważniejsze książki Olgi Tokarczuk. Które powieści laureat...

List gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy:

"Wielce Szanowna Laureatko!

Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego.

To Pani wielkie osobiste osiągnięcie i wspaniały sukces, który zapisze się w historii literatury polskiej i światowej. To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich, urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie. Pani książki odpowiadają na odwieczną – starą jak sama kultura – potrzebę opowiadania wciąż na nowo losów całego świata i pojedynczego człowieka. I może właśnie dlatego skupiają uwagę tak szczególnej wspólnoty czytelniczej, wiernej i głęboko wdzięcznej.

Raz jeszcze gratulując nagrody, życzę Pani wielu kolejnych wybitnych dokonań pisarskich, satysfakcji z owoców pracy twórczej i wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku i sympatii,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda"

Transmisja na żywo z Gali Noblowskiej we wtorek, 10 grudnia 2019 r., od godz. 16.30.

Książki Olgi Tokarczuk, które warto przeczytać.

„Prawiek i inne czasy” (1996)
Przez wieś nazywaną Prawiek z hukiem przetacza sie walec XX w. Pisarka przybliża nam dramat jej mieszkańców, a ich losy układają się w uniwersalną przypowieść o bezlitosnym czasie, przemijaniu i tragicznym ludzkim przeznaczeniu.

„Dom dzienny, dom nocny” (1998)
Gdy bohaterka wprowadza się do domu w Nowej Rudzie, zaczyna poznawać kolejne opowieści, wciąż żywe wśród mieszkańców osady. Pomaga jej to zrozumieć klimat i historię miejsca, w którym się osiedliła.

„Bieguni” (2007)
Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż: od dawnych sułtańskich pałaców, przez XVII-wieczne gabinety osobliwości, po współczesne hale odlotów. Zaprasza tym samym do porzucania utartych szlaków.

Przemowa noblowska Olgi Tokarczuk w Sztokholmie [CAŁY TEKST]:

UWAGA: Tutaj znajdziesz cały tekst wystąpienia Olgi Tokarczuk podczas odczytu noblowskiego!

Być jak Olga Tokarczuk. Zobacz, ile zarabia noblista. Oto pr...

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009)
Thriller moralny z wątkiem kryminalnym. W górskiej osadzie w Kotlinie Kłodzkiej mieszka Janina Duszejko, miłośniczka astrologii. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw.

„Księgi Jakubowe” (2014)
Literacka wyprawa w XVIII w. Książkę można czytać jako refleksyjne dzieło o historii i jej zakrętach. To właśnie u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

„Opowiadania bizarne” (2018)
Pisarka na ulubionych historycznych ścieżkach i jej 10 opowiadań, z których każde toczy się w innej przestrzeni: Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca całkiem wyimaginowane.

Wykład Olgi Tokarczuk NA ŻYWO

Literacka Nagroda Nobla od 1926 r.

Uroczyste wręczenie wyróżnień ma miejsce w budynku filharmonii sztokholmskiej każdego 10 grudnia - w dniu rocznicy śmierci fundatora, czyli Alfreda Nobla. Mury Stockholms Konserthus są gospodarzem uroczystości od 1926 r. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom.

Wolą Alfreda Nobla było, aby nagroda trafiła w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym.

W latach 1901–2019 literacka Nagroda Nobla została przyznana 112 razy (siedmiokrotnie nagrody nie przyznano).

Od poprzedniej uroczystości, tak dla nas pamiętnej, czyli od uhonorowania Wisławy Szymborskiej, minęły 23 lata. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Gdzie transmisja uroczystości noblowskiej? Ostatecznie transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć w TVP Info. Transmisję pokażą też stacje TVN24 i PolsatNews.

Olga Tokarczuk jest dopiero 15. kobietą uhonorowaną Noblem z literatury (na 116 laureatów w całej historii Literackiej Nagrody Nobla). Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro).

Uroczystość i bankiet noblowski

Noblistom podczas ceremonii w Sztokholmie nagrody wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw. W uroczystości brała też udział królowa Sylwia oraz następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel. Karol XVI Gustaw wręczył nagrody aż 14 laureatom. Ceremonia była prowadzona w języku szwedzkim. Piętnasty laureat - swoją Pokojową Nagrodę Nobla - został uhonorowany w Oslo.

Laureaci Nagrody Nobla 2019

Fizyka:
James Peebles
Michel Mayor
Didier Queloz

Chemia:
John B. Goodenough
M. Stanley Whittingham
Akira Yoshino

Fizjologia lub medycyna
Peter J. Ratcliffe
Gregg L. Semenza
William Kaelin Jr.

Literatura 2018
Olga Tokarczuk uhonorowana w tym roku
(w 2018 r. formalnie nie przyznano Nobla z powodu skandali seksualnych w otoczeniu członków Akademii Szwedzkiej)

Literatura 2019
Peter Handke

Pokojowa
Abiy Ahmed Ali

Ekonomia
Abhijit Banerjee
Esther Duflo
Michael Kremer

Spośród 919 indywidualnych laureatów w gronie nagrodzonych Noblem znalazły się 54 kobiety i 865 mężczyzn. Pierwszą kobietą wyróżnioną Nagrodą Nobla była Maria Skłodowska-Curie wyróżniona w dziedzinie fizyki w 1903 i chemii w 1911. Jest też jedną z dwóch osób, obok Linusa Paulinga, która otrzymała nagrodę w dwóch różnych dziedzinach.

Współpraca: Mariusz Grabowski

Zobacz też zapowiedź niezwykłego koncertu:

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Komentarze 301

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hektor

Cała prawda o "naszej" noblistce... Dr Ewa Kurek: Cała prawda o Oldze Tokarczuk- https://www.youtube.com/watch?v=9nDr-nybdBs

G
Gość

Ale mamy całą masę głupków w narodzie!

Kto wynajdzie lek na ludzką głupotę ,pewny Nobel.

E
Emma

Chcesz znaleźć dziewczynę na jedną noc? Witamy - www.GetMeets.com

G
Gość

Jak uważają ukraińscy śledczy, muzyk rockowy i żołnierz sił specjalnych Andrij Antonenko był organizatorem grupy, która miała zabić dziennikarza Pawła Szeremeta. W dokumencie napisano, że kierował się „ultranacjonalistycznymi ideami” i kultywował „wielkość aryjskiej rasy”.

Śledczy twierdzą, że celem zrealizowania tego planu, Antonenko zaangażował Julię Kuzmenko oraz ochotniczkę i medyczkę Janę Duhar, a także „niezidentyfikowane osoby, które miały podobne poglądy i intencje, w celu przyciągnięcia publicznej uwagi na idee narodowo-radykalne, które w ich opinii, byłyby w stanie przynieść zmianę”. Grupa miała działać w konspiracji, posiadając jasny podział funkcji między członków. Co więcej, Antonenko, jak uważają śledczy, „wziął na siebie funkcję organizatora i lidera” grupy.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainscy-sledczy-muzyk-i-weteran-ato-organizatorem-zabojstwa-szeremeta-kierowal-sie-ultranacjonalistycznymi-ideami/

G
Gość
11 grudnia, 16:47, Stanley Blade:

Wyciągnęli jakąś kobietę z kołtunem na głowie, prawdopodobnie komunistkę (podobnie jak tą wcześniejszą sprzed dwunastu lat, autorkę poematu "lenin" i "wstępującemu do partii"), o której nikt wcześniej nie słyszał, z przysłowiowego zadu...ia i obdarowali ją tzw. nagrodą nobla. Na pewno nie jest to Polka Katoliczka, ponieważ takich nie obdarowują tego typu nagrodami.

12 grudnia, 9:41, katolik z fary:

Z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przypuszczać, że tak właśnie było.

13 grudnia, 12:16, Polak ateista:

bo polscy katolicy umia tylko uprawiac pedofilie i klepać modlitwy czyli nie moga stworzyc nic orginalnego. Polactwo katolickie powinno dostac Nobla za bycie prymitywnymi anty- semitami i faszystami ktorzy zabiili wraz z SS mnostwo Zydow podczas wojny.

Ty nie jesteś Polak bo nie umiesz pisać po polsku

G
Gość
12 grudnia, 9:50, Gość:

Przypomnijmy, że według badań przeprowadzonych w 2015 roku pod kierunkiem prof. dr. hab. Mariusza Kowalskiego dla Fundacji Wolność i Demokracja, wśród posiadaczy Karty Polaka ponad 10% oficjalnie deklarowało inną narodowość niż polska. Stanowiło to zaprzeczenie idei tego dokumentu. Sam autor badań zaznaczał, że takich osób jest prawdopodobnie znacznie więcej. Największy udział nie-Polaków (Ukraińców) wśród ankietowanych posiadaczy Karty Polaka zanotowano na Wołyniu (1/3 ankietowanych), w łuckim okręgu konsularnym. Wysoki odsetek nie-Polaków (Białorusinów) stwierdzono też w okręgu grodzieńskim, gdzie ponadto, według badań ankietowych, 20% posiadaczy Karty Polaka nie miało ani jednego dziadka Polaka.

13 grudnia, 12:13, ewa:

a kogo to obchodzi...im wiecej imigrantow tym lepiej bo potrzebujemy rak do pracy

I do POsuwania takich qrew jak ty.

G
Gość
12 grudnia, 8:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

12 grudnia, 9:39, Brzeszczot:

Dla komunistów i genderystów - literacka nagroda nobla i tefałen i pejsat. Dla Polaków - wartościowe i pouczające programy w naszej narodowej TVP, TV Trwam i TV Republika.

13 grudnia, 12:18, anty PISdy:

i pedofilia w waszym kosciele. wasz idolek jan pawel 2 byl tez pedofilem tak samo wyszynski i popieluszko. wasi moherowi wyznawcy sekty smoelsnkiej [wulgaryzm]a ze starosci haha. Europa i prawdziwi europejscy Polacy górą!

13 grudnia, 12:25, papiez pedofilek:

pacan jan pawel 2 podobno zgwalcil wiele ministrantow w watykanie no bo im "sie to kur... po prostu nalezy" - to takie katolicko- PISowskie podejscie do tematu

Ile dzieci zgwałcił w michael jackson w swoim neverlandzie?

p
papiez pedofilek
12 grudnia, 8:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

12 grudnia, 9:39, Brzeszczot:

Dla komunistów i genderystów - literacka nagroda nobla i tefałen i pejsat. Dla Polaków - wartościowe i pouczające programy w naszej narodowej TVP, TV Trwam i TV Republika.

13 grudnia, 12:18, anty PISdy:

i pedofilia w waszym kosciele. wasz idolek jan pawel 2 byl tez pedofilem tak samo wyszynski i popieluszko. wasi moherowi wyznawcy sekty smoelsnkiej [wulgaryzm]a ze starosci haha. Europa i prawdziwi europejscy Polacy górą!

pacan jan pawel 2 podobno zgwalcil wiele ministrantow w watykanie no bo im "sie to kur... po prostu nalezy" - to takie katolicko- PISowskie podejscie do tematu

s
smierc religii
11 grudnia, 20:18, oryginały w j.hajdamackim:

Kolejne jakże „miłe" wieści dla nas Polaków. Decyzja ukraińskie Sądu Najwyższego w Kijowie jednak pozostaną ulice zbrodniarzy wojennych i kolaborantów hitlerowskich Stepana Bandery Oraz Romana Szuchewycza.

https://strana.ua/news/238292-reshenie-suda-po-prospektam-bandery-i-shukhevicha-v-kieve-osporjat-v-verkhovnom-sude.html

12 grudnia, 7:39, dudu:

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, która pod koniec II wojny światowej współpracowała z hitlerowskimi Niemcami.

czemu sie dziwisz? wszak PIS to jest taki nasz polski faszyzm, dodatkkowego kochajacy pedofilow w sutannach

u
ukrainiec
12 grudnia, 9:05, Gość:

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wyniki kontroli przyznawania Kart Polaka osobom zamieszkałym za wschodnią granicą RP. W raporcie wytknięto polskim służbom konsularnym szereg uchybień związanych z tym obowiązkiem. Jako przykład podano m.in. opieszałość konsula w kwestii odebrania Kart Polaka ukraińskim nacjonalistom pozującym z banderowską flagą w 2014 roku w Przemyślu. W wyniku tego zaniechania dwóch z nich otrzymało pozwolenie na pobyt stały w Polsce. Według Najwyżej Izby Kontroli, głównymi problemami ws. wydawania Kart Polaka są: niewystarczająca liczba urzędników konsularnych zajmujących się tym zadaniem, brak szkoleń dotyczących przepisów ustawy o Karcie Polaka oraz brak profesjonalnego sprzętu do wykrywania sfałszowanych dokumentów. Jak informowaliśmy, NIK zaprezentowała wyniki swojej kontroli w Senacie.

Portal Kresy.pl opracował ekspertyzę, wykazując, że filozofią leżącą u podstaw nowelizacji ustawy o Karcie Polaka za rządów PiS jest ostateczna depolonizacja Kresów. Przygotowywane wówczas i wprowadzone zapisy mają na celu premiowanie obywatelstwem jedynie tych Polaków, którzy zdecydują się opuścić Kresy.

mam w dupie kresy one juz dawno nie istnieja to jest Ukraina czy Bialorus Polska nie ma i nigdy nie miala prawa do tych ziem

a
anty PISdy
12 grudnia, 8:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

12 grudnia, 9:39, Brzeszczot:

Dla komunistów i genderystów - literacka nagroda nobla i tefałen i pejsat. Dla Polaków - wartościowe i pouczające programy w naszej narodowej TVP, TV Trwam i TV Republika.

i pedofilia w waszym kosciele. wasz idolek jan pawel 2 byl tez pedofilem tak samo wyszynski i popieluszko. wasi moherowi wyznawcy sekty smoelsnkiej [wulgaryzm]a ze starosci haha. Europa i prawdziwi europejscy Polacy górą!

P
Polak ateista
11 grudnia, 16:47, Stanley Blade:

Wyciągnęli jakąś kobietę z kołtunem na głowie, prawdopodobnie komunistkę (podobnie jak tą wcześniejszą sprzed dwunastu lat, autorkę poematu "lenin" i "wstępującemu do partii"), o której nikt wcześniej nie słyszał, z przysłowiowego zadu...ia i obdarowali ją tzw. nagrodą nobla. Na pewno nie jest to Polka Katoliczka, ponieważ takich nie obdarowują tego typu nagrodami.

12 grudnia, 9:41, katolik z fary:

Z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przypuszczać, że tak właśnie było.

bo polscy katolicy umia tylko uprawiac pedofilie i klepać modlitwy czyli nie moga stworzyc nic orginalnego. Polactwo katolickie powinno dostac Nobla za bycie prymitywnymi anty- semitami i faszystami ktorzy zabiili wraz z SS mnostwo Zydow podczas wojny.

e
ewa
12 grudnia, 9:50, Gość:

Przypomnijmy, że według badań przeprowadzonych w 2015 roku pod kierunkiem prof. dr. hab. Mariusza Kowalskiego dla Fundacji Wolność i Demokracja, wśród posiadaczy Karty Polaka ponad 10% oficjalnie deklarowało inną narodowość niż polska. Stanowiło to zaprzeczenie idei tego dokumentu. Sam autor badań zaznaczał, że takich osób jest prawdopodobnie znacznie więcej. Największy udział nie-Polaków (Ukraińców) wśród ankietowanych posiadaczy Karty Polaka zanotowano na Wołyniu (1/3 ankietowanych), w łuckim okręgu konsularnym. Wysoki odsetek nie-Polaków (Białorusinów) stwierdzono też w okręgu grodzieńskim, gdzie ponadto, według badań ankietowych, 20% posiadaczy Karty Polaka nie miało ani jednego dziadka Polaka.

a kogo to obchodzi...im wiecej imigrantow tym lepiej bo potrzebujemy rak do pracy

m
marek
12 grudnia, 08:58, znaffca:

Dla Polaków - literacka nagroda Nobla. Dla PiSiorów - nagroda Eurowizja Junior. Taka różnica.

13 grudnia, 8:50, Gość:

Dla ciebie GWno

haha dobre...A PIS i ich ciemny kler powinni dostac Nobla za faszyzm i pedofilię- to taki idealny Nobel dla prymitywnego polactwa

P
PIS to dno
11 grudnia, 12:07, Gość:

A Bolek TOWARZYSZył POdczas ceremoni

11 grudnia, 14:28, .:

Piierdolisz pisowski tłuku

13 grudnia, 8:55, Gość:

MOrda w kUBeł łachu

A czemu ci sami posłowie z PIS nie zaglosuja zeby dac odszkodowania tym ktorych ich katolicki kler gwałcił lub maltretował jako dzieci? Czemu nie dadza tym ktorych na miliony zlotych oszukal Kaczynski w aferze Get Backu czy SKOKOW? Czemu nie tym ktorych okradł, opluł i oszukał Rydzyk? Czemu nie tym ktorych ksieza oszukali na miejsca na cmentarzach, celowo sprzedajac dwom roznym rodzinom te same miejsca i potem mowiac ze maja balagan w dokumentacji? Czemu nie kobietom bitym w katolickich rodzinach w imie "katolickiej moralnosci i patriachiatu" ? Wreszcie czemu nie tym kobietom, ktore nie mogly w cywilizowany sposob zrobic aborcji i musialy pozbyc sie niechcianego balastu przez wyrzucenie ich dzieci na śmietnik lub zakopanie kolo domu? Rzadko kiedy zdarza sie na Swiecie cos tak ohydnego i plugawego jak polski katolicyzm i PISowski faszyzm. Ale z pomoca nowoczesnej Europy, nieuchronnego postępu historii i wszystkich ludzi dobrej woli rozprawimy sie z tym rakiem na ciele polskiego narodu jakim jest kosciol rzymskokatolicki i ich PIS.

Dodaj ogłoszenie