Olimpiada Solidarności. Uczniowie z Podkarpacia walczą o...

  Olimpiada Solidarności. Uczniowie z Podkarpacia walczą o finał [ZDJĘCIA]

  Anna Janik

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Do wojewódzkiego etapu Olimpiady Solidarności przystąpili uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia.
  1/10
  przejdź do galerii

  Do wojewódzkiego etapu Olimpiady Solidarności przystąpili uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia. ©Krzysztof Kapica

  Do wojewódzkiego etapu Olimpiady Solidarności przystąpili uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia. Nazwiska tych, którzy będą reprezentować nasz region w finale poznamy o godz. 14.
  Dziś w całej Polsce podczas etapu wojewódzkiego Olimpiady Solidarności uczniowie szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali swoją wiedzę z dwóch dekad historii lat 1970-1980. Na Podkarpaciu test składający się z różnorodnych zadań w I LO w Rzeszowie pisało 46 osób. Musieli m.in. porządkować chronologicznie wydarzenia z tamtego okresu i przyporządkować je do określonych osób, rozpoznać działaczy i działaczki "Solidarności" na zdjęciach, wykazać się wiedzą o sekretarzach KC PZPR.

  Do etapu finałowego dotrą tylko 3 osoby z każdego województwa, które uzyskają najwyższą liczbę punktów. Ich nazwiska poznamy dziś o godz. 14. Laureaci utworzą drużynę wojewódzką, która w finale będzie pracować na wspólny sukces. Zwieńczeniem rywalizacji będzie finał, zaplanowany na 7 i 8 czerwca 2017 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, na którym wystąpi zespół COMA, ambasador IV edycji konkursu.

  Laureaci Olimpiady Solidarności otrzymają indeksy na uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński i Gdańsk), a także bony na publikacje IPN oraz stypendia naukowe. Nagrody pieniężne czekają również na nauczycieli drużyn, które znajdą się na podium.

  Zobacz galerię

  Trójką laureatów, którzy zdobyli najwięcej punktów i tym samym będą reprezentować Podkarpacie podczas finału zmagań we Wrocławiu zostali Magdalena Olech, uczennica Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie (52 punkty), Monika Kiełb z II LO w Rzeszowie (48 punktów) i Hubert Wejman z II_LO w Mielcu(47 punktów). Jak zdradzili, przygotowując się do olimpiady obejrzeli nie tylko wszystkie filmy dokumentalne polecone przez organizatorów i przeczytali polecone książki, ale uzupełniali wiedzę np. rozmawiając ze świadkami tamtych wydarzeń.

  - Mój dziadek był działaczem regionalnym „Solidarności”, był internowany, dlatego temat tamtych wydarzeń w mojej rodzinie od zawsze był żywy - zdradza Magdalena Olech. - To właśnie dziadek pokazywał mi dokumenty z tamtych czasów, ulotki, dzielił się wspomnieniami - dodaje.

  Jak zdradził Hubert, choć jest na profilu matematycznym, historia była jego pasją od gimnazjum.

  - A wydarzenia z tego konkretnego okresu miały największy wpływ na to, w jakich warunkach żyjemy dziś - opowiadał Hubert. - Na pewno do jej poznawania zachęcił mnie wolontariat w akcji „Odmalujmy Polskę, w której razem ze znajomymi remontowaliśmy dom pewnej pani, która była łączniczką „Solidarności” walczącej. To był kontakt z żywą historią - dodawał.

  Z kolei dla Moniki Kiełb, nieocenionym źródłem wiedzy były wspomnienia jej rodziców, którzy byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń.

  - Do olimpiady przygotowywałam się już od ferii, a te ostatnie kilka dni to był czas wyjątkowo intensywnej nauki. Stres był duży, dlatego jest szczęśliwa i zdziwiona, że byłam druga - mówiła Monika. - To, co oprócz samej wiedzy wyniosłam z tego konkursu to podziw i szacunek dla ludzi, często młodych, którzy byli gotowi walczyć o swoje przekonania. Wspólnie zastanawialiśmy się z innymi uczestnikami, czy my dziś mielibyśmy w sobie tyle odwagi - dodała.

  Do wygrania indeksy na studia


  Laureaci utworzą drużynę wojewódzką, która w finale będzie pracować na wspólny sukces. Będą musieli przygotować reportaż na zadany przez organizatorów temat. Zwieńczeniem rywalizacji będzie finał, zaplanowany na 7 i 8 czerwca 2017 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, na którym wystąpi zespół COMA, ambasador IV edycji konkursu. Laureaci Olimpiady Solidarności dostaną indeksy na uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński i Gdański, a także bony na publikacje IPN oraz stypendia naukowe. Nagrody pieniężne czekają również na nauczycieli drużyn, które znajdą się na podium.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie