Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera w amfiteatrze w Cieszanowie i zamku w Dubiecku

Norbert Ziętal
- Wystawieniem opery chcieliśmy przełamać kolejną barierę niemożności w Podkarpackiem. I udało się – mówi Adam Halwa, dyr. Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
- Wystawieniem opery chcieliśmy przełamać kolejną barierę niemożności w Podkarpackiem. I udało się – mówi Adam Halwa, dyr. Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Norbert Ziętal
- Przygotowaniem tej opery chcieliśmy przełamać kolejną barierę niemożności - mówią w przemyskim Centrum Kulturalnym. "Wesele Figara na Kresach" zostanie wystawione w dwóch miastach Podkarpacia - Cieszanowie i Dubiecku.

Adam Halwa, dyr. CK, nie ukrywa dumy.

- To nasz kolejny projekt, który przełamuje barierę niemożności i stereotypy związane z województwem podkarpackim. Zarazem ukazuje dynamizm i kreatywność naszej instytucji. Nie jest sztuką zamówić propozycje kulturalne z zewnątrz. Sztuką jest ich tworzenie na bazie lokalnego kapitału ludzkiego, o którym tak często mówi się, że jest niewykorzystany - mówi Halwa.

Przedstawienie "Wesele Figara na Kresach" jest formą kontynuacji wystawionej w 1985 r., na scenie ówczesnego Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (dawna nazwa CK), "Cyrulika sewilskiego Giovanniego Paisiella.

[obrazek2] (fot. Archiwum)- Można powiedzieć, że jest to dokończenie, po 25 latach, pewnego biegu historii - dodaje Halwa.

Organizatorem projektu, obok przemyskiego CK, jest również Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. Opera zostanie wystawiona w niezwykłych sceneriach. 4 września w Amfiteatrze w Cieszanowie oraz 5 września w Zamku w Dubiecku. Początek o godz. 19.

"Wesele Figara" to XVIII - wieczna opera z muzyką napisaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta i librettem stworzonym przez Lorenzo de Ponte, na podstawie sztuki Pierre'a Beaumarchais'go "Le marriage de Figaro" z 1786 r.

Reżyserką spektaklu "Wesele Figara na Kresach" jest Christine Cyris, absolwentka Hamburskiego Studia Operowego, związana z Teatrem w Lucernie. Od strony muzycznej nad dziełem czuwa Andrzej Borzym jr. Wykonawcami będą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

- Projektowi będzie towarzyszyć Galicyjska Orkiestra Kameralna, składająca się z muzyków przemyskich, rzeszowskich i krakowskich. To celowe, gdyż jednym z podstawowych celów projektu jest promocja naszych rodzimych artystów - mówi Halwa.

Przedstawienia odbędą się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podkarpackich wojewody i marszałka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24