Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opętanie

ANTONI ADAMSKI
Pod okiem artysty Krzysztofa Motyki pomnik zawijali alpiniści. Podwieszali plastikowe niebieskie taśmy dyndając na sznurowych drabinkach. Pomnik Walk Rewolucyjnych dwa dni stał zawinięty. W sobotę Motyka go odwinął. - No, teraz jest odczarowany - orzekł.

Po co to zawijanie? - To taka zabawa. Chcę usunąć zły czar poprzedniej epoki - tłumaczy Motyka. Ma temu pomóc wprowadzenie współczesnej, plastikowej kolorowej dekoracji w śmiertelnie poważny, socrealistyczny monument.

Tadeusz Porzuczek z Kozodrzy: - Jak można kpić, jak można montować na pomniku jakieś sznurki!
Tadeusz Porzuczek z Kozodrzy: - Jak można kpić, jak można montować na pomniku jakieś sznurki! KRYSTYNA BARANOWSKA

Młodzież: - To taki punkt "G" Rzeszowa. Tutaj umawiamy się na spotkania i żeby pojeździć na deskorolkach (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)Reakcje przechodniów obserwowaliśmy na gorąco. Co to jest? Po co to jest?
- To dekoracja na Komunię (mama z dzieckiem w wieku komunijnym).
- Zaczyna się remont pomnika (najczęstsze wskazania - siedmioro przechodniów).
- To dekoracja z okazji wejścia do Unii.
- A złote gwiazdki gdzie? (dialog dwojga Rzeszowian w wieku średnim).

Rzeszowski punkt G

Schody pod pomnikiem obsiadła młodzież. - To taki punkt "G" Rzeszowa. Tutaj umawiamy się, żeby pojeździć na deskorolkach - rzuca Łukasz. Kiedy dowiaduje się, że dyndający na pomniku plastik, to instalacja artystyczna, mówi: - A już myślałem, że chcą zburzyć. Byłoby szkoda...
- Ładniej z tymi taśmami niż bez nich. Pomnik pociemniał ze starości. Kolorowy plastik go ożywia - ocenia Krzysiek.
- Beznadziejne i głupie - krótko kwitują prace alpinistów dwie dziewczyny (nie chcą podać imion).
Pomnik w Anglii i w Czechach
- Mam kumpla w Anglii, który był kiedyś w Polsce - opowiada Jurek. - Przejeżdżał przez Rzeszów i nigdy go nie zapomni. "A, to jest to miasto, gdzie stoi "concrete pussy" (z tłumaczenia rezygnujemy) - powiedział mi niedawno, gdy odwiedziłem go w Londynie. Szkoda, że nie ma go przy tym zawijaniu.
Refleksje lekarza: - Tego pomnika się nie zapomina. Wielkie to, śmiertelnie poważne i bez wyrazu. Niech pan popatrzy: kobitka na pomniku rwie się do walki, jakby miała ze dwa promile we krwi. Chłop, robotnik i żołnierz mają ponure gęby. Takie jak ci, którzy kiedyś odprawiali tu masówki. A Czesi mają poczucie humoru. Oni nie burzyli socrealistycznych monumentów, tylko malowali je na różowo. Wygląda to teraz, jak prosiaczek na cokole. I dobrze. A u nas wszystko musi być śmiertelnie poważne. Władze Rzeszowa dorobiły do tej największej na świecie .... (niecenzuralne) herb miasta. Dokładnie w tym miejscu, gdzie powinna być łechtaczka. Tylko proszę nie podawać nazwiska, ja tu mieszkam i leczę!
Lesław Wais, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury: - Fajna akcja. Ożywia miasto. Nikt nie przejdzie obojętnie. Dobry pomysł.
Roman Orłowski z Ustrzyk Dolnych: - Od siedmiu lat pracuję w Rzeszowie. Jestem tu pięć dni w tygodniu i jeszcze tego pomnika nie zauważyłem. A te taśmy? To kicz. Zupełnie nie pasują.

Jak można kpić

[obrazek5] Tadeusz Porzuczek z Kozodrzy: - Jak można kpić, jak można montować na pomniku jakieś sznurki! (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)Tadeusz Porzuczek z Kozodrzy: - Zróbcie mi zdjęcie! Znam ten pomnik. Niech zostanie tak, jak było. Ludzie walczyli, oddali życie. Jak można z nich kpić, jak można montować na pomniku jakieś sznurki! Niech pan popatrzy: jedni jeżdżą mercedesami, a drudzy nie mają co do gęby włożyć. Mam zasiłek przedemerytalny: pięćset trzydzieści na rękę. Z tego muszę wyżyć. Przyjeżdżam do Rzeszowa zbierać butelki i puszki po piwie. Ja tam za komuną nie jestem, ale chcę, żeby ludzie pracy żyli godnie. Pracowałem uczciwie przez całe życie. I co z tego mam?
Halina Rusin z Rzeszowa: - Przesadzają, przesadzają - zupełnie jak ogrodnicy. Tyle powiem o artyście i tej jego - pożal się Boże - akcji na pomniku. Chore to i głupie. Nie da się cofnąć historii. Pozostanie taka, jaka była. A to, co się dzisiaj przemilczy i tak później wyjdzie na jaw. Dziś brakuje nam życzliwości, współczucia, najprostszych ludzkich uczuć. Pyta pan, co to ma do rzeczy? A to, że pieniądze można wydać na pomoc potrzebującym, zamiast na owijanie pomnika.

Refleksje artystyczne (podsłuchany dialog):

Javacheff Christo, ur. 1935, awangardowy artysta pochodzenia bułgarskiego. Znany z akcji opakowywania. Opakowywał m.in. fragmenty otoczenia i budynki np. fragment wybrzeża Australii, most Pont Neuf w Paryżu, Reichstag w Berlinie.

- To taki Christo dla ubogich. Dziadostwo. Nie mają pieniędzy na porządne owinięcie rzeźb na pomniku. Ledwo trochę taśmy kupili. Cała rzeźba spod tego prześwituje.
- A bo u nas bieda. Na kulturę zawsze brakuje.
- Na taką kulturę: wtórną, miałką, pseudoawangardową, to może zabraknąć. Problem w tym, że dzieci nie mają pieniędzy na bilet do muzeum. Nauczyciel zakłada ze swoich i rzadko te pieniądze odzyskuje.

Co jeszcze można owinąć?

[obrazek7] Krzysztof Motyka: - Teraz pomnik jest odczarowany (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)- Może tego żołnierza na pl. Ofiar Getta? Stoi sobie samotny, pociemniały ze starości i nikt się nim nie zajmuje.
- ... (niecenzuralne) se owiń idioto!
- Naszych polityków z Podkarpacia. Bo oni tylko nawijać i owijać w bawełnę potrafią. A województwo biednieje.
- Nie ma pan większych zmartwień?
- Wiesz pan, ta Rzeszowska Wielka ... (chodzi o pomnik) to na mózg promieniuje. Dlatego co poniektórzy mieszkańcy tego miasta myślą tak, jakby opipieli. Dziś masz pan najlepszy przykład.
W sobotę niebieska taśma została zdjęta. Grały kapele młodzieżowe. W poniedziałek ludzie idący do pracy zobaczyli Pomnik Walk Rewolucyjnych po staremu. Nie zmartwiło to nikogo: cieszyli się, że jeszcze mają pracę.

Co by tu jeszcze zawinąć?

Czekamy Wasze inspiracje dla kolejnych artystycznych instalacji.
Piszcie listy i maile: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24