Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opiekun seniora to przyszłościowy zawód

Małgorzata Motor
Archiwum
Rozmowa z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą z WSIiZ w Rzeszowie

- Brytyjski rynek pracy potrzebuje opiekunów osób starszych.

- Nie dziwi mnie to, bo generalnie społeczeństwo europejskie, w tym angielskie, po prostu się starzeje. Proces ten jest już zauważalny i będzie przyspieszał. Jak podaje Komisja Europejska, do 2060 roku prawie co trzeci Europejczyk będzie miał powyżej 65 lat. Związane jest to z wydłużeniem okresu życia, zwłaszcza w krajach zachodniej Europy, gdzie jest mocno rozwinięty system opieki zdrowotnej. Poza tym rodzi się coraz miej dzieci, a to też ma wpływ na wskaźniki.

- Opiekun seniorów będzie coraz bardziej poszukiwany?

- Patrząc na dane dotyczące demografii, to rzeczywiście - jest to zawód przyszłościowy. Obecnie ocenia się, że do 2060 roku na każdego emeryta lub rencistę przypadać będą zaledwie dwie osoby w wieku produkcyjnym. Dziś przypadają cztery osoby. Generalnie cała gama profesji związanych z opieką nad osobami starszymi już od kilku lat wymieniana jest w wielu raportach jako ta grupa, która będzie tworzyć coraz większą liczbę miejsc pracy.

- Problem może być też z pielęgniarkami. Marnie zarabiają, więc coraz częściej wyjeżdżają za granicę.

- Jeśli nie uda się nam zatrzymać tego procesu, będzie to poważny problem w polskiej służbie zdrowia. Na Zachodzie zawód ten jest ceniony. Idą za tym też wyższe wynagrodzenia. Nasze pielęgniarki, z dość gruntownym wykształceniem, szybko odnajdują się w szpitalach za granicą. Nawet praca Anglii w domu seniora jest bardziej atrakcyjna finansowo niż w polskim szpitalu.

- Jeśli wyjadą z Podkarpacia osoby, które mogą opiekować się starszymi, co się stanie z naszymi seniorami?

- Sytuacja seniorów z Polski, a zwłaszcza z naszego regionu, jest diametralnie inna. Zwłaszcza jeśli chodzi o poziom życia, a tym samym - komfort i jakość opieki. W naszym regionie seniorzy nie mogą zbytnio liczyć na opiekę poza najbliższą rodzinną. Związane jest to głównie ze słabym zabezpieczeniem ekonomicznym, czyli bardzo niskimi uposażeniami emerytalnymi czy rentowymi, w porównaniu z mieszańcami Anglii czy innych krajów zachodniej części Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24