Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaci się zmienić dostawcę prądu i gazu

Józef Lonczak
Opłaci się zmienić dostawcę prądu i gazu
Opłaci się zmienić dostawcę prądu i gazu Archiwum
Polacy coraz częściej zmieniają dostawcę prądu i gazu. Taka zmiana sprzedawcy jest bezpłatna i prosta oraz płyną z niej korzyści.

 

Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, coraz więcej klientów korzysta z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. W kwietniu br. zmiany sprzedawcy dokonało ponad 14 tys. gospodarstw domowych, a w maju 2014 r. liczba ta wzrosła do  ponad 16 tys. Rośnie również liczba klientów zmieniających dostawcę gazu.

Łatwo zmienić dostawcę
Polacy coraz częściej decydują się na zmianę sprzedawcy prądu i gazu. Dzieje się tak, bo rośnie świadomość wśród konsumentów i coraz więcej osób wie, że zmiana sprzedawcy jest bezpłatna i prosta. Oczywiście są z tego korzyści, bo ze względu na ogromną konkurencję sprzedawców, firmy oferujące prąd i gaz konkurują między sobą nie tylko cenowo. Dodatkowo oferują inne korzyści np. zniżki, gwarancje cenowe oraz usługi dodatkowe i to w cenie niższej od konkurenta.

Przypomnijmy, od 2007 r. każdy może zmienić dostawcę energii. Taka zmiana nie jest zbyt kłopotliwa, bo nie wymaga wielu formalności, a co ważne, jest bezpłatna. Mogą ją przeprowadzić zarówno mieszkający w domkach jednorodzinnych jak i w blokach mieszkalnych.

Gaz i prąd
Podobnie jest ze zmianą dostawcy gazu, choć tu ruch na rynku Klientów indywidualnych dopiero się zaczyna. - Pod koniec maja Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził naszą taryfę na sprzedaż gazu klientom indywidualnym i dwa dni później rozpoczęliśmy sprzedaż. W pierwszym tygodniu sprzedaży podpisaliśmy 1000 umów na dostawy gazu, a po niespełna dwóch miesiącach wynik sięgnął kilku tysięcy. Klienci, którzy kupują od nas prąd i gaz w pakiecie mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w czasie obowiązywania umowy – mówi Grzegorz Bruski, wiceprezes Energetycznego Centrum (EC) ds. sprzedaży i marketingu.

Z danych URE wynika, że od 2007 do czerwca br. zmiany sprzedawcy energii elektrycznej dokonało ponad 185 tys. odbiorców w gospodarstwach domowych. Natomiast sprzedawcę gazu zmieniło do końca I kwartału 2014 r. 480 podmiotów. W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2014 roku nowych regulacji, nowi sprzedawcy mogą już świadczyć usługi sprzedaży i dystrybucji gazu na terenie całej Polski.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie sprzedawcy?
Na stawki za jednostkę energii, wysokość opłaty handlowej, okres, na który możemy podpisać umowę, oraz dodatkowe gwarancje. Wielu sprzedawców daje klientom indywidualnym gwarancję stałej ceny, która chroni przed podwyżkami. Niektóre firmy jak Energetyczne Centrum SA umożliwiają też swoim klientom obniżenie stawki za energię już w trakcie trwania umowy, dzięki gwarancji niskiej ceny. Oznacza to, że nawet w wypadku podwyżek cen na rynku klient nic nie traci.
Zmiana sprzedawcy gazu, podobnie jak energii elektrycznej, jest bezpłatna i nie wymaga wielu formalności.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24