Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkan Otto uderzył w Polskę. Przybywa interwencji. "Dziś też niebezpiecznie"

Wideo
od 16 lat
Orkan Otto, zwany również Ulfem, uderzył w Polskę. Żywioł spowodował, że strażacy mieli niezwykle pracowitą noc. Do tej pory na terenie kraju odnotowano 3200 interwencji. Najwięcej szkół wichury wyrządziły w woj. pomorskim. Choć wiatr powoli słabnie, sytuacja wciąż pozostaje niebezpieczna. Straż Pożarna apeluje o szczególną ostrożność.

Spis treści

Orkan Otto uderzył w Polskę. Na wybrzeżu wciąż niebezpiecznie

Orkan Ulf, czy też Otto (obie nazwy są stosowane zamiennie przez IMGW) uderzył w Polskę w piątek 17 lutego wieczorem. W związku z potężnym wiatrem w całym kraju minionej nocy było bardzo niebezpiecznie. Obecnie sytuacja powoli się uspokaja.

Po godz. 5 IMGW odwołał alerty 2 stopnia przed silnym wiatrem dla woj. wielkopolskiego, śląskiego, opolskiego, lubuskiego oraz dla części woj. małopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Nadal silnie wieje na wybrzeżu. Według prognoz, także tam wiatr będzie powoli słabnąć.

Najsilniejsze maksymalne porywy, do 198 km/h odnotowano w nocy na stacji synoptycznej na Śnieżce.

Ciężka noc dla strażaków. Już ponad 3 tysiące interwencji

Komendant Główny PSP poinformował w sobotę przed południem, że strażacy podjęli ponad 3200 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.

Podziękował strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhom Ochotniczej Straży Pożarnej za trudną służbę oraz poświęcenie i zaangażowanie w udzielaniu pomocy mieszkańcom.

"Apeluję o szczególną ostrożność. Dzisiaj nadal będzie niebezpiecznie" – przestrzegł Bartkowiak.

Wcześniej rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że działania strażaków polegały głównie na usuwaniu przewróconych drzew oraz połamanych gałęzi.

Najczęściej, strażacy interweniowali na terenie woj. pomorskiego.

W nocy z piątku na sobotę wskutek silnego wiatru ranna została jedna osoba. Do zdarzenia doszło w Tczewie, przed godz. 4 rano. Samochód, którym podróżowało pięć osób, uderzył w leżące drzewo. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Jak przekazał Kierzkowski, niektóre ze strażackich interwencji w kraju były spowodowane tym, że wiatr uszkodził budynki lub sprowadził zagrożenie na drogach.

W Brusach w powiecie chojnickim (woj. pomorski) ściana pustostanu pochylała się przy drodze wojewódzkiej. Na budynek był nałożony nakaz rozbiórki, więc na miejsce sprowadzono ciężki sprzęt. Pustostan został rozebrany. Działały cztery zastępy.

Z kolei w Darżewie w powiecie lęborskim (Zachodniopomorskie) w piątek wieczorem pociąg osobowy uderzył w konar zalegający na torach. Nikt nie został ranny, skład po usunięciu konara kontynuował bieg. Interweniowały cztery zastępy.

Również w piątek wieczorem przy dworcu w Sopocie na torach leżał kawałek elewacji o wymiarach 4x5m. Wstrzymany został ruch kolejowy SKM, interweniował zastęp strażacki.

W Wielkopolsce, w Dąbrowie (pow. turecki), po północy doszło zaś do pożaru turbiny wiatrowej na wysokości 30 m. Strażacy zabezpieczyli teren wokół obiektu, a pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie od turbiny.

W tym województwie wiatr również uszkodził dachy budynków mieszkalnych, w tym w miejscowościach Lusowo (pow. poznański) i Lipia Góra (pow. chodzieski).

Sztorm na Bałtyku

Jak podaje IMGW, porywy wiatru na Wybrzeżu osiągają 120 km/h przy prędkości średniej około 80 km/h. W głębi lądu miejscami wieje w porywach 100 km/h. Na Bałtyku występuje sztorm (12 w skali Beauforta).

Alerty RCB

RCB poinformowało w piątek, że prognozy wskazują, że wiatr będzie wiał ze średnią prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, a na wybrzeżu do 125 km/h. "Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę" - podało RCB. W związku z tym, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu tzw. Alert RCB.

Do mieszkańców całego kraju wysyłany jest sms o treści: "Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

RCB przypomniało też, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkowaniu samochodów w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknięciu okien i drzwi, pozostaniu w domu, jeżeli jest to możliwe. Zalecono, aby nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - podkreśliło RCB.

Temperatury w Polsce. Czy będzie ciepło?

Temperatura w Polsce, mimo orkanu Otto będzie na plusie. W sobotę 18 lutego zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Okresami w całym kraju będzie padał deszcz, na północnym wschodzie i w górach będzie padał deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach śnieg. Na południu suma opadów może wynieść do 15 mm. Wysoko w górach spadnie 5 cm śniegu w Sudetach i 15 cm w Tatrach.

Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 7 stopni w centrum kraju, do 10 stopni na zachodzie.

Wiatr zachodni, początkowo będzie silny i bardzo silny, w porywach do 115 km/h na Wybrzeżu, do 90 km/h na północy i do 70 km/h na południu. Będzie dość szybko słabł, najpierw na zachodzie kraju, a na koniec na północnym wschodzie. W Sudetach porywy wiatru wyniosą do 140 km/h, w Tatrach do 110 km/h. Tam będą zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami występujące opady deszczu, deszczu ze śniegiem a w górach śniegu. Najwięcej tych opadów będzie na południu kraju, gdzie spadnie ok. 10 mm deszczu, a wysoko w górach w Sudetach spadnie 5 cm śniegu, w Tatrach 10 cm.

Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na północy kraju do 5 stopni na południu Polski.

Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywy wiatru wyniosą do 60 km/h na Wybrzeżu i na krańcach południowych. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wyniosą do 70 km/h. Wiatr zachodni i północno-zachodni.

Ochłodzi się w niedzielę 19 lutego, temperatura wyniesie od zera w górach, do maksymalnie 6 stopni w woj. kujawsko-pomorskim. W nocy z niedzieli na poniedziałek już w większości województw temperatura będzie minusowa. Najgorzej będzie w górach, tam nawet minus 8 stopni. Tylko północne krańce Polski będą na plusie. Niestety będzie to tylko 1 stopień Celsjusza.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, PAP

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orkan Otto uderzył w Polskę. Przybywa interwencji. "Dziś też niebezpiecznie" - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24