Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ornitolodzy przy wsparciu leśników odbudowują na Podkarpaciu zniszczone przez wichury orle gniazda [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Współpracę służącą ochronie orłów nawiązały nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Komitet Ochrony Orłów. Efektem porozumienia jest odbudowa gniazd zniszczonych przez wichury i burze.

Leśnicy i ornitolodzy wymieniają się informacjami oraz prowadzą wspólny monitoring gniazdowania i stref ochrony gniazd największych latających drapieżców. Przewidziano również specjalistyczne szkolenia dla leśników z tego zakresu.

W ubiegłym roku odbudowano pięć zniszczonych gniazd - dwa orła przedniego i trzy orlika krzykliwego - na terenach nadleśnictw Komańcza, Dukla, Rymanów i Ustrzyki Dolne.

- Mało kto ma świadomość, że gniazdo orła posadowione jest często na wysokości ponad 30 metrów nad ziemią i wejście do niego nawet przy bezwietrznej pogodzie wymaga sporego wysiłku. Poza tym średnica i wysokość gniazd, sięgająca półtora metra, a czasem nawet dwóch metrów, nie ułatwia nam zadania

- zaznacza dr Marian Stój, koordynator działań w Regionie Podkarpackim KOO.

Wsparcie finansowe prac zapewniły podkarpackie nadleśnictwa. Już w lutym przy sprzyjającej pogodzie zaczną się gody orłów przednich, a na przełomie drugiej i trzeciej dekady marca w gniazdach pojawią się jaja, z których początkiem maja wylęgną się pisklęta.

- Dla ochrony miejsc gniazdowania tych rzadkich ptaków tworzone są specjalne strefy ochrony – w promieniu 200 metrów od drzewa z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów - informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Obecnie na terenie lasów RDLP w Krośnie istnieją 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego na łącznej powierzchni 701 ha oraz 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego, obejmujących łącznie prawie 2,7 tys. ha lasów.

- Obydwa gatunki tworzą dość stabilne populacje - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Żubry z Mucznego w Bieszczadach. Możesz je spotkać w Zagrodzie Pokazowej Żubrów prowadzonej przez Nadleśnictwo Stuposiany.

Żubry z Mucznego w Bieszczadach. W Zagrodzie Pokazowej Żubró...


ZOBACZ TEŻ: Ten tłuściutki bóbr wie jak o siebie zadbać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24