Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Os. Grota-Roweckiego w Rzeszowie. To nie jest zwykłe blokowisko! [PODNIEBNY RZESZÓW]

materiał promocyjny
Wideo
od 16 lat
Osiedle Grota-Roweckiego to tylko nudne bloki? Nic z tych rzeczy! Ulica Hetmańska i jej okolice kryją w sobie wiele ciekawostek i zapomnianych historii. Dziś opowiemy Wam o niektórych z nich.

Granice osiedla Grota - Roweckiego wyznaczają ulice: Dąbrowskiego, Powstańców Warszawy, pl. Śreniawitów oraz Wisłok. Jego osią jest ulica Hetmańska, którą po wojnie na kilkadziesiąt lat przemianowano na ul. Obrońców Stalingradu. Tak też nazwano dwa duże zespoły mieszkaniowe, których budowę wzdłuż wspomnianej ulicy, rozpoczęto w latach 50. Osiedle Obrońców Stalingradu I powstało po lewej stronie ulicy (idąc od strony dawnej WSK), natomiast nr II po prawej. W ramach tej drugiej inwestycji zbudowano m.in. najwyższe w tamtym czasie budynki w Rzeszowie, czyli 11-piętrowe bloki stojące przy ul. Lenartowicza, choć ich los - z uwagi na obowiązujące w tamtym czasie limity windowe - był niepewny.

Po co ten łuk?

Ciekawostką jest, że układ przestrzenny osiedla złożonego z wybudowanych w latach 1955-1960 bloków stojących przy ul. Hetmańskiej, Czackiego i Staszica oraz przedwojennej przychodni, wpisany jest do rejestru zabytków. Na tej samej liście znajduje się również m.in. kilka kamienic stojących przy ulicy Hetmańskiej, ogrodzenie stadionu miejskiego oraz nietypowy blok nr 32. Ten budynek (1955r.) wyróżnia się w ciągu zabudowy charakterystycznym łukiem. Skąd on się tam wziął? Podczas budowy obecnej siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji, na początku lat 50., architektonicznej koncepcji otwarcia w kierunku wschodnim, doczekał się plac położony naprzeciwko - po drugiej stronie ulicy Dąbrowskiego. W założeniach oś zieleni miała prowadzić stamtąd na zachód, aż do budowanego w tym samym czasie osiedla. Wymyślono, że ciąg ten przejdzie przez wielki łuk. Koncepcji osi nie udało się zrealizować, ale sam łuk powstał.

Po prostu Bulwary

Sporą część osiedla zajmuje Park Kultury i Wypoczynku, który rzeszowianie nazywają po prostu Bulwarami. To jedno z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku mieszkańców, które latem tętni życiem od rana do późnej nocy. Jak pisze Władysław Hennig w swojej książce „Alfabet Rzeszowa”, park powstał w drugiej poł. lat 60., a część prac związanych z zagospodarowaniem tego terenu wykonana została przez samych mieszkańców w ramach prac społecznych.

Na Bulwarach (niedaleko pieszej kładki) znajduje się pomnik legendarnego przewoźnika Stanisława Nitki, który przez wiele lat na swoim promie przeprawiał w tym miejscu rzeszowian przez Wisłok.

Zapomniana rzeźba

Spacerując po osiedlu warto na chwilę zatrzymać się także przy rzeźbie stojącej niedaleko kościoła oo. Saletynów - przy skrzyżowaniu ul. Wincentego Pola i Dąbrowskiego. „Wyzwolenie przestrzeni”, bo taki nosi tytuł, upamiętnia ofiary katastrofy lotniczej, do jakiej doszło w połowie lat 60. nad osiedlem Piastów.

Na filmie pokazujemy m.in.:

  • Wisłok
  • Stadion Miejski „Stal” wraz z nową trybuną i boiskami
  • Bulwary wraz ze sceną, ścieżkami rowerowymi, miejscami do wypoczynku
  • Halę na Podpromiu
  • Most Karpacki
  • Most Zamkowy
  • Zespół Szkół Mechanicznych
  • Skatepark - w wersji „zimowej” i „letniej”
  • Dirtpark
  • Zabytkowe kamienice i wille
  • Zespół Szkół Plastycznych
  • ”Szafę” przy ul. Dąbrowskiego
  • Ulicę Lenartowicza i pierwsze w Rzeszowie wieżowce

W kolejnym odcinku Podniebnego Rzeszowa, odkryjemy tajemnice osiedla Piastów.

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie, zobacz czwartą część z serii „Podniebny Rzeszów” na nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage https://www.facebook.com/nowiny24/.

Odpowiedz na pytanie konkursowe w komentarzu posta dotyczącego czwartego odcinka „Podniebny Rzeszów”.
Pytanie brzmi: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partner naszego konkursu ufundował:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 zł,

Życzymy powodzenia!

Os. Grota-Roweckiego w Rzeszowie. To nie jest zwykłe blokowisko! [PODNIEBNY RZESZÓW]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 4

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24