Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle Kotuli - tu chcą mieszkać młodzi [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 24]

kum
Wideo
od 16 lat
Kotuli, potocznie nazywana Projektantem, to jedno z najprężniej rozbudowujących się osiedli w mieście. Bloki rosną tu jak grzyby po deszczu, przyciągając głównie młodych ludzi.

Osiedle Kotuli leży w północno-zachodniej części Rzeszowa, rozciągając się wzdłuż ulic Wiktora i Błogosławionej Karoliny. Obecnie mieszka tu około 5690 osób, choć niewątpliwie liczba ta będzie rosnąć, bo to jedno z najprężniej rozbudowujących się osiedli w mieście. Od nazwy inwestującej na tych terenach spółdzielni mieszkaniowej, rzeszowianie często mówią o tej części miasta po prostu „Projektant”.

Osiedle rozwojowe

Pierwsze bloki na os. Kotuli powstały w 1994r., już rok później biskup Kazimierz Górny powołał tu do istnienia nową parafię pod wezwaniem błogosławionej Karoliny Kózkówny, Dziewicy i Męczennicy. Została ona wydzielona z parafii: św. Rodziny, św. Mikołaja i Narodzenia NMP. W 1998 r. proboszczem parafii został mianowany ks. Jan Krynicki (jest nim do dzisiaj). Zanim jednak na osiedlu pojawił się kościół, wierni uczęszczali do tymczasowej kaplicy, która znajdowała się przy ul. Dukielskiej. Tego samego roku ogłoszono konkurs na projekt nowej świątyni, a rok później rozpoczęto budowę, która trwała 8 lat. W parafii znajdują się trzy relikwiarze z relikwiami: św. Jana Pawła II, bł. Karoliny Kózki i św. Floriana.

Bł. Karolina Kózkówna jest nie tylko patronką miejscowej parafii, ale także całej diecezji rzeszowskiej. Obok kościoła znajduje się także park jej imienia.

Człowiek z pasją

Osiedle swoją nazwę, rzecz jasna, wywodzi od nazwiska człowieka wyjątkowo z miastem związanego. Franciszek Kotula urodził się w 1900 r. w Głogowie Małopolskim, zmarł 83 lata później w Rzeszowie. Jego imieniem nazwano nie tylko miejskie osiedle, ale też ulicę (która - co ciekawe - tylko w części znajduje się na os. Kotuli), a także Muzeum Etnograficzne.

Nie przez przypadek, bowiem, jak opisuje go na swojej stronie Muzeum: „Od najmłodszych lat był zamiłowanym kolekcjonerem. Gdy został nauczycielem historii, swoje zbiory archeologiczne i etnograficzne wykorzystywał jako pomoce dydaktyczne. Gdy w 1935 r. Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej zleciło mu utworzenie Muzeum Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej, na początek przekazał mu swoje zbiory. Społecznie pełnił funkcję kustosza. ”. Po wojnie był dyrektorem Muzeum Okręgowego a potem kierownikiem Działu Etnograficznego.

W 1976r. Kotula otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Na stronie poświęconej wyróżnieniu czytamy: - Tworząc zbiory muzealne i bogate archiwum dokumentów pisanych i ikonograficznych Franciszek Kotula był równocześnie ogromnie płodnym autorem źródłowych prac historycznych, etnograficznych i folklorystycznych(...). Obszar między Wisłoką i Sanem jest dzisiaj w dużym stopniu poznany właśnie dzięki niemu.

Źródła: diecezja.rzeszow.pl, muzeumetnograficzne.rzeszow.pl, nagrodakolberg.pl, bl-karolina.eu.

W następnym odcinku z serii Podniebny Rzeszów pokażemy osiedle Załęże

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dwudziestą czwartą część z serii „Podniebny Rzeszów” na portalu nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym dwudziestego czwartego odcinka „Podniebny Rzeszów” udziel odpowiedzi na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Jury nagrodzi najciekawszy komentarz.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:
Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

Osiedle Kotuli - tu chcą mieszkać młodzi [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 24]
Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24