Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ósmoklasiści wybierają teraz szkoły średnie. Jakie zawody są poszukiwane?

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Ósmoklasiści teraz decydują, czy chcieliby się dalej uczyć w liceach, technikach i branżówkach. Kierują się pasjami, ale też coraz częściej perspektywami pracy.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się 16 maja. Już po pierwszych dniach rysują się preferencje. W liceach zainteresowaniem cieszą się m.in. klasy z rozszerzoną biologią i chemią, pod przyszłe studia medyczne, ale też oddziały, po których można pójść na studia politechniczne, prawnicze, informatyczne, humanistyczne, ekonomiczne. W technikach m.in. związane z branżami: budowlaną, lotniczą, gastronomiczną, informatyczną. Branżówki czekają na kandydatów.

Młodzież kieruje się zainteresowaniami, ale zwraca też uwagę na perspektywy pracy. Najlepiej świetnie płatnej. Poszukiwane zawody na rynku pracy?

- Z branży IT, m.in. informatycy, programiści, do obsługi baz danych - wylicza Krzysztof Powrózek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Dalej, kierowcy tirów z uprawnieniami do jazdy w kraju, za granicą, na wózki siodłowe, operatorzy maszyn, np. koparek, ładowarek, dźwigów, pracownicy branży budowlanej, fizjoterapeutycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, rolniczo-sadowniczej, handlowej, gospodarczej, krawieckiej, fryzjerskiej, związanej z obróbką drzewną, spawacze, ślusarze, hydraulicy, farmaceuci, pielęgniarki, stomatolodzy i pomoc, przedszkolanki, lekarze.

Zbigniew Pinkowski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych mówi, że dalej jest zapotrzebowanie na wszystkie zawody, które oferują, jak np. technik pojazdów samochodowych i mechatronik, bo nowoczesne auto naszpikowane jest elektroniką. Absolwenci mają zapewnioną pracę. Serwisy, warsztaty wyciągają po nich ręce.

Często firmy obejmują klasy patronatami. Dla przykładu, kształcąc mechanika motocyklowego szkoła współpracuje z Harley - Davidsonem.

HARMONOGRAM NABORU:

  • Do 24 czerwca - rejestracja i składanie wniosków o przyjęcie
  • 1 - 14 czerwca - przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych
  • 17 czerwca - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną pozytywnych wyników sprawdzianu uzdolnień kierunkowych
  • 24 czerwca - 14 lipca - dostarczanie dokumentów potwierdzających osiągnięcia; zmiana wyboru preferencji (przeniesienie wniosku o przyjęcie do innej szkoły ponadpodstawowej lub zmiana kolejności wybranych szkół)
  • 22 lipca - publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia
  • 22 - 28 lipca - potwierdzanie woli podjęcia nauki
  • 29 - publikacja list przyjętych
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24