Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej można zwiedzać za darmo [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Urząd Marszałkowski
Przez cały październik Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej k. Łańcuta można zwiedzać za darmo. Przez ten czas będą odbywały się tylko pokazowe warsztaty ceramiczne. 2 listopada po nabyciu nowej osobowości prawnej zrewitalizowany Ośrodek ruszy pełną parą.

1 października w otwarciu zrewitalizowanej zagrody uczestniczyli wyłącznie mieszkańcy wsi i osoby związane z projektem; 2-3 października Ośrodek został otwarty dla wszystkich gości, którym zaproponowano oprócz darmowego zwiedzania także koncerty i przedstawienia.

W Ośrodku stoją trzy nowe obiekty o elewacji z czerwonej cegły oraz chłopska chałupa i budynek gospodarczy, oba obiekty pochodzą z XIX wieku. Przy samej drodze i parkingu stoi sklep z lokalną ceramiką. Na prawo od bramy postawiono budynek, w którym znajduje się nowa duża pracownia ceramiczna. W centrum ośrodka, na wprost bramy, wybudowano budynek inspirowany murowaną stodołą przedzieloną sienią na wylot. Największy w Ośrodku budynek ma ascetyczną formę. W jednej części stodoły są wystawiane ceramiczne dzieła dawne i współczesne oraz zaprezentowane sylwetki mistrzów sztuki ceramicznej, od najbardziej znanej Władysławy Prucnal po najmniej Emilię Chmiel; w drugiej części stoi piec garncarski zbudowany na wzór innego, istniejącego do dziś na terenie Medyni, wiszą także zdjęcia pokazujące historię garncarstwa w regionie. W sieni umieszczono makietę medyńskiego zagłębia garncarskiego. W stodole i dwóch starych obiektach emitowane są na zasadzie pętli dźwiękowe materiały archiwalne.

W otwarciu Ośrodka Garncarskiego Medynia i nadaniu imienia Władysławy Prucnal drodze gminnej biegnącej do kościoła parafialnego uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przy drodze tej mieści się galeria Władysławy Prucnal, postawiono też przy niej tablice informacyjne o najsłynniejszej artystce z Medyni Głogowskiej z tekstami jej wierszy. – Wielu mieszkańców Medyni nie wiedziało, że Władysława Prucnal pisała wiersze - mówi Małgorzata Wisz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej.

Uchwałą rady gminy Ośrodek Garncarski Medynia wyjdzie spod egidy Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej i od 2 listopada będzie działał samodzielnie, jego zwiedzenia będzie biletowane. W Ośrodku będą organizowane lekcje ceramiczne dla zorganizowanych grup, dzieci i dorosłych, będzie pokazywane wypiekanie ceramiki w piecu. Rewitalizację ukończono po dwóch latach w ramach unijnego projektu, z tym że przygotowania do projektu trwały o wiele dłużej.

Do tej pory Zagroda Garncarska była czynna tylko sezonowo, warsztaty garncarskie odbywały się tylko w lecie.

Stara Zagroda powstała w 2000 roku. Celem ośrodka było zagospodarowanie kolekcji ceramiki zbieranej w latach 60. i 70. ub. wieku przez członków miejscowej OSP. W przypadającym na tamte lata szczytowym okresie funkcjonowania zagłębia garncarskiego w Medyniach Głogowskiej, Łańcuckiej, Pogwizdowie i Zalesiu działały 120 warsztaty garncarskie i ponad setka pieców. W chłopskich manufakturach pracowały całe rodziny. Dlatego jak podkreśla Małgorzata Wisz, otwarcie nowego Ośrodka było wielkim wydarzeniem dla mieszkańców Medyni. Byli tacy, którzy dopiero z legendy do makiety zagłębia garncarskiego dowiadywali się, że ich pradziadek miał w danym miejscu piec do wypalania gliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24