- Osseointegracja jest to innowacyjna metoda zaopatrywania pacjentów po amputacji w zakresie kończyn dolnych. Polega na implantacji śródkostnej implantu, który umożliwia mocowanie elementów protezy - wyjaśnia Mariusz Grela, właściciel Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych. - Część wewnętrzna nazwana jest endoprotezą, a część zewnętrzna egzoprotezą. Zabieg wykonuje się również jednoetapowo. Stabilne mocowanie implantu wewnętrznego endoprotezy umożliwia przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnej kończyny.
I dodaje, że zabieg umożliwia m.in. lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie i czucie podłoża zbliżone do naturalnego.
- Osseointegracja to sposób na lepsze życie, aktywne życie dla pacjentów po amputacji kończyn dolnych i w niedługim czasie górnych - dopowiada Mariusz Grela,
Ta innowacyjna metoda poprawia jakość życia przez to, że protezy mogą być noszone codziennie (24 godziny na dobę).
- Oprócz tego pacjent ma pełny zakres ruchu, stabilne połączenie protezy z ciałem, a także łatwość zakładania i ściągania protezy (5-10 sekund) - wylicza właściciel RZO. - Pacjent odczuwa również komfort podczas siedzenia (nie uwiera lej, czyli najważniejsza część protezy). Dodatkowo ma płynny i bezpieczny chód, pełna kontrola nad protezą oraz naturalny ruch stawu biodrowego.
Ta innowacyjna metoda jest szczególnie ważna dla osób chcących wrócić do aktywności zawodowej.
Dzisiaj do Rzeszowa z USA, na zabieg wszczepienia implantu w kość piszczelową, przyleciała Izabela Leszowski, która ma amputowane podudzie. Zabieg wszczepienia implanta w kość udową miał wykonany również Bartosz Truciński.
- Warto zaznaczyć, że wcześniej przed zabiegiem odbywają się operacje w Szpitalu na Klinach w Krakowie - dodaje Mariusz Grela.
- Zabiegi wykonuje zespół pod kierunkiem prof. Horsta Aschoffa wraz z dr. Łukaszem Kawikiem i dr Wojciechem Piwkiem. I tak pod koniec 2021 roku w krakowskim Szpitalu na Klinach dr Horst Aschoff wykonał pierwszy w Polsce jednoetapowy zabieg osseointegracji. To także kolejne doświadczenie dla rzeszowskich techników ortopedów, bo Polska jest jednym z dziesięciu krajów Europy, gdzie takie zabiegi zaczęto wykonywać. Dotychczas protetycy z Rzeszowa zajmowali się osseointegracją po amputacji na poziomie uda, w tej chwili mogą zaopatrzyć w implant pacjentów po amputacji podudziowej, którzy mają własne kolana, dzięki czemu efektywnie wykorzystają osseointegrację.
Niestety w Polsce ten zabieg nie jest jeszcze refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?