Ostatnie dni na składanie wniosku o dopłaty. Apel do rolników, by nie przegapili terminu i nie tracili pieniędzy

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Piotr Krzyżanowski
17 czerwca br. będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW w kampanii 2021. Te pieniądze są potrzebne w każdym gospodarstwie. Dlatego ARiMR wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podkarpackich rolników od 14 bm., wydłuża godziny otwarcia swoich biur powiatowych.

- Dla rolników z Podkarpacia, czyli regionu rolniczego – środki przekazywane przez ARiMR mają szczególnie duże znaczenie. Ponieważ umożliwiają one nie tylko rozwój rolnictwa, ale również zwiększają jakość życia mieszkańców na terenach wiejskich. Tylko w ubiegłym roku łączna wartość wszystkich dopłat dla rolników z woj. podkarpackiego wyniosła 515 mln zł – podkreśla Wiesław Polek, dyrektor w Podkarpackim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie.

A jak w tym roku przebiega kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i czy nie ma obawy, że rolnicy nie zdążą złożyć wszystkich dokumentów?

- Na dzisiaj, czyli poniedziałek 14 czerwca br., złożono już ponad 93 tysiące wniosków, czyli jak się spodziewamy ponad 84 procent. Jednak w ostatnich godzinach liczba spływających wniosków jest większa. Ponadto nasi pracownicy pomagaą rolnikom w składaniu wniosków. Spodziewamy się że łączna suma dopłat ponad 500 mln zł dla około 110 tysięcy podkarpackich gospodarstw zostanie wykorzystana

– dodaje dyr. Wiesław Polek.

- Przypominamy, że wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2021 r. można składać jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Dlatego w tym roku Agencja nie wysyła już wniosków w formie papierowej - tłumaczy Izabela Kulaga, główny specjalista ds. informacji i promocji w Podkarpackim Oddziale Regionalnym ARiMR w Rzeszowie.

A co z gospodarzami, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu komputerowego lub dostępu do Internetu?

- Rolnikom, którzy nie mają komputerów lub obawiają się samodzielnego wypełniania wniosku, wsparcia technicznego udzielają nasi pracownicy w biurach powiatowych ARiMR – odpowiada Izabela Kulaga.

Dlatego od poniedziałku do środy (14 - 16 czerwca) biur powiatowe ARiMR będą czynne od godz. 7.30 do godz. 18. Natomiast 17 czerwca w czwartek, czyli w ostatnim dniu składania wniosków biura będą czynne od godz. 7.30 do godz. 20. – do ostatniego beneficjenta.

Warto dodać, że konieczność składania za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, dotyczy również rolników, którzy w 2020 r. składali „Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019”. W tym roku muszą jednak złożyć wnioski w formie elektronicznej korzystając z aplikacji eWniosekPlus.

Oczywiście na stronie internetowej Agencji, podobnie jak w latach poprzednich, oprócz samej aplikacji eWniosekPlus, dostępna jest też instrukcja wypełniania wniosku, filmy instruktażowe oraz zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Przy takim wsparciu wypełnienie wniosku nie powinno być wielkim kłopotem. Jednak, jełki rolnicy mieliby wątpliwości, to mogą także skonsultować się z doradcą dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7.-19. oraz w soboty w godz. 10.-16.).

Jak już wspomniano rolnikom, którzy nie mają komputerów wsparcia technicznego udzielą pracownicy biur powiatowych Agencji.
W celu sprawniejszej obsługi i ze względu na istniejące jeszcze ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 zaleca sie, aby osoby planujące odwiedzić nasze placówki, umówili się telefonicznie na konkretny termin (numery telefonów do poszczególnych biur powiatowych można znaleźć na podstronie https://www.arimr.gov.pl/o-arimr/oddzialy-regionalne.html). To pozwoli uniknąć kolejek i zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR.

Kto nie zdąży złożyć wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2021 rok do 17 czerwca br., będzie miał obniżone należne mu płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Ostateczny termin na złożenie wniosków upływa 12 lipca br. Do 11 czerwca 2021 r. do Agencji w całym kraju wpłynęło blisko 1,04 mln wniosków o przyznanie dopłat.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie